Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Klasikleşmiş imkanlardan çok daha ötesine sahip, sanal dünyada ürün ve hizmetlerin tanıtılması adına yapılan işlemleri kapsayan dijital pazarlama nedir? Halihazırda en gelişmiş açık pazarlama yöntemi olmakla beraber dijital kanalların kullanılmasıyla markalaşmaya katkı sunar. Başta internet siteleri olmak üzere sosyal medya ve mobil platformların tamamında ürün ve hizmetlerin tanıtılması sağlanır. Özellikle büyük firmalar tarafından çokça kullanılmakla beraber ülkemizde kullanıcıların yarısından fazlasının dijital ortamda vakit geçirdiği de bilinmektedir. Tüketicilerin bu alana kaymasıyla birlikte yapılacak doğru stratejilerle dijital pazarlamanın nimetlerinden faydalanılabilir.

Dijital Pazarlamanın Kullanıldığı Alanlar

Farklı tekniklere sahip olduğu gibi var olan dijital pazarlama yöntemleri çeşitli yerlerde kullanılabilir. Şu şekilde sıralama yapılabilir;

 • Kişisel ya da kurumsal oluşturulan internet sitelerinde,
 • Farklı sosyal medya platformlarında açılan hesaplarda,
 • Blog postlarında,
 • Online PR çalışmaları kapsamında,
 • Online broşür oluşturma ya da katalog süreçlerinde,
 • İnfografik seçeneklerinde söz konusudur.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Teknikler

Oluşturulan içerik, içerikle birlikte sosyal medya etkisiyle yapılacak işlemler ve mobil cihazların etkili kullanımı üç önemli safhayı oluşturur. Markalaşma adına mutlak surette kaliteli ve özgün bir içerik istenir. Burada bir ürün tanıtımı olabileceği gibi sunulan bir hizmete ilişkin bilgilendirme durumu da söz konusudur. Hem marka hem de var olan ürünün özellikleriyle olanaklarıyla anlatılması esastır. Açık mesaj verme durumu var olurken yönlendirici cümlelerde eklenir. Ayrıca çok ilgi çekici bir başlık kullanılmalıdır. Özgün ve dikkat çekici görsellerle içerik desteklenmelidir. Paylaşılabilir içerik pazarlama özelliğiyle daha geniş kitlelere ulaşılacağı bilinmelidir.

dijital pazarlama kullanım alanları

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

İçeriklerin tamamlanmasının ardından hedef kitleye yönelik paylaşımların yapılması da çeşitli sosyal medya araçlarının kullanımıyla olur. Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi açısından Facebook, Twitter ve daha da önemlisi Instagram artık vazgeçilmezdir. Linkedin, Pinterest diğer mecralardır. Bu platformların birlikte kullanımı önemli olmakla beraber asıl hedef ise hepsinin farklı etki alanına sahip olmasıdır. Bundan dolayı seçim yapmaktan ziyade hep birlikte kullanımı önerilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Mobil Uyumlu Araç Kullanımı

Doğru ve akılcı bir dijital pazarlama nasıl yapılır sorusuna ise mobil araçların desteklenmesi cevabı verilir. Akıllı telefon ya da tabletlerin kullanımının yaygın olduğu bilinir. Daha hızlı bir şekilde ürün-hizmetlerin görülebilmesi, değerlendirilmesi adına mutlaka mobil formatlı araçlar öne çıkacaktır. Hareketli pazarlama tekniği açısından uygulamaların oluşturulması önerilir.

Kullanıcıların yönlendirilmesi adına ise şu işlemler sırasıyla yapılabilir;

 • Kullanıcılara cazip gelecek indirimlerin sunulması,
 • Farkı şekillerde kampanyaların oluşturulması,
 • Hedef kitleye yönelik tarzda yönlendirmelerin yapılması,
 • Hızlı ve kolay satın alma avantajının bulunması,
 • Geniş ödeme yöntemlerine sahip olunması,

Sonuçların Şeffaf Sunulması

İmkanlar özelinde değerlendirildiğinde dijital pazarlama ne gibi avantajlar sunar sorusuna da cevap verilir. Güçlü bir yol olmakla beraber stratejilerin neler olacağı, nasıl veriler elde edilebileceğine de bakılır. Ortaya konulan hamleler sonrasında kazanım durumları da bilinmektedir. Geleneksel medya pazarlamayla bir diğer farkı da sonuçların etkilerinin görülebilir olmasıdır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; bir web sitesinin trafiğini arttırmak, sunduğu hizmetleri tanıtmak ya da marka bilinirliği arttırmak amacı ile yürütülen online pazarlama kampanyalarına verilen isimdir.

Dijital Pazarlama Yolları Nelerdir?

Dijital pazarlamalar genellikle sponsorlu reklamlar aracılığı ile yürütülür. Google Ads, Facebook Business Manager gibi reklam servisleri aracılığı ile arama motorlarında ya da sosyal medya platformlarında reklamlar oluşturulabilir.

Dijital Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital pazarlama yaparken kampanyaların hedef kitleleri iyi belirlenmelidir. Yaratıcı ve etkileyici reklam metinleri oluşturulmalı ve mümkünse kampanyalar uzmanlar tarafından yürütülmelidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir