Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama Stratejileri

Her geçen gün çok daha belirleyici noktaya gelen dijital pazarlama stratejileri artık olmazsa olmazdır. Dijital çerçevede yatırımlar yapmayan firmaların ilerleyen dönemlerde hayatta kalması pek mümkün olmayacak. Bundan dolayı hemen her firmanın en önemli yatırım başlıklarından bir tanesi de şüphesiz ki dijital pazarlama ve türevleri durumundadır. Çok daha başarılı olunma ihtimalinin yüksek olduğu e ticaret alanında kendisine yer bulmaya çalışan firmaların sayısı da bir hayli fazladır. Doğru stratejilerin oluşturulması, rakiplerin iyi analiz edilmesi ve doğru zamanda doğru uygulamalarla sizlerde çok daha iyi noktalara gelebilirsiniz. Peki, dijital pazarlama noktasında stratejiler nasıl oluşturulur?

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

  • Ürünler ve hizmetler özelinde marka bilinirliği oluşturma süreçlerinde,
  • Mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirme aşamalarında
  • Yeni ürünlerin tanıtılması ve bilinir hale getirme durumunda
  • Yeni hizmet alanlarının paylaşılması ve büyüme hedeflenmesi durumunda
  • Potansiyel müşterilerle etkileşim kurma amacıyla dijital pazarlama stratejilerinden yararlanılır.

Dijital Pazar İçin Hedef Kitle Belirleme

Öncelikli olarak yapılacak kampanyalar çerçevesinde hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Oldukça kapsamlı olan pazarlama çalışmaları için doğru stratejilerin oluşturulması buna bağlıdır. Kesin hedeflerin oluşturulması sonrasında çok daha uygun bir şekilde süreçler yönetilir. Demografik açıdan potansiyel müşteri belirleme aşamasında sitenin hangi konu ve sektör bazlı çalıştığı, olanaklarının neler olduğu ve nasıl bir genişliğe sahip olduğu da ipuçları sunar.

Herhangi bir ürün ya da hizmet için hangi kişilerin bunu kullanabileceğine göre bir sınırlandırma yapılır. Sonrasında var olan sorunlar belirlenir ve ürünün bunlara ne gibi çözüm önerileri getirdiği hikayeleştirilir. Var olan dijital pazarlama taktikleri kapsamında her müşterinin özel olduğu unutulmamalıdır. Benzersiz tercihleri olabilir ya da ihtiyaçlar bireysel olarak farklılaşabilir. Bunun bilincinde hareket ederek iş unvanları, yaş grupları, eğitim durumu, sektör çeşitliliği, bölgesel konum durumlarına göre sınıflandırma yapılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

dijital pazarlama stratejileri

Dijital Pazarlama İçin uygun Kanalların Seçilmesi

Hedef kitlenin belirlenmesi sonrasında mutlaka marka özelinde bir plan belirlenmeli ve uygun kanallar seçilerek süreçlere başlanmalıdır. Stratejik hamleler için doğru kanallar tercih edilmelidir. Hedef kitlenin hangi platformlarda bulunacağı bu seçimi belirler. Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformları kullanılarak dijital pazarlama yapılabilir. Doğrudan hesaplara mail gönderimiyle de tanıtımlar gerçekleştirilebilir. Ayrıca youtube üzerinden de video anlatımlarla farklı bir dijital pazarlama söz konusu olabilmektedir.

Dijital Pazarlama Rakip Analizi

Gerçekleştirilecek dijital pazarlama müşteri kitlesini yönlendirme son derece önemli olurken rakiplerin neler yaptığını bilmek de lazımdır. Farklı SEO araçları yardımıyla rakip analizi istenebilir, raporlar oluşturulabilir. Bunlara göre sitenin hangi alanlarda eksik kaldığına bakılabilir, hangi unsurlarda daha farklı çalışmalar yapılabileceği de görülecektir. Böylelikle çok daha hızlı bir şekilde sektörünüze uygun süreçlerin doğru şekilde devam etmesi sağlanmış olur. Dijital pazarlama stratejileri konusunda rakip analizi önemli bir yer tutmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Potansiyel müşteriler için markanın önemi ve ürünün değeri sosyal medya kullanımıyla gösterilebilir. Çeşitli etiketler yapılabilir, etkileşim yolları aranabilir. Ürünlerin satın alma süreçlerinde mutlaka iletişim kurulmalıdır. Böylelikle güvenilir bir site olduğu gösterilmiş olur. Ayrıca her türlü sorun ve soru durumlarında da etkili bir müşteri hizmetleri takibi yapılmalıdır.

Dijital Pazarlama ve SEO

Söz konusu olan tüm dijital pazarlama süreçlerinde temel nokta kullanıcıların ziyaretleridir. Var olan Google ve diğer arama motorları botları tarafından sitenin iyi taranması, çok daha uygun yapıya sahip olmasına bağlıdır. Başta içerikler olmak üzere diğer tüm tasarım ve teknik unsurların SEO uyumluluğu bulundurması da şarttır. Buna ilişkin olarak da gerektiği ölçüde araçlar kullanılabilir. Dijital pazarlama SEO araçlarının kullanımıyla sitenin organik trafik durumu, spam ve diğer risklere dair bilgiler alınabilir. Site içi ve site dışı bağlantı durumlarıyla periyodik gelişim halleri de görülebilir. Çok daha fazla aktif ziyaretçiye sahip olunmasıyla var olan ürünler hızlı satılabilecektir. Bunun sağlanması ise trafik edinme stratejilerine bağlıdır. Bu çerçevede sosyal medya çok daha etkin kullanılmalıdır.

Her türlü içeriğin özgün şekilde hazırlanması, anahtar kelime bulundurması, meta açıklamaları ve etiketlemelerin doğru yapılması da etkili pazarlama stratejileri oluşması adına önemlidir. Bunun dışında ücretli reklamcılık bir başka seçenektir. SEO özelinde sitenin adını duyurma amacıyla kullanılabilir. Ayrıca site dışı SEO faaliyetlerinden olan blog ve forumlarda site tanıtım yazılarının eklenmesi de yine faydalı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Var olan doğru pazarlama taktikleri ile SEO uyumluluğun yakalanması önemli bir başarıyı da getirebilir. Site menüsündeki ürünleriniz ve hizmetleriniz kısımlarıyla diğer tüm bölümlerdeki içeriklerin kolay taranması adına site haritası oluşturulmalı, backlink alımları doğru ve kalıcı şekilde yapılmalıdır. Trafik kadar müşteri çekilmesine de dikkat edilmelidir. Sponsorlu reklamlar eklenebilir ya da sosyal medya çerçevesinde yine ücretli reklamlar konulabilir. Ancak uzun vadeli olmasıyla beraber çok daha doğal ve kaliteye sahip olması SEO uygulamalarının etkisini büyütür. Google algoritması da etkili pazarlama stratejileri denilince ilk olarak arama motoru optimizasyonu uygulamalarını öne çıkarmaktadır. Dijital pazarlama stratejileri ile dijital dünyanın yıldızı siz olun!

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, çevrimiçi ortamlar dahilinde yürütülmekte olan reklam kampanyalarıdır. İnternet reklamları, E-posta pazarlamacılığı gibi alt alanları bulunur.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamaları kampanyalar şeklinde yürütülmektedir. Arama motorlarında reklam vermek ya da sosyal medya platformlarında reklam vermek sureti ile yürütülebilir. Google Ads ve Facebook Business Manager gibi servisler ile yürütülebilmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Dijital pazarlama; arama motoru reklamcılığı, sosyal medya platformları reklamları, e-posta pazarlamacılığı gibi alt unsurları içerisinde barındırabilmektedir. Metin, görsel veya video şeklinde reklam stratejileri zenginleştirilebilir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir