Dijital Reklam

Dijital Reklam

Dijital reklam her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Reklam hayatımızın her yerinde oldukça kendini belli etmektedir. Ancak burada günümüzle özdeşleşen farklı bir kavram girmektedir. O da dijital reklam uygulamasıdır. Dijital olarak farklı platformlarda gösterilen reklam uygulamasını aslında pek çok yerde görüyoruz. İnternet, afişler, billboardlar, otomobiller vb. Bu alanlar reklamcıların hedeflerine ulaşmaları için büyük yardımcı olabilmektedir.

Native Nedir?

Reklam türlerinin başında Native gelmektedir. Konu ile ilgilenen kişiler, internet üzerinden native ne demek şeklinde araştırma yapmaktadır. Bizler de Native hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz. Native, aslında Native Advertising olarak ifade edilmektedir. En temel amaçları, hedef kitlenin içeriğe baktığında, reklamın gizlice içeriye başarılı bir şekilde yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Burada amaç, reklamın gizli bir şekilde bilinçaltına yerleştirilmesidir. Kısaca doğal reklam olarak da ifade edilebilir. Eğlendirici içerikler hazırlanarak, kullanıcıların bilinçaltına, reklam olduğunu fark ettirmeden yerleştirilmesi amacını taşımaktadır.

Banner Nedir?

Banner nedir sorusu da dijital reklam içerisinde sorulmaktadır. Dijital reklam platformları içerisinde kullanılan banner, kurumsal bir iletişim öğesi olarak tanımlanmaktadır. Logolar ile bir arada kullanılan bannerler web sayfalarında ya da gazetelerde karşımıza çıkmaktadır. Web sayfasının herhangi bir yerine yerleştirilen görseller, site ziyaretçileri tarafından tıklandığında, farklı bir URL’ye gönderilmesini amaçlamaktadır.

dijital reklam

Reklam Örnekleri Hakkında

Reklam örnekleri de aslında Native kavramı ile birleştirilmektedir. Doğal reklamcılık son dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Firmanın kullanıcılarına reklamı daha keyifli bir şekilde sunmasına yardımcı olmaktadır. Doğal reklam için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır:

  • Hedef kitle ile direkt olarak iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  • Markayı da kullanıcılarınıza doğal bir şekilde aktarmanız gerekmektedir.
  • Eğer bu noktaları doğru bir şekilde kullanırsanız, kullanıcılarınızda istediğiniz sadakati yakalayacağınız için, reklam konusunda başarılı olacaksınız.
  • Kullanıcılar ile yakın bir ilişki kurmayı amaçlamalı ve bu konuda başarılı olmanız gerekmektedir.
  • Reklamlarınızın mutlaka doğal olması gerekmektedir. Zaten Native Advertising’de burada doğal reklam olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital, CTR, CPC Nedir?

Sayısal veri olarak da tanımlanan dijital, hayatımızın farklı alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Bizler de bunun bilincinde olarak dijital ne demek sorusuna cevap vermek istiyoruz. İki farklı sayı anlamına da gelen dijital, 1 ve 0’ın birleştiğinde ortaya çıkan sayılar topluluğudur. Genellikle bilgisayarlar ve akıllı cihazların işletim sistemidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Reklam ile ilgili olan bir diğer temel kavram da CTR’dir. Peki, Ctr nedir? CTR aslında Click Through Rate olarak kısaltılmaktadır. Tıklanma oranı anlamına gelen terim sayesinde, internet reklamlarını tıklayan kullanıcılar anlaşılabilmektedir. Bunun dışında Cpc nedir sorusu da sorulmaktadır. Hem CPC hem de PPC olarak adlandırılan terim aslında, tıklama başına alınan maliyeti ifade etmektedir. Reklamlarınızla ilgili her tık için ödeme yapmanız gerektiğini ifade etmektedir. (Vikipedi)

Mailing Nedir?

Belirli olan bir liste içerisindeki kişilere toplu olarak gönderilen, göndermeler, Mailing olarak ifade edilmektedir. Mailing nedir sorusunu bu şekilde cevaplandırtabilirsiniz. Günümüzde şirketlerin büyük bir kısmı buna önem vermektedir. En büyük iletişim stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Interstitial Reklam ve Advertorial Nedir?

Andorid telefon türlerinde en sık kullanılan reklamlardan bir tanesi İnterstitial reklam türüdür. Reklam verenlerin hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Bu tür reklam veren kişiler, gösterim başı ücret ödemektedir.

Reklam konusu ile ilgili merak edilen son soru ise Advertorial ne demek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir hizmeti ya da bir ürünü ücretli ya da ücretsiz olarak tanıtmak için hazırlanan içerikler olarak tanımlanmaktadır.

Genel kategorisi ile güncel konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir