Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital reklam modelleri son yıllarda internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte sıklıkla kullanılmakta ve markaların önceliği olmaktadır. Özellikle geniş kitleler tarafından marka bilinirliği oluşturmak ve bunun da ötesine geçerek doğrudan hedef kitleyle markayı bir araya getirme adına bu reklamlar sıklıkla tercih edilmektedir. Sektör ve ürün ya da hizmetlere göre doğru reklam modelinin seçimi, reklamın hazırlanması ve sıklık durumları da verim alma açısından önem taşır.

Interstitial

Kolayca kapatılabilecek bir reklam modeli olmakla beraber mobil ya da masaüstü versiyonlarda tam ekran şeklinde görülür. Web sitenin açılmasıyla sayfayı kaplayacak şekilde yapılan reklam olmakla beraber tercihlere göre şekillenebilir. Bazen sabit görseller kullanılırken hareketli banner ile daha canlı bir görünüm ortaya çıkarılması da söz konusudur.

Pageskin

Türkçe olarak düşünüldüğünde sayfa giydirme olarak tanımlanan Pageskin arka plana eklenmiş ve bir bölümü kaplamış şekildedir. İçeriğin sağ ya da sol kısmında bütünlük oluşturacak şekilde de bulunur. Sayfanın ortaya alınmış şeklinde gösterilmesi durumudur. Her bir kenarında reklam parçası yer alır. Burada önemli olan husus ise içerikteki kelime ya da var olan görsellerle ilgili bir reklam olmasıdır. Akla gelebilecek belki de ilk ürün Dijital Reklam Modelleri Pageskin olarak eklenir.

Native

Reklam bazlı başlık ve görsel çalışmaları yapılmakla beraber halihazırda en doğal reklam modelidir. Çünkü bir haber-içerik kısmının altında bir süreliğine çıkar. Okuma sırasında alta doğru inilmesiyle görülürken rahatsızlık verici bir boyutta değildir.

reklam modelleri nelerdir

E-Posta Reklam Modeli

Mailing tanımı yapılan bu reklam türünde toplu bir bilgilendirme mesajı atılır. Yapılacak E-posta reklam modeli için öncelikli olarak doğru kullanıcılar seçilmeli ve gönderimlerde belirli bir hedef oluşturulmalıdır. Daha faydalı olması adına şunlara dikkat edilmelidir;

  • Toplu mail gönderimlerinde ürün ya da hizmetle ilgilenebilecek kişiler listeye eklenmelidir.
  • Mail gönderimi konusunda kişilerden izin alınması gerekirken aksi durumda gönderiler spam olarak kalacaktır.
  • Gönderilerde ilgi çekici bir içerik ve görseller kullanılmalıdır.
  • Kullanıcıları yönlendirici tarzda olması, indirim ve kampanyalardan bahsedilmesi de şarttır.
  • Mutlaka e-posta reklam modelinde kişilerin üyelik işlemleri sırasında kendileri tarafından bilgi alma talepleri de avantaj getirecektir.
  • Bilgilendirme mailleri almak istemeyenler için sistemden çıkma özelliği bulunmalıdır.
  • Çok sık bir şekilde mail gönderimi yerine belirli bir sıklık belirlenmelidir.

Rollover Reklam Modeli

Var olan Dijital Reklam Modelleri aynı zamanda kullanım durumlarına göre bilinirlik açısından sıralanır. Mouse kullanımıyla bir bölümün üstüne gelinmesi halinde açılan reklam modeline Rollover denir. Banner reklam türünde aşağı ya da yukarı açılma olur. Mouse üzerinden çekildiğinde banner reklam ortadan kalkar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Expandable

Kullanıcıya ürünün gösterilmesi için sağ-sol-yukarı-aşağı oynatmayla reklam açılır. Rahatsız edici olmayan reklam modelleri sınıfındadır. Çok büyük alan kaplamaz ve doğrudan alıcı olacak kişinin isteğine göre görüntülenir. Bu durum aslında izinsiz yaratılan reklamlara göre çok daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

Video Reklamlar

Video başında beş saniyelik geçmeme hali bulunan Dijital Reklam Modelleri Youtube’da sıkça görülür. Video içinde banner reklamlarda verilebilirken aralara giren reklamlar için skip yapılabilmektedir. Bununla birlikte oldukça farklı reklam türleri arasında hem içerik hem de kullanım durumuna göre doğrusu seçilmelidir. Bütçe ve bazı hususların etkili olduğu bilindiği gibi reklamların neler kazandıracağı da soru işaretlerini giderir. Dijital reklamların en büyük avantajı ise sonuç olarak nasıl bir etkiye sahip olduğunun bilinebilmesidir. Veriler ve istatiksel durumlarla nasıl bir getiri olduğu anlaşılır. Bu yönüyle de geleneksel reklamlara kıyasla tercih edilme oranı her geçen gün artmaktadır. Sizlerde hemen uygun reklam modellerini seçerek oluşturmaya başlayabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Dijital Reklam Nedir?

Dijital reklam çevrimiçi platformlarda marka bilinirliği arttırmak, ürün satışlarını ve web site ziyaret sayılarını yükseltmek adına yürütülen reklam kampanyalarına verilen isimdir.

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Günümüzde çevrimiçi platformlar aracılığı ile e-posta reklamları, arama motoru reklamları, sosyal medya reklamları gibi kampanyalar yürütülebilmektedir. Özellikle arama motoru reklamcılığı ve sosyal medya reklamcılığı çok tercih edilmektedir.

Dijital Reklam Kampanyalarının Avantajları Nelerdir?

Dijital reklamlar geleneksel reklamlara göre daha uygun fiyatlardan daha yüksek sayıda kitleye daha hızlı bir şekilde ulaşma imkânı sunar. Özel olarak belirlenebilecek hedef kitle seçimleri sayesinde vakit ve nakit tasarrufu sağlanır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir