Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe nasıl yazılır? Halihazırda herhangi bir makama yönelik olarak dilekçe, düşünce ya da isteklerin belirtilmesi amacını taşıyabileceği gibi şikayetlerin iletilmesi sebebiyle de olabilmektedir. Bir kişi ya da topluluk tarafından yazılarak gönderimi yapılabilir. Hem resmi hem de özel kuruluşlara yazılabilecek dilekçe örnekleri hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Belirli bir forma sahip olup bulunması gereken durumlarla birlikte nasıl olması gerektiği de bellidir. Gerçek ya da tüzel kişiler içinde kolaylıkla dilekçe hazırlanabilir. Anayasal tarafından güvence altına alınmış vatandaşlık haklarından bir tanesi de dilekçe yazımı ile ilgili husustur. Her Türk vatandaşı gerekli görmesi ya da istemesi durumunda tüm kurumlara dilekçe yazma hakkına sahiptir. Peki, dilekçe neden yazılır?

Dilekçe Neden Yazılır?

Öncelikli olarak dilekçe nedir sorusu, ilgili kuruma dair istek ve düşüncelerin iletilmesi olarak yanıtlanırken birçok farklı amaç doğrultusunda yazılabilmektedir. Bunların başında hukuki işlemler gelir. Boşanma dilekçe örneği ya da nafaka gibi durumlarda ortaya çıkan dilekçeler resmi mahkemeler tarafından dava boyunca dikkate alınır. Davalar üzerinden mahkemelerden talepler ve beklentiler dilekçeler aracılığıyla olmaktadır. Bununla birlikte birçok farklı ticari- iş ya da ağır ceza davaları özelinde de dilekçeler kullanılmaktadır. Dilekçe yazımı ile ilgili hususlar belli olmakla birlikte banka işlemleri özelinde kredi talepleri ya da diğer hesap işlemleri içinde zorunlu olmaktadır. Emeklilik dönemlerine dair tüm devlet kurumları taleplerinde dilekçeler rol oynar. Yazılı şekilde işlemlerin yapılması halihazırda gerekli olduğu için vatandaşların mutlaka dilekçe örnekleri üzerinden hazırlayacakları dilekçelerle başvurularda bulunmaları ya da itiraz etmeleri istenir. Eğitim özelinde ise dekanlık ya da bölüm işleri için üniversitelerde dilekçe yazımı olmaktadır. (Vikipedi)

dilekçe nasıl yazılır

Dilekçede Olması Gerekenler

  • Günün tarihi gün, ay, yıl olacak şekilde belirtilmelidir.
  • Makam adı il ve açık adresi olacak şekilde belirtilmelidir.
  • Konu metni açıklanmalıdır.
  • Kişiye ait ıslak imza olmalıdır.
  • Dilekçeyi yazan kişinin adı ve büyük harfle soyadı bulunmalıdır.
  • Dilekçeyi yazan kişinin açık adresi bulunmalıdır.

Dilekçe Nasıl Yazılır? Birçok farklı dilekçe örneği word üzerinde hazırlanabileceği gibi mutlaka olması gerekenlere dikkat edilmelidir. Bununla birlikte çizgisiz beyaz kağıt tam olarak kullanılmalıdır. Bilgisayar çıktısı oalbileceği gibi dolma kalemle de dilekçe örneği oluşturulabilir. Hangi kurum için yazılıyorsa ona hitap edilerek dilekçeye başlanılır. Yer ve tarih belirtilerek saygılı ve resmi bir dil kullanılmalıdır. Dilekçe nasıl yazılır sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi de istek, şikayet ya da var olan durumun açık-net ifadesidir. Kısa cümlelerle ayrıntıya girmeksizin konu anlatılmalıdır. Yasal çerçeve içerisinde isteklerin belirtilmesi şart olmakla birlikte kanuna aykırı durumların olabilmesi söz konusu değildir. veraset ilamı dilekçe örneği ya da diğer çeşitleri internet ortamında kolaylıkla bulunabilir. Sizlerde hemen dilekçe örnekleri üzerinden şikayetlerinizi hazırlayabilirsiniz. Ancak şikayet durumlarında belge ya da tanık olması da gereklidir. Hiyerarşik düzene bağlı kalınarak oluşturulan dilekçelerde yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. Son olarak dilekçe sahibi isim-soyad ve açık adresin belirtilmesiyle dilekçe tamamlanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi yazıları ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olun.

Dilekçe Nedir?

Dilekçe resmi anlamda bir başvuruda, itirazda veya şikayette bulunmak adına yazılan bir yazıdır. Genelde adli makamlarda karşımıza çıkmaktadır.

Dilekçe Yazmanın İncelikleri Nelerdir?

Dilekçe yazarken kimi kurallar bulunmaktadır. Dilekçenin yazılacağı makan yazının en başına ve ortaya denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Dilekçenin yazıldığı tarih en sağda ve yukarı da bulunmalıdır. Dilekçeyi yazan kişi en sağ alta ise ismini eklemelidir.

Dilekçe Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Dilekçeleriniz eğer güzel bir şekilde hazırlanırsa, resmi makamlardan olan istekleriniz ya da itirazlarınız daha ön planda tutulacak ve arzuladığınız tepkileri alma hızınız yükselecektir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir