Direct Uygulaması

Direct Uygulaması için Son Durumu Ne? Instagram Nasıl Bir Yol Çizecek?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Instagram, sadece birkaç hafta önce aldığı radikal bir karar sonrasında Direct Uygulaması yayına açtığını duyurmuştu. Aslında Instagram’ın en çok kullanılan bölümlerinden biri olan Direct mesaj bölümü için yayınlandığı düşünülen uygulamanın, çok daha farklı bir kullanımı olacağı ortaya çıkmıştı. Öyle ki söz konusu uygulamanın, Instagram Direct bölümüne tamamen son verilmesine neden olacağını ve bu bölümün adının da tamamen değişeceğini gördük. Adının değişmesinden kastımız, Instagram’ın içerisinde bu bölüm kaldırıp, tek bir uygulama olarak sunulacak. Hem iOS için hem de Android için ilk sürümü yayınlanan uygulamanın son haline ve yaşanan gelişmelere geçelim. Bakalım Instagram’ın planı ne?

Direct Uygulaması Yayında Ama!

Öncelikle uygulamanın şu an için yayında olduğunu belirterek başlamak gerekiyor. Direct Uygulaması hem Google Play Store üzerinden hem de App Store üzerinden yayınlanmış durumda. Ancak bu yayınlama sadece ana uygulama için yapılmış durumda. Yani beklenen son sürüm yayınlanmış değil. Bunun yerine daha çok denemelerin yapılacağı sürüm yayınlandı demek doğru olacaktır. Daha önce bu konuda yayınladığımız yazılarda da sistemin işleyişi hakkında bilgiler vermiştik. Bu uygulamayı kullanmayı tercih ettiğini zaman ana uygulamadan Direct mesaj bölümünün silindiğinden de bahsetmiştik. Şimdi yaşanan son gelişmelere geçelim.

Direct Uygulaması

Direct Uygulaması Beklenenden Fazla İlgi Gördü

Instagram yeni uygulamayı sadece 6 ülke için kullanıma açmıştı. Fakat ilk rakamlar gelmeye başladıkça sosyal medya devinin başarılı adımlar attığı da görülmeye başlandı. Son rakamlara göre sadece 9 gün olmasına karşın uygulamanın 50 binin üzerinde indirme aldığı açıklandı. Direct Uygulaması için yayınlanan ilk indirme rakamlarına bakacak olursak, Instagram bu konuda istediğiniz alacak. Bu indirme rakamlarının sadece Android sürümlerine ait olduğunu da ekleyelim.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Prisma Filtresi İçin Yeni Güncelleme

Direct Uygulaması

Direct Uygulaması Yoluna Devam Edecek Mi?

Uygulamanın denemeleri için ilk indirme rakamları oldukça başarılı. Bu nedenle Instagram’ın yoluna devam edeceği ve kararının üzerinde durulacağı düşünülüyor. Direct Uygulaması için yapılacak sistemin ise 2018 yılından sonra kullanıma girmeye başlayacağı belirtiliyor. Yani bu süreçte Direct Uygulaması güncelleme almaya devam edecek ve bir noktadan sonra Instagram’ın içerisinde yer alan bölüm tamamen son bulacak.

Instagram’ın Amacı Ne?

Direct Uygulaması ilk yayınlandığı zaman kesin olarak bilmiyorduk ancak yavaş yavaş atılmak istenen adımda ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Direct Uygulaması için amaç Messenger sisteminin aynısını kurmak. Facebook, tarafından ana uygulamanın dışında sunulan mesajlaşma uygulaması olan Messenger uygulamasının birebir aynı sistemi yapılmak isteniyor.

Direct Uygulaması

Facebook bunun için Instagram’ın yeteri kadar büyüdüğünü düşünüyor. Bu nedenle de çok kısa bir süre sonra Instagram’ın ana uygulama olarak ayrıldığını ve Direct bölümün mesajlaşma uygulaması olarak ayrılacağını göreceğiz. Bunun için çoktan çalışmaların başladığını görüyoruz.

Şu an Kullanmak Mantıklı Mı?

Çok sık sorulan bir soruya daha cevap verip yazımızı bitireceğiz. Uygulamaya ilgi oldukça fazla olsa da kullanıcılar Direct Uygulaması için sorularına devam ediyor. Hemen belirtelim uygulama şu an için bir zorunluluk değil. Hatta ilk aşama için uygulamayı hemen kullanmamak daha mantıklı olacaktır. En azından kararlı sürümü beklemek ve gelişmelerin neler olduğunu görmek gerekecek. Öyle ki bu uygulamayı yüklediğinizde Instagram’da aynı bölüm kayboluyor.

Direct Uygulaması için Son Durumu Ne? Instagram Nasıl Bir Yol Çizecek?
4.4 (88.64%) 44 votes

Bir önceki yazımız olan Direct Mesaj Bölümünden Canlı Yayın Gönderme Dönemi Başladı başlıklı makalemizde canlı yayın gönderme, Direct Mesaj ve Direct Mesaj canlı yayın gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir