Disleksi

Disleksi

Nadir görülen hastalıklardan biri olan disleksi nedir? Disleksi nadir görülen bir hastalıktır. Halk arasında öğrenme zorluğu olarak da bilinir. Bilinenin aksine bu sorun öğrenme zorluğu değildir, bir çeşit öğrenme bozukluğudur. Bu rahatsızlığın kesinlikle çocuğun zekâsıyla bir ilgisi yoktur. Çok zeki bir çocuğa bile bu tanı rahatlıkla konabilir. Toplumda bu rahatsızlığın görülme oranı hiçte azımsanacak bir oran değildir. ABD de yapılan bir araştırmaya göre toplumun %5 ila %15inde öğrenme zorluğu görülmektedir.

Disleksi ne demek, bu rahatsızlık nasıl anlaşılır diyorsanız, bu yazımızda konu hakkında ayrıntılı bir bilgi edinebilirsiniz. Bir insanı hayatı boyunca etkileyebilen bu rahatsızlık, görsel veya işitsel bir sorun nedeniyle ortaya çıkmamaktadır. Derecesi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilen bu hastalık, en fazla okul çağında olan çocuklarda ayırt edilebilmektedir. Peki disleksi nedir? tanısı nasıl konur? Belirtileri nelerdir? (Vikipedi)

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi hastalığı‘nı yaşayan insanlar beynin sol ön lobunu kullanmakta zorluk çekerler ve dolayısıyla bu lobun yönettiği konuşma becerisinde sıkıntı yaşarlar. Genelde bu durum çok hızlı veya çok yavaş konuşma olarak kendini gösterir. Bazı bilim adamları bu sorunu kısaca kelime körlüğü olarak tanımlandırır. Toplumda birçok insanda bu rahatsızlık bulunmasına rağmen bireyler çoğunlukla bunun farkında olmadan ömürlerini tamamlamaktadır. Disleksi nasıl anlaşılır;

 • Okumada zorluklar okurken bazı hecelerin atlanması
 • D ve b harfini p ve g harfini karıştırma.
 • Genelde okuduğunu anlayamama.
 • Dikkatini verememek odaklanma sorunu çekmek
 • İnce kas becerilerinde yetersizlik
 • Konuşurken kurduğu cümlelerin alakasız olması ve mantık hatalarının olması
 • Harfleri karıştırma, kelimeleri bulmakta zorlanmak
 • Tekerleme öğrenememe
 • Düzensiz yazı yazmak
 • Harflerin ve rakamların sıralamalarını hatırlayamamak
 • Şakaları, mecazları ve deyimleri anlamamak
 • Yeni bir dili çok zor öğrenmek
disleksi nedir

Disleksi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Disleksi zor teşhis konulan bir hastalıktır. Birçok belirtisi olmasına rağmen bu belirtiler ilk etapta duyu organlarıyla ilgili bir bozukluktan kaynaklı zannedilebilir. Bunun için ilk önce ilgili birimin uzmanından yardım alınmalı ve disleksi testi yapılmalıdır. Duyu organlarıyla ilgili bir problem olmadığı anlaşıldıktan sonra yapılacak bir kaç test ile tanı konulabilir. Bu tanının konulmasında sınıf öğretmenlerinin payı büyüktür her öğrenciyi tanıyıp zekâ ve becerilerini bilen ilgili öğretmenler bu tanıyı koymada ailelerle iş birliği içinde olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Bu rahatsızlığın birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olarak ise birincil tip dediğimiz kalıtsal disleksik çeşit görülmektedir. Disleksi belirtileri görüyor veya çocuğunuzda bulunduğunuzu düşünüyorsanız, ilk olarak uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Kesin olarak bir tedavisi bulunmayan bu sorunda, öğrenme güçlüğü aşılmaya ve kişilerin hayata adapte olunmasına yardımcı olunmaktadır. Özel bir eğitim planı oluşturularak çocuğunuza yardımcı olabilir ve onları hayata kazandırabilirsiniz. Erken tanı sonucunda bu rahatsızlıkla daha etkili bir biçimde mücadele edilebilmektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Disleksi Ne Demektir?

Disleksi temel anlamda kişinin yeterli veya üstün düzeyde zeka fonksiyonlarına sahip olmasına rağmen dil becerilerinde özellikle de konuşmada problem yaşaması anlamına gelmektedir.

Disleksi Tedavi Edilebilir Mi?

Disleksi tedavisi bir süreçe yayılması gereken bir durumdur. Bu nedenle tedavi süreleri uzun olacaktır. Özellikle de disleksili çocukların eğitimlerini üstlenen kurumlar tarafından tedavi süreçleri hızlandırılabilir.

Disleksi’nin Belirtileri Nelerdir?

Disleksi konusunda onlarca belirti ortaya çıkabilir. Ancak en belirgin belirtiler; konuşma sırasında problem çekilmesi, okuduğunu anlayamama ve ince kas becerilerinde koordinasyon eksikliği olarak karşımıza çıkar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir