Distopya Nedir?

Distopya Nedir?

Distopya nedir ve ütopya ile farkları nelerdir soruları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk kez John Stuart Mill tarafından kullanılan distopya kavramı “kötü bir yer” anlamına gelmektedir. Ütopya ile birbirine oldukça zıt olan kavramlardır. Distopya gelecekte olabilecek olumsuz toplumların tanımlanması amacıyla kullanılmaktadır. Birçok edebi eser de işlenilen distopya kavramı gelecekte oluşabilecek baskıcı ve otoriter toplumu ifade etmektedir.

Distopya kavramı halk arasında anti-ütopya olarak da adlandırılmaktadır. Ütopik kavramların bir nevi zıttını ifade eden kavram gelecekte oluşabilecek kötü otoriteleri konu almaktadır. Yirminci yüzyılda ortaya çıkan distopya kavramı beraberinde birçok özellik getirmiştir. Yalnızca edebi eserlerde değil sinema ve tiyatrolarda da sıklıkla işlenmektedir. Kötü Yunancaya dayanan kavram ile alakalı birçok distopya kitabı mevcuttur. (Vikipedi)

distopya nedir

Distopya Ve Ütopya Arasında ki Farklar

Distopya ne demek sorusu birçok kişi için merak uyandırıcı bir sorudur. Distopya ve ütopya sıklıkla birbirine karıştırılan kavramlardır. Ütopya gerçekte var olmayan fakat var olunması istenen ideal toplum yapısıdır. Distopya ise yaşanılan olayların çok daha ağır olduğu, baskıcı sistemin ve otoritenin yoğun olarak yaşadığı toplumu ifade etmektedir. Bu şekilde söylendiğinde her ne kadar bu iki kavram birbirine zıt gibi görünse de aslında öyle değildir. Çünkü ütopyanın yaşanabilmesi için toplumun olumsuzlarının birer birer silinmesi gereklidir. Bu durum olağan dışıdır ve aslında bir distopyadır. Ütopya kelime anlamına bakıldığında mükemmel yer anlamına değil, olmayan yer anlamına gelmektedir. Toplumun çok daha iyi olmasının umut edilmesi ile oluşan bir kavramdır. Kavramların tam anlamıyla anlaşılabilmesi için distopya filmleri bulunmaktadır. Bu filmler iki kavram arasında ki farkın çok daha iyi anlaşılmasına neden olmaktadır. Örneğin 1927 yılında çekilen Metropolis filmi en iyi distopya filmlerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Distopik toplum içerisinde gelişen teknolojinin insanları nasıl kötü etkilediğinden bahsedilmektedir. Toplum ve toplum yapısının bozulması ile ilişkilendirilen bir kavramdır.
  • Distopik toplumda refah bir ortam kesinlikle söz konusu değildir, bunun yerine nüfus yoğunluğuna bağlı olumsuzluklar görülmektedir.
  • Ütopya kavramı özellikle dinlerde “cennet” olarak ifade edilen yer ile bağdaştırılmaktadır. Ütopya içerisinde hiçbir kötülük bulunmamaktadır.
  • Distopya kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Ekonomik distopya, siyasi distopya ve ekolojik diskmtopya bunlara örnektir.
  • Ütopya’da yaşayan insanların her birinin gözünün tok olduğu, siyaset ve ekonomiden uzak durulduğu algısı mevcuttur. Bu ifadeye göre ütopya’ da herhangi bir geçim ve yaşam kaygısı bulunmamaktadır.
  • Distopya doyumsuz insanlarla dolu bir toplumdur.
  • Ütopya sürekli olarak sıcak, güneşli ve yeşillikler içerisinde betimlenmektedir.
  • Distopya ise karanlık ve yıkık evlerden oluşan bir bölge olarak ifade edilir.

Ütopya denilince akla gelen tüm olumlu şeylerin aksine distopya olumsuzlukları içermektedir. Her iki kavramın oluşmasında gerekli olan faktörler bulunmaktadır. Günümüzde birçok distopya örnekleri bulunmaktadır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Distopya Ne Demek?

Distopya; zıttı olan Ütopyanın aksine gelecek olan yıllar içerisinde korkunç şeylerin yaşanacağı durumları tezahür eden düşüncelere ve ideolojilere verilen isimdir. Genellikle Sinema ve Edebiyat dünyasında sıkça kullanılmaktadır.

Edebiyat Distopyası Nedir?

Edebiyat Dünyasında yazarlar tarafından sıkça kullanılan bir durumdur. Özellikle 1984 romanı ve Cesur Yeni Dünya romanı ile edebiyat dünyasında çok büyük bir yer edinmiştir. Korkunç bir geleceği tezahür eder.

Distopyalar Gerçek mi?

Distopyalar yalnızca gelecek adına ortaya atılmış olan düşüncelerdir. Gerçek olmadıkları gibi gerçek olmayacaklarını söylemekte mümkün değildir. Yalnıca gelecek güzellemelerinin aksine gelecekde yaşanabilecek korkunç günleri işlerler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir