Diyabet

Diyabet

Çağın en önemli hastalıklarından diyabet nedir?Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak adlandırılan iki ana tip şeker hastalığı vardır. Tip 1 genellikle ilk olarak çocuklarda veya genç yetişkinlerde görülür. Tip 2 kilolu olmakla daha çok ilişkilidir ve çoğu zaman ilk olarak 40 yaşın üzerindeki insanlarda görülür. Bununla birlikte, tip 2 diyabet çocuklarda ve genç erişkinlerde giderek daha fazla teşhis edilmektedir. Her iki diyabet türü de ciddi komplikasyonlara neden olabilir, ancak bunlar iyi tedavi ve düzenli izleme ile çok daha az yaygın ve daha az şiddetlidir. Sağlık uzmanlarının tedavisine ek olarak, diyabetinizi anlamak ve kendi diyabetinizi yönetebilmek çok önemlidir.

Diyabet Türleri

  • Tip 1 Diyabet

Bu tip genellikle pankreas insülin yapmayı bıraktığından günler veya haftalar içinde oldukça hızlı bir şekilde gelişir. Tip 1 diyabet genellikle ilk olarak çocukluk çağında görülür.

  • Tip 2 Diyabet

Bu aşırı kilolu veya obez insanlarda daha yaygındır. Tip 2 diyabet yavaş yavaş gelişir (haftalar veya aylar içinde). Çünkü tip 2 diyabetli insanlar hala insülin yaparlar (tip 1 diyabetin aksine). Bununla birlikte, tip 2 diyabetli insanlar vücudun ihtiyaçları için yeterli insülin yapmaz veya vücut insülini düzgün bir şekilde kullanamaz. Tip 2 diyabet genellikle orta yaşlı veya yaşlı erişkinlerde başlar, ancak çocuklarda ve genç yetişkinlerde giderek daha fazla görülmektedir.

Yedikten sonra, bağırsakta (bağırsak) çeşitli yiyecekler şekere ayrılır. Ana şeker, glikoz, bağırsak duvarınızdan kan dolaşımınıza geçer. Bununla birlikte, kan şekerini artıran sadece şeker olmadığını hatırlamak önemlidir. Patates, pirinç veya kahvaltılık tahıllar gibi diğer nişastalı karbonhidratlı gıdalar da şaşırtıcı miktarlarda glikoza dönüşür. (Vikipedi)

diyabet nedir

Sağlıklı kalmak için kan şekeri (glikoz) seviyeniz çok yüksek olmamalıdır. Bu nedenle, kan şekeri seviyeniz yükselmeye başladığında – özellikle yedikten sonra – insülin adı verilen bir hormon seviyesi de yükselmelidir. İnsülin vücudunuzun hücreleri üzerinde çalışır ve kan dolaşımından glikoz almasını sağlar, böylece tekrar kan şekerini düşürür. Glikozun bir kısmı hücreler tarafından enerji için kullanılır. Bu şekilde kullanılmayan glikozlar karaciğerde glikojene, karaciğerde veya karında yağa dönüştürülür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Diyabet Belirtileri

Diyabeti ilk geliştirdiğinizde belirtiler şunları içerebilir: Çok fazla susamak, tuvalette idrar yapmak için çok fazla vakit geçirmek, yorgunluk, kilo kaybı ve sinirlilik.

Semptomlar, tip 1 diyabetli insanlar için birkaç gün veya hafta boyunca oldukça hızlı bir şekilde gelişir.

Tip 2 diyabet çok daha yavaş gelişir ve birkaç yıl boyunca tip 2 diyabet geçirene kadar semptomlar başlamayabilir. Bu, tip 2 diyabetli kişilerin diyabet ilk teşhis edildiğinde zaten diyabet komplikasyonlarına sahip olabileceği anlamına gelir. Diyabet için tedaviye başladığınızda diyabet belirtileri düzelir. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerinizin kontrolü zayıfsa semptomlar geri gelebilir. Tedavi olmadan kan şekeri seviyesi çok yükselir. Diyabet nedir sizlere kapsamlı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir, ne değildir kategorisi ile merak ettiğiniz tüm güncel konulara erişebilirsiniz.

Diyabet Ne Demektir?

Diyabet vücudumuzda bulunan pankreas adlı salgı bezi tarafından üretilen ve salgılanan insülin hormonunun yeterli miktarda üretilememesi ve salgılanamaması sonucunda ortaya çıkan ve ömür boyu süren bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı , Diyabet hastalığı için ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan bir tabirdir. Diyabet hastalığını belirtmektedir. Şeker ya da Diyabet Hastalığı bir çok hastalığı beraberinde getirebilmektedir.

Diyabet Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Diyabet hastalığının kalıcı olarak bir tedavisi söz konusu değildir. Ancak belirlenen yöntemler ile etkileri en aza indirgenebilir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir