Dizimag

Dizimag

Yıllarca dizi izlediğimiz Dizimag neden kapatıldı? İnternet üzerinden ücretsiz bir şekilde dizi izlemek, günümüzde pek çok internet kullanıcısının yapmış olduğu bir aktivite. Ancak En sık kullanılan sayfalardan biri olan Dizimag, bundan tam 7 yıl önce, yani 2013 yılında mahkeme kararınca kapatıldı. Peki, bu kadar çok kullanılan ve herkes tarafından sevilen Dizimag uygulaması neden kapatıldı?

Online dizi izleme sayfası denilince herkesin aklına Dizimag sayfası gelmekteydi. Site kullanıcılarına hizmet vermek için adını Dizimag1 ve Dizimag2 olarak değiştirmeye karar vermişti. Ancak ne yazık ki bunda da başarılı olamadı. Mahkeme kararının vermiş olduğu sonuca göre, site tamamen kapatıldı. Sayfanın kapatılmasındaki en temel sebebi, telif haklarının ihlal edilmesiydi. Dizileri telifsiz olarak yayınlayan sayfa kapatıldı. Artık kapatılan Dizimag uygulamasını yerine tercih edebileceğiniz farklı platformlar bulunmaktadır.

DiziBOX Kapatıldı Mı?

Sadece Dizimag sayfası değil, aynı zamanda DiziBOX sayfası da mahkeme kararına bağlı olara kapatıldı. Yabancı ve Türk dizilerin izlenme adresi olan DiziBOX, aynı Dizimag gibi çok fazla kullanılmaktadır. En çok takip edilen diziler Game Of Thrones ve Breaking Bad artık farklı sayfalardan izlenmektedir. Yabancı dizi izleme denilince akla gelen sayfaların başında Dizimag, DiziBOX ve Dizipub bulunmaktadır. Mahkeme kararı ile erişim yasağı konulan sayfaların en önemli sorunu, dizilerin korsan olarak yayınlanmasıydı. Sitenin asıl sahipleri, bu durumu şikâyet edince, sayfalar ne yazık ki kapatıldı.

Dizipub Kapatıldı Mı?

Kapatılan sayfalardan bir tanesi de Dizipub sayfasıdır. Korsan olarak yayınlanan dizi bölümleri ne yazık ki, bu sitelerin yasaklanmasına sebep oldu. Artık siteye girmek isteyen kişiler şu yazı ile karşılaşıyorlar:

“Girmeye çalıştığınız internet sayfası, mahkemenin vermiş olduğu kararla engellemektedir”

Dizi Sayfalarında Daha Çok Hangi Diziler İzleniyordu?

Eğer sizler de girdiğiniz sayfalarda böyle bir uyarı ile karşılaşıyorsanız, sayfaların çeşitli sebeplerden ötürü yasaklandığını söyleyebiliriz. Bu sayfalar daha önceden de telif hakkı konusunda bazı sıkıntılar yaşamaktaydı. Genellikle sayfadan izlenen diziler şu şekilde sınırlanmaktadır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

  • Prison Break
  • Arrow
  • The Flash
  • Game Of Thrones
  • Breaking Bad
  • The X Files
  • Fringe
dizimag

Bu dizileri sansür olmadan izlemek isteyen kişiler, artık farklı sayfaları kullanmaktadır. Bu sayfaların en büyük özellikleri yukarıda belirttiğimiz ve diğer pek çok dizeleri, ABD’deki kanallarla neredeyse aynı zamanda yayınlamalarıydı. Bu sebeple bu kadar fazla tercih ediliyorlardı. Yaptıkları hizmetlerle, açık ara farkla önde olan bu sayfalar, aslında yasak bir uygulama yapıyorlardı. Bunu fark eden yetkililerde ne yazık ki sayfayı kapatmak durumunda kaldı.

Birtakım söylentilere göre, bu dizi sayfalarının kapatılmasındaki en temel sebep, Digitürk’ün yapmış olduğu şikâyetlerdir. Sıraladığımız sayfalar arasında en sık kullanılan Dizimag’in bu hizmetten yaklaşık olarak 8.500.000 TL kazanmaktaydı. Artık kullanıcılar, daha kaliteli sayfaları ücretli bir şekilde kullanarak, istedikleri diziyi ve filmi diledikleri zaman izleyebiliyorlar.

Genel kategorisi ile güncel konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Dizimag Nedir?

Dizimag, intenet üzerinden film ve dizi yayınclığı yapan bir internet sitesidir. Türkiyenin en çok kullanılan ve aranılan internet sitesidir.

Dizimag Yasal mı?

Dizimag, paylaştığı dizi ve fimleri kullanıcılarına tamamen ücretsiz olarak sunar. Ancak paylaşılan dizi ve filmler telif haklarına tabidir. Bu nedenle yasal bir websitesi durumunda değildir. Telif hakkı ihlali yapmaktadır.

Dizimag Tekrar Açılacak mı?

Telif hakkı ihlali nedeniyle defalarca kapatılmış ve tekrar defalarca açılmıştır. Bu nedenle tekrar açılıp açılmayacağını söylemek gerçekten zordur. Ancak telif hakkı ile başı dertte olan dizimag, tekrar açılsa bile bir süre sonra kapatılma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Internetten Dizi İndirebilir miyim?

İnternet sitelerinden beğendiğiniz dizilerin bölümlerini ya da filmleri indirebilirsiniz. Bunun için çeşitli programlar kullanmalısınız.

Netflix Nedir?

Netflix çevrimiçi olarak güncel dizi ve filmleri kullanıcıları ile kendi uygulaması üzerinden paylaşan bir eğlence sistemidir.

Dizimag Güncel Dizileri Paylaşıyor mu?

Dizimag güncel dizileri paylaşmaktadır. Ancak bazı telif sıkıntıları nedeniyle her diziye ve her bölüme ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir