DNS Nedir?

DNS Nedir?

İnternet kullanıcıları tarafından çokça merak edilen ve de karşımıza sıkça çıkan sorulardan birkaçı muhakkak ki DNS nedir, ne için kullanılır, en çok kullanılan DNS adresleri nelerdir? DNS ayarları nasıl yapılır? gibi sorulardır. Bu yazımızda ise tüm bu sorulara cevap bulacağız. DNS ( Domain Name System) Türkçe karşılığı ile Alan Adı Sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem belli bir ağ üzerinden gelen alan adı veya IP adresine ait numarayı sorgulamaya ve yanıt bulmaya çalışan bir sistemdir. DNS’nin tam olarak ne olduğunu anlayabilmemiz için ise öncelikle IP nedir? Sorusunun cevabını bilmemiz gerekmektedir. IP, en basit anlatımı ile internete bağlı ya da farklı bir diğer bilgisayar ağına bağlı cihazların, kullandıkları ağ üzerinde birbirleri ile veri aktarımı yapabilmek adına kullandıkları adres olarak karşımıza çıkmaktadır.

DNS Nedir, Nasıl Çalışır?

DNS, en fazla 256 karaktere sahip olabilen host adlarını IP’ye dönüştürebilmek için kullanılan aracı sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. DNS çalışma yapısı ise içerisinde kullandığı çalışma stili ile gerçekleştirilir. Çalışma mantığı ‘İsim sunucuları ve İsim Çözümleyicileri (istemci)’ ile gerçekleşir. Daha basit bir anlatım ile bir dns isim sunucusu, içinde var olan her IP adresine karşılık gelen sayıları kaydeder. Arama motoruna bir alan adı yazdığınızda yani bir siteye giriş yapmak istediğinizde DNS istemci yani isim çözümleyiciler devreye girerek DNS sunucusunun adresi istenir. Eğer giriş yapmak istediğiniz sitenin DNS sunucusunda girilecek olan sitenin domain’i bir IP adresi ile ilişkilendirildiği taktirde siteye girişiniz sağlanmaktadır. Böylelikle DNS sisteminin nasıl çalıştığını ve aslında internet kullanımımızda çok önemli olduğunu görmüş olduk. Çünkü arama motoruna yazdığımız ve açmak istediğimiz her türlü site için bu süreç gerçekleşmekte.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Müzik İndirme Programları

dns nedir

DNS Ayarları Neden Değiştirilir?

Bilindiği üzere zamanında ülkemizde belli dönemlerde Twitter yasağı bulunmaktaydı. Fakat bazı kullanıcılar bu yasağa rağmen Twitter’a erişim sağlayabilmekteydi. İşte DNS ayarlarını değiştirebilen kullanıcılar o dönemde Twitter’ı rahatlıkla kullanabildiler. DNS ayarının değiştirilmesinin en büyük sebeplerinden biri de yasaklanan ya da kısıtlanan sitelere kolay erişim sağlayabilmektir. Bir diğer sebepler arasında ise internet hızını yükseltmek ya da internet korsanlarından ve siber saldırılardan korunmak için değiştirilmektedir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Android Cihazlarda DNS Ayarı Değiştirme

Aşağıdaki adımları takip ederek cihazınızın DNS ayarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümüne gelmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ‘Wİ-Fİ’ seçeneğini seçerek ‘Kablosuz’ kısmına tıklayın. Ardından ise karşınıza gelen ekranda ‘Ağ Ayarlarını Yönet’ menüsüne tıklayarak ‘Gelişmiş Seçenekleri Göster’ bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Son adım olarak ise ‘IP Ayarları = Statik’ seçeneği ile DNS ayarınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

IOS İşletim Sistemine Sahip Cihazlarda DNS Ayarı Değiştirme

Aşağıdaki adımları takip ederek cihazınızın DNS ayarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümüne gelmeniz gerekmektedir. Daha sonra ‘Wİ-Fİ’ seçeneği ile devam etmeniz ve bağlı olduğunuz wifi ağına tıklamanız yeterli. Bağlı olduğunuz wifi ağının hemen yanında mavi renk ile yazılmış ‘i’ yazısına dokunmalısınız. Karşınıza gelecek menüden ‘DNS’ bölümüne tıklayarak DNS ayarınızı istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.

Windows İşletim Sistemine Sahip Cihazlarda DNS Ayarı Değiştirme

Aşağıdaki adımları takip ederek cihazınızın DNS ayarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Öncelikle cihazınızın ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ menüsüne girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ‘Bağdaşlaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’ seçeneği ile devam etmelisiniz. Ardından karşınıza gelen ekranda ‘Ethernet Özellik Ayarları’ kısmını seçerek ‘İnternet Protokolü Sürüm 4’ kısmından istediğiniz gibi DNS ayarınızı değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Dns nedir sizlere detaylıca anlattık yeni bir konuda sizlere güzel bilgiler vermek dileğiyle görüşmek üzere.

2021 Güncel DNS Sunucular Listesi

DNS ayarınızı istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz en güncel 2021 DNS sunucularını yazımızın devamında sizler için paylaştık.

Level3:

 • 209.244.0.3
 • 209.244.0.4

Open DNS:

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

Google:

 • 8.8.8.8
 • 8.8.4.4

Verisign:

 • 64.6.64.6
 • 64.6.65.6

DNS.WATCH:

 • 84.200.69.80
 • 84.200.70.40

Comodo:

 • 8.26.56.26
 • 8.20.247.20

DNS Advantage (UltraDns):

 • 156.154.70.1
 • 156.154.71.1

SafeDNS:

 • 195.46.39.39
 • 195.46.39.40

openNIC:

 • 96.90.175.167
 • 193.183.98.154

DynDNS:

 • 216.146.35.35
 • 216.146.36.36

Alternate:

 • 198.101.242.72
 • 23.253.163.53

Yandex:

 • 77.88.8.8
 • 77.88.8.1

TTnet (Türk Telekom):

 • 195.175.39.49
 • 195.175.39.50

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/google-maps-yorum-satin-al

DNS Kullanmak Zararlı mıdır?

DNS adresinizi değiştirmenin sizlere herhangi bir zararı olmayacaktır. Tamamen güvenilirdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WDS (Wireless Distribution System) Nedir?

Neden DNS Kullanmalıyım?

Sahip olduğunuz IP adresiniz üzerinden erişim engelli sitelere giremeyebilirsiniz. Bu nedenle DNS ayarlarınızı değiştirerek engelleri aşmanız mümkündür.

En İyi DNS Ayarları Nedir?

En iyi DNS ayarlarına sahip olursanız zarar görmezsiniz ve sorunlarınızı daha hızlı çözersiniz. En iyi DNS ayarları için yazımızı detaylıca okuyabilirsiniz.

DNS Değiştirmek Suç mu?

DNS değiştirme içerisinde herhangi bir yasal sorumluluğu barındıran bir durum oluşturmak suç değildir.

VPN Nedir?

VPN, tarayıcınızdan başka bir IP adresine sahip sunucuya bağlanarak internete girmenizi sağlayan bir sistemdir.

VPN Kullanımı Suç mu?

VPN kullanımı illegal olan bir eylem değildir. Suç teşkil etmemektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Yasaklı Sitelere Giriş

Teknoloji Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir