Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain nasıl alınır ve domain ne işe yarar konusunda bilgi sahibi olmak web sitesi oluşturmak isteyenler için önemlidir. Eğer bir web sitesi elde etmek istiyorsanız temel olarak domain yani alan adı ve hosting yani sitenizin barınma hizmetini satın almak durumundasınız.

Bir web sitesinin ihtiyacı olan iki unsurdan biri olan domaini almak günümüzde oldukça kolay bir hale geldi. Yapacağınız işlemlerle birkaç dakika içerisinde web siteniz için domain alabilirsiniz. Domain almak için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Güvenilir bir domain yetkilisi bulmalısınız. Mağduriyet yaşamamanız açısından bu oldukça önemlidir.
 2. Domain sorgulama yaparak aklınızdaki ismi aratınız. Bu sayede alabileceğiniz alan adlarını kolayca görebilirsiniz.
 3. İsteğinize uygun en iyisi olduğunu düşündüğünüz alan adını alın.
 4. Ödemeyi yaparak siparişinizi tamamlayınız. Domain kaydını bitirin.
 5. Satın aldığınız domain adresini onaylayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Domain Nasıl Alınır ve Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan adı alma konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç kıstas vardır. Domain adı alırken bu kıstaslara dikkat ettiğiniz taktirde adı, daha efektif ve uzun vadede sıkıntısız kullanabilirsiniz.

 • Web siteniz için elbette alelade bir domain adı almazsınız. Yapacağınız araştırmalar ışığında popüler olarak kullanılan anahtar kelimeleri göz önünnde bulundurarak etkili bir tercih yapmalısınız.
 • Onedio, GittiGidiyor ya da HepsiBurada gibi çarpıcı ve akılda kalıcı isimleri tercih etmelisiniz. Okuması kolay, ad ya da sıfat tamlaması ve yansıma sözcüklerin ağırlıklı olarak bulunduğu domain adları unutulmanızı engelleyecektir.
 • .com alan adı tercih etmeniz, sizi daha kurumsal ve güçlü göstereceğinden uzantı olarak ilk tercihiniz olmalıdır.
 • Araştırmanızı yaparken benzer isimdeki köklü şirket ya da kuruluşların isimlerini almamaya özen gösterin. Yasal anlamda marka ya da patent ihlali yapmayın.
 • Domain adı alırken sosyal medya hesaplarında da bu adın kullanılıp kullanılmadığına dikkat edin çünkü adı satın aldıktan sonra sosyal ağlara geçişi mecburen sağlayacaksınız.
 • İngilizce harfler kullanmanız gerekir. Bunun yanında rakam ve tire gibi işaretlerden kaçınmalısınız.
 • Kuruluşunuzun misyonuna ve vizyonuna uygun bir adı tercih etmelisiniz. Bu sayede uzun vadede kullanım sağlayabilirsiniz.
domain nasıl alınır

Hangi Alan Adını Kimler Alabilir?

Domain adı alırken tercih edebileceğiniz birçok uzantı olduğunu görebilirsiniz. .com, .xyz .net ve .info gibi çoğaltabileceğimiz birçok uzantı mevcuttur. Fakat bunların bazıları belli başlı kategorilerdeki kuruluşların alabileceği uzantılardır. Sizin satın almanız mümkün olmayabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

 • “.com.tr”,”.biz.tr” ve “;.info.tr”: Ticari faaliyet gösteren kuruluşların tescillemesi doğrultusunda sahip olabildiği domain uzantılarındandır. Yani bir kuruluş almak istediği domain adı daha öncesinden alınmışsa .tr ile adı bünyesinde tescil edilir.
 • “.org.tr”: Vakıf, dernek gibi kar amacı gütmeyen ya da sivil toplum kuruluşları tarafından alınabilen uzantılardır. Örneğin, yesilay.org.tr, www.morcati.org.tr
 • “.gov.tr” : T.C sınırları içerisindeki kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınabilmektedir. Örneğin, icisleri.gov.tr, www.dsi.gov.tr
 • “.bel.tr”: İl ve ilçelerin belediye teşkilatları tarafından alınabilmektedir. Örneğin, www.istanbul.bel.tr
 • “.name.tr” : T.C vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler tarafından alınabilmektedir.

Domain nasıl alınır ve domain ne işe yarar isimli yazımızda bir web sitesinin en önemli yapıtaşı olan domainden yani alan adından bahsettik. Web sitesi elde etmek için merak ettiğiniz diğer konulardaki yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Domain adı ne işe yarar?

Domain web sitesi kurarken ihtiyacınız olan iki temel bileşenden biridir. Domain kısaca sitenizin alan adı olarak tanımlanır.

Domain alınırken en çok dikkat edilmesi gereken nedir?

Domain adının çarpıcı olması ve akılda kalması mevcut ziyaretçi sayınızın düşmeden artmasını sağlar. Site içerisindeki trafiğiniz yoğun olur.

Hangi domain uzantısı tercih edilmelidir?

Bazı domain uzantıları T.C kurumları ya da vakıf gibi kuruluşların alabileceği niteliktedir. Fakat .com herkesin alabileceği bir uzantıdır ve ilk olarak tercih edilmesini tavsiye edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir