Domain Nedir?

Domain Nedir?

Alan adı sistemi olarak belirtilen domain nedir sorusuna adres kaydıdır tanımı yapılabilir. Kısaca açıklayacak olursak web sitenizin fiziksel adresi demek yanlış olmaz. Ziyaretçilerin domain adresini girmesiyle site sayfalarına erişimi olur. Özellikle kurumsal web sitelerin SEO uyumlu bir şekilde düzenlenmesinde domain etkisi oldukça belirleyicidir. Bundan ötürü işlemlere başlamadan önce belirli şartlara sahip bir domain alınması gerekir.

Türleri Nelerdir ve Seçimi Nasıl Olur?

Halihazırda dört farklı domain tipi var olurken uzun kuyruk anahtar kelimelerle Niş Domain oluşturulur. Bu domain adresiyle açılan web sitelerde birkaç sayfa bulunur. Sayfa dışı SEO çok daha önemli kabul edilir. Daha uygun maliyetli olmasından dolayı tercih edilir.

Sadece bir marka adının öne çıkarılması, tanınması amacıyla Marka Domain kullanımı da söz konusudur. SEO özelinde ise herhangi bir yararı olmamakla birlikte içerik bazında çalışılması gerekir. Domain isminde yalnızca bir marka ismi bulunması, anahtar kelime içermemesi beraberinde etki gücünün dar olmasını getirir.

Anahtar Kelime Domain

Anahtar Kelime Domain türü ise kısa ya da uzun olabilmekle birlikte SEO faydası içerir. Hem Anahtar kelime bulunması hem de marka ismi geçirilmesi ise bir domainden beklenen durumdur. SEO açısından avantajları çok fazladır. Google tarafından domain oluşturulmasında da bu önerilir. E ticaret sitelerinin markalaşması ve bilinmesi adına yapılacak en doğru seçimdir. Çok daha ciddi işler ve uzun süreli kullanım açısından verimliliğe sahiptir. Özellikle

SEO Uyumlu Domain Oluşturma

Sahip olunan SEO uyumlu domain için çeşitli unsurlar vardır İlk olarak uzun-kısalık durumuna bakılır. Çok aşırı uzun olması önerilmemekle birlikte aramalarda adresin tam olarak çıkabilmesine dikkat edilmelidir. Eğer uzun olmasından kaynaklı bir kopma durumu varsa güven veren yönü sekteye uğrar. Potansiyel müşterilerin dikkatini çekme adına ise hem anahtar kelime hem de marka kullanımında bir uyum sağlanması lazımdır. Birbirinden çok aykırı kelimelerin olmaması istenir. Sektör ve site içeriği bazında da ilgi düzeyinin korunması önemlidir. Var olan domain durumlarına ilişkin hususlar şu şekildedir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Özelleştirilmiş yapıya sahip domain seçimi gerçekleştirilmelidir.
  • Doğrudan aramalar sonucuna göre planlama yapılırsa anahtar kelime domain seçimi de önerilir.
  • Belirli bir kitle hedefi oluşturularak seçimler yapılmalıdır.
  • Popüler anahtar kelimeler arasından yapılacak kullanım seçiminde işe özgü yapı korunmalıdır.
  • SEO sorunları çıkmaması adına eski domain kullanımları tavsiye edilmez.
domain alan adı nedir

Eski Tarihli Domain Alımı Neler Sağlar?

Daha ziyade çok daha kullanılmış olması, bilinme düzeyinden ötürü eski domain hesaplarının kullanımının yararlı olduğunu söyleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak genel çerçevede bakıldığında SEO uyumlu domain alımlarında sorunlu durumlarla karşılaşılabilir. Eski bir domain kullanımı beraberinde çözülmesi gereken problemlere de sahip olacaktır. Düzgün güncellemesi olmaması ya da web sitesine dair eskiye dönük işlemlerdeki hataların var olmaya devam etmesi de başlı başına sorundur. Bunlardan dolayı yeni bir web sitesinin kullanımında sıfır bir domain alımı önerilir. Burada kısa domain alımı da avantaj olurken bağlantı çok daha iyi bir şekilde oluşturulabilir. URL kısalığı Google tarafından da beğenilir ve SEO yararına olacaktır. Domain nedir, tüm detayları ile sizinle paylaştık. Bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Domain Nedir?

Domain, web sitelerinin sahip olduğu alan adlarına verilen isimdir. Her web sitesinin bir domain adresi bulunmaktadır ve bu alan adları birer sunucu aracılığı ile hizmet verir.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain alan adı servis sağlayıcıları tarafından kolaylıkla satın alınabilir. İstediğiniz alan adının kontrolünü sağladıktan sonra, eğer bu ad daha önce satılmamış ise sizler yıllık ücretlendirme ile satın alabilirsiniz.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alacağınız alan adınızın markanız ile ya da sunacağınız hizmetler ile doğrudan alakalı olması gerekmektedir. Mümkün oldukça kısa domain adları tercih edilmelidir. Alan adlarının içerisinde harf haricinde herhangi bir karakter olmamasına dikkat edilmelidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir