Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Domain otoritenizin düşük olduğunu düşünüyorsanız ve domain otoritesi nasıl yükseltilir bilmiyorsanız bu makale tam size göre.

Domain otoritesi kısa adıyla DA (Domain Authority) anlamına gelmektedir. DA, başka kriterler olsa da sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir ve sitelerden alacağınız reklamların ücretini belirlemektedir.

Domaininiz Sizin Dükkanınızdır!

Domainler ile dükkanlar birbirlerine çok benzerler. Bir dükkânın değerini arttırmak için gerekli ilgiyi göstermeniz gerekeceği gibi domain otoritesini arttırmak içinde emek vermelisiniz. Yapmanız gerekenler ise şu şekilde;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

 • Domain süreniz: Google, uzunca bir süre kiralanan domainleri sever. Bir domaini yıllık yenilediğinizde anı yaşayan biriyken; 5 yıl ve üstü aldığınızda Google, ileriye dönük projelerinizin olduğunu varsayarak domain değerinizi arttırır. Ayrıca domaininiz ne kadar eskiyse o kadar değerlidir.
 • Gelen Bağlantılar (Backlink): Başta da dediğimiz gibi domaininiz sizin dükkanınızdır. Kimlerin sizi tavsiye ettiği Google tarafından önem verilen kriterlerden bir tanesidir. Gelen bağlantıların hangi siteden olduğunu Search Console veya çeşitli ücretli araçlar ile saptayarak sitenin değerlerini araştırın. Eğer değersiz ve spam bir siteyse bağlantıyı reddedin.
 •  SEO Çalışması: Sitenize verdiğiniz değeri arama motorlarının hissetmesini sağlıyorsanız sitenize mutlaka SEO çalışması yapmalı / yaptırmalısınız. Aksi taktirde sadece DA puanınız yükselmemekle kalmaz, aynı zamanda içerikleriniz organik aramalarda geride listelenerek ziyaretçi çekmenizi zorlaştıracaktır.
 • Sosyal Medyanın Kullanımı: Dükkanınızı ne kadar yerde tanıtırsanız ve ne kadar etkileşim alırsanız o kadar çok kazanırsınız değil mi? Aynı şekilde içeriklerinizi sosyal medya ile yaymanız ve bu paylaşımların etkileşim alması sitenizin kaliteli olduğunu göstererek DA değerini yükseltecektir.
 • Sitede Kalma Süresi: Ziyaretçiler sitenizde ne kadar çok kalıyorsa siteniz sevildiği için o kadar değeri yükselecektir. Gerekli optimizasyonları (sitenin yavaş açılması, görünüşün kötü olması v.b.) yaptığınız zaman site içi linklemeler ile sitenize bir kez giren ziyaretçiyi tüm sayfalarınızda dolaştırmaya çalışın. Alakalı linkler daha iyi sonuçlar verecektir.
 • Özgünlük: Daha fazla ziyaretçi çekebilmek amacıyla sitenize blog kısmı açtıysanız yapacağınız en büyük hata spam yazıları yüklemek olacaktır. Ne kadar yazı o kadar ziyaretçi olarak düşünmek yerine ne kadar kaliteli yazı o kadar ziyaretçi olarak düşünmek tamamen sizin yararınıza.

Dış SEO Çalışmaları

 • Backlink Çalışması: Backlink, domain otoritesi nasıl yükselir sorusunun net cevaplarından bir tanesidir. Doğru alındığında çok iyi sonuçlar verirken; alakasız ve kötü sitelerden alınan backlinkler sitenizi dibe çekebilmektedir. Bu yüzden çalışacağınız firmayı seçerken ince eleyip sık dokumalısınız. Tanınmamış firmaları tercih etmek yerine müşteri yorumları yüksek, daha önce sizin sektörünüzde çalışmalar yapmış firmaları tercih ederek kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Marka Bilinirliği: İnsanların sizi tanıması çok önemli. Sektörünüzdeki eksiklikte ilk akla gelen firmalardan biri olmanız için bir hayli yol kat etmeniz gerekiyor fakat uğraşlarınızın değeceğinde hemfikiriz. Ziyaretçilerinize ihtiyacı olanı vererek sürekli olarak sitenize çekmeyi başardığınızda markanız yavaş yavaş tanınır hale gelecektir. Yeniden sizi bulmak isteyen ziyaretçilerin zorlanmaması açısından domain seçimlerinde akılda kalıcı ve kısa domain almak önemlidir.

Domain otoritesi nasıl yükseltilir sorusunu cevapladığımıza göre sıradaki soruya geçelim.

domain otoritesi

Domain Otoritesi Kaç Olmalıdır?

DA puanı 0 ile 100 arasında değişmektedir. En iyi sonuca ulaşmak (100) için uzun yıllar boyunca çalışmalar yapmanız gerekebilir.

Moz için ortalama DA değerleri şu şekildedir;

 1. İlk başlayan: Siteniz yeniyse (geçmişi yok ise) 1 – 19 arası normal bir değerdir.
 2. Ortalama: Çalışmalara başladıysanız ve DA değeriniz artıyorsa 20 – 39 arası sizin için normaldir.
 3. Gelişmekte: 40 ve sonrası için değerler kendi halinde ayrılsa da gelişmekte olan gruba giriyorsunuz. Yaptığınız işlemlere devam ederek sitenizi sürekli güncel tutun.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Domain Otoritesi Nedir?

Domain otoritesi, web sitelerinin alan adlarının kaliteleri bazında belirlenen puanlar ile belirlenen bir web site kriteridir.

Domain Otoritesi Neye Göre Belirlenir?

Domain otoritesi, web sitesinin kalite puanı, aldığı referansları, domain yaşları, tıklama oranları ve keywordleri gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak belirlenir.

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Domain otoritesi yükseltme işlemleri uzun süreçlere yayılmalıdır. Çünkü domain yaşı direkt olarak otorite puanlarını belirlemektedir. Ayrıca SEO çalışmaları da otorite puanlarına etki eder.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir