Doruk İsminin Anlamı

Doruk İsminin Anlamı

Doruk isminin anlamı, harf analizi ve istatistiksel bilgilerini burada bulabilirsiniz. İsim kelime anlamı olarak tepe noktası anlamına gelmektedir. Tabi kullanıldığı cümleye göre farklık anlamları içerisinde barındırabilir. Türkçe kökenli bir isimdir, rengi mavi olarak kabul edilir. Uzun yıllardır ülkemizde kullanılsa da çok sık kullanılmadığı istatistiklere bakılarak görülebilir.

Doruk İsmini Sözlük Anlamı

Doruk isminin sözlük anlamı farklı kullanım noktalarına göre birbirinden ayrılmaktadır. TDK sözlüğüne göre aşağıda ki anlamlara geldiğini söyleyebiliriz.

 • Tepe noktası,
 • En yüksek yer,
 • Uç nokta
 • Bir işe başlayıp başaramayan
 • Çam, katran ve ardıç fidanı
 • Ağaçların en kalın dalları
 • Tütün bitkisinde bulunan en üst yapraklar

Doruk İsminin İstatistikleri

Doruk ismiyle ilgili istatistiklere bakarak ülkemizde kullanım oranı, kaç kişinin kullandığını görebilirsiniz. Fazla kullanılmayan bir isim arıyorsanız bunu tercih edebilirsiniz.

Doruk ülkemizde kullanım sıralamasında 894’uncudur. Bu sıralamayla çok ender kullanıldığını anlamak mümkündür. Toplam 20 bine yakın bu isimde insan ülkemizde yaşarken, bunlardan 3500’den fazlası İstanbul’da yaşar. Her 4440 kişiden birisinde Doruk ismi vardır. Bu ismin harflerine alfabe sıralamasına göre sayı verilse toplamı 83 yapar.

D:5 + O:18 + R:21 + U:25 + K:14 = 83

doruk isminin anlamı

Doruk İsminin Harf Analizi

Doruk isminin harf analizi içerisinde bulunan harflerin kendi içerisinde yorumlanması ile yapılır. Toplam 5 harften oluşan imin hecelenmesi “do:ruk” şeklinde olmaktadır.

 • D: Yapısı hırslı olan ve zorluklara göğüs gerebilen insanlardan birisidir. Gücü temsil ettiği söylenir.
 • O: Ketum ve gizli yapısı, sır saklama anlayışı ile gizemlidir. Ancak keşfedilmeyi sever.
 • R: Tereddüt nedeniyle birçok noktada zorluk yaşar. Konu ne olursa olsun karar vermekte her zaman zorluk çekmesi ile bilinir.
 • U: Bir işi yaparken kesinlikle aceleye getirmez, aksine işini yavaş yapmayı ve sağlam yapmayı tercih eder. Bunun bir nedeni de durağan yapıya sahip olmasıdır.
 • K: Başarılarla dolu bir hayata sahipti. Hem iş hem de aşk hayatı için bu durum geçerlidir. Başarılı olması etrafında tanınmasına yardımcı olur.

Doruk İsminin Özellikleri

Doruk ismine sahip olanların kendilerine has karakter özellikleri vardır. Sorumluluk olmayı seveler, liderlik vasıfları olan insanlardan bazılarıdır. Kibar, arkadaş canlısı ve ailesi ile genelde zaman geçirmeyi tercih eden insanlardır. Baskıyı sevmezler ve bu nedenle otoriteye karşı gelmeleri ile bilinirler. Doruk Çetin adında bir yönetmen, bu isimde bir film, Kavak ilçesine bağlı bir köy ismi olarak kullanılması ile bilinir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Doruk Ne Demektir?

Doruk; Zirve, tepe, varış noktası gibi anlamları içerisinde barındırmakta olan bir isimdir. Ülkemizde ki popüler erkek isimleri arasında yer almaktadır.

Doruk İsmi Caiz mi?

Doruk ismi incelendiği zaman içerisinde herhangi bir kötü mana bulunmadığı görülebilir. Bu nedenle bu ismin yeni doğan bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Doruk İsminin Kökeni Nedir?

Doruk ismi Türkçe kökenli bir isimdir. Geleneklerimize Orta Asya kültüründen geçmiştir ve popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Asil kişiler tarafından da Halk tarafından da kullanılmıştır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir