Dost Kazığı

Dost Kazığı

Üniversite yıllarının unutulmaz oyunu dost kazığı nasıl oynanır? 52 kağıtlık desteğiyle oynanan iskambil oyunlarından bir başkası olan dost kazığı temel anlamda eğlenceli olmasıyla bilinmektedir. 4 kişilik olup öğrenmesi de son derece basittir. Oyundaki temel hedef ise en az ceza alarak bitirilmesidir. Oyun başlangıcı hemen yapılabileceği gibi internet üzerinden de mobil uygulamalar vasıtasıyla da oynayabilirsiniz. Hemen sizlerde dost kazığı oyunu nasıl oynanır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Eğlence düzeyi yüksek olurken oyun 3, 5, 7, 9 ya da 11 el üzerinden oynanır. Herkes tek olurken eşli-takım olma durumu söz konusu değildir. Başlangıçta ve sonrasındaki her el başlangıcında 4 kağıt açık olarak konulmaktadır. Her oyuncuya dörder kağıt dağıtılırken saat yönünde tersinde bir dönüş durumu olmaktadır.

Dost Kazığı Nasıl Oynanır?

Otomatik dört açık kart atılırken ceza kağıtları da yine ortaya bırakılır. Ceza değerleri her oyuncu için ayrı yazılır. Oyuncu elinde var olan kağıtlardan istediğini atabilmektedir. Herhangi bir sınırlandırma ya da buna dair bir zorunluluk yoktur. Ancak burada önemli olan husus ise mantık çerçevesinde oyun kurulumudur. Aksi durumda çok büyük ceza durumlarıyla karşı karşıya gelinebilir. Her oyuncunun önünde ceza alanları vardır. Oyuncu önüne gelen kartla elindeki kartın aynı olması durumunda ceza diğer oyuncuya yazılır. Ayrıca diğer oyuncunun ceza alanında bulunan kartla eşleştirme yapılması halinde de yine ceza diğer oyuncunun olur. Sıradaki oyuncu dönüşlerinde yerdeki beş karttan hiçbirinin olmaması halinde kart üzerine bir kart açılır. BU kartlar üst üste atılırken en üstte kartın diğer oyunculara işlemesi yapılır. Böylelikle dost kazığı nasıl oynanır sorusu yanıt bulur. Sonrasındaki puanlamalarda ise kart değerleri belirleyicidir.

dost kazığı oyunu

Neden Dost Kazığı Oyunu

  • Kuralları itibariyle kolay olmasının yanı sıra eğlence düzeyi diğer iskambil oyunlarından yüksektir.
  • Oyun elleri hızlı bir şekilde oynanabilir, masa durumlarına farkı yoktur.
  • Takım halinde değil, bireysel bir oyun olarak oynanmaktadır.
  • Ceza eklemelerinden kaçmak taktiksel hamlelere bağlıdır.

Dost Kazığı Taktikleri

Masa sahibi tarafından el sonuçları tamamlanırken ceza değerleri belirlenmeye başlar. 3lü kartlarda 30 puan, vale 20 puan, papaz ile birlikte as ve kız 10 puan olarak belirtilir. En yüksek ceza puanına sahip oyuncu sonuncu olur. Oyunun yarıda bırakılması halinde is oyuncuya 15 puan silme cezası uygulanır. Burada önemli olan husus ise farklı kullanıcılarla giriş yapılsa dahi ceza durumlarının geçerliliğinin korunmasıdır. Bilgisayar üzerinden hemen dost kazığı oyna şansı yakalayabilir, eğlenceli ve kısa sürede sonuçlanan ellere dahil olabilirsiniz. Pratiklik açısından önemli olurken hangi kartın atılacağının iyi tahmin edilmesi gerekir. Dörtlü halde oynanan oyun içinde A oyuncusunun elindeki 8li durumlar C oyuncusu tarafından alınıp B oyuncusuna aktarılabilir. A oyuncusuna aktararak ceza puanlarının aktarılması da yapılabilir. Oyuncuların ceza durumlarını etkilemek ve diğerlerini yükseltmek için farklı stratejiler geliştirilebilir. Her oyuncunun ceza puanları yükseltilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi yazıları ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dost Kazığı Oyunu Nedir?

Dost kazığı iskambil kartları ile oynanmakta olan bir kart oyunduur. 52’lik ve jokersiz bir deste ile oynanmaktadır.

Dost Kazığı Kaç Kişi İle Oynanır?

Dost Kazığı tam olarak 4 kişi ile oynanmakta olan bir oyundur. 4 kişiden az veya çok sayıda ki oyuncu ile oynanması söz konusu değildir. Oyunda ki tur sayısı tek sayılar şeklindedir. 7,9 veya 11 el şeklinde tur tamamlanır.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır?

Dost kazığı oyunu tüm deste bitene kadar oynana bir oyundur. Tüm deste bittikten sonra oyuncuların puanları hesaplanır ve kazanan belirlenir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 4]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir