Duplicate Content (Yinelenen İçerik) Nedir?

Duplicate Content (Yinelenen İçerik) Nedir?

İçerikler ile ilgili en önemli sorunlardan Duplicate Content nedir? Blog içerikli web sitelerinin SEO açısından önemli bir değeri bulunur. Gelir elde etmek isteyen ve arama motorlarında üste çıkmak isteyen birçok blog sahibi makalelerini özgün bir şekilde yazmak ister. Bu durumdan dolayı özgünlüğe dikkat eder ve kopya içerik olmaması için çaba gösterir. Fakat günümüzde kopya içerik olayı da birçok web sitesinde rastlanılan bir durum olmakta. Bu konuda “Duplicate (Yinelenen) İçerik SEO Açısından Zararlı Mıdır?” sorusuna cevap vererek aklınızda kalan birkaç konuyu gideceğiz.

Duplicate Content Ne Demek?

Kopya içerik, internet ortamında birden fazla bulunan içeriklere verilen ad. Blog sayfası veya çeşitli web siteleri işleten birçok site sahibi bu tür durumlara dikkat etse de bazen gözden kaçabiliyor. Kopya içerik genel olarak bir web sitesinin paylaştığı, diğer web sitesinin hiç düzenlemeden veya kendine özgün yazmadan kopyalayıp paylaştığı yazılar olmakta. Bu da 2 farklı web sayfasında aynı içeriğin yer almasını sağlıyor. Bu durum Google gibi arama motoru optimizasyonunda çok önemli bir etkiye sahiptir.

Duplicate Content SEO Açısından Nasıl Bir Zarar Verir?

Kopya içeriğin birçok sitede yer alması SEO açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Öncelikle kopya içeriğin arama motorları tarafından nasıl bir etkiye sahip olduğundan bahsetmek gerekir.

  • Kopya içeriğin meydana getirdiği ilk sorun indekslenme durumudur. Arama motoru, 2 aynı içeriği tespit ettiğinde ikisini bir anda yok sayabilir veya yalnızca ilk paylaşılan içeriği dizine ekleyebilir. Bununla birlikte arama motoru sorgu sonuçlarında nasıl bir sıralama yapacağını bilemeyebilir.
  • Kopya içeriğin arama motorları bakımından bir diğer zararı bağlantı verilerinin ayrı tutulup tutulmayacağı olmaktadır. Bu da SEO açısından önemli bir dezavantaj olmakta.

Kopya içerik paylaşmanın ve birden fazla sitede yer almasının diğer bir yanı yani site sahipleri bakımından da zararları bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

  • Yinelenen içerik paylaşıldığında site sahiplerinin yaşayacağı ilk şey kullanıcılarla olan etkileşimin düşmesi, sitenin genel olarak ziyaretçi kaybetmesi ve arama motorlarında daha az görünmesi olmaktadır.
  • Bunun yanı sıra arama motoru optimizasyonu olsa dahi web sitenin performansını etkileyen bir durum.
  • Kopya içeriğin yer alması ile birlikte site sahibi bu durumdan dolayı gelir kaybı da yaşayacak.
yinelenen içerik

Yinelenen İçerik Aynı Başlıklı Konular için Geçerli mi?

Yinelenen içerik sorunları kısmen başlık ile alakalıdır. Eğer ki aynı sitede aynı başlıktan 2 haber yer alıyor ise bu kopya içerik olarak görülebilir. Farklı sitede aynı URL parametresine sahip 2 benzer haber yer alıyorsa bu da yinelenen içerik olmaktadır. Fakat yinelenen içeriği etkileyen olaylardan önemlisi de alan adı durumudur. Eğer ki HTTP veya HTTPS gibi, bunun dışında WWW veya WWW olmadan girilen alan adı eğer ki aynı web sitesine yönlendiriliyor ise bu durum da arama motorunun kopyalanan içerik olarak algılamasını sağlar. Bir diğeri ve en önemlisi sayılabilecek bu durum ise kopya içeriktir. Eğer ki başka bir kaynaktan içeriği kopyaladıysanız ve web sitesinde paylaştıysanız bu durum arama motoru tarafından kopya içerik olarak algılanabilir.

Yinelenen İçerik Sorunları Nasıl Çözülür?

  • Bu sorunu çözmek için yapılabilecek ilk şey alan adı yönlendirmesi. HTTPS kullanıyorsanız HTTP üzerinden bağlananları HTTPS’ye yönlendirmek, WWW veya WWW’siz olarak alan adını kullanıp diğerine yönlendirmek gerekir.
  • Eğer ki yenilenen içerik aynı web sitesinde ise yapılabilecek bir diğer adım sayfa yönlendirmesi veya sayfaların birinin robotlar tarafından indekslenmemesini sağlamak.

Bu konu ile birlikte artık “Duplicate (Yinelenen) İçerik SEO Açısından Zararlı Mıdır?” hakkında bilgi sahibi oldunuz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kopya İçerik Zararlı mı?

Kopya içerikler web sitenize zarar verebilecek içeriklerdir. Arama motorları tarafından ceza almanıza neden olabilir ve sitenizin indeks durumunu tehdir eder.

Kopya İçerik Nasıl Test Edilir?

İçierklerinizin orijinal olup olmadığını anlamak için Semrush ya da Ahrefs gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinde bu tarz hizmetleri sunmakta olan web siteleri mevcuttur.

Duplicate İçerik Nasıl Şikayet Edilebilir?

Sitenizin içeriklerinin izinsiz olarak kullanıldığını düşünüyorsanız, Google şikayet sistemi üzerinden kopya içerikleri şikayet edebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir