Duru İsminin Anlamı

Duru İsminin Anlamı

Duru isminin anlamı aileler tarafından merak edilirken, Duru ismi genellikle kadınlarda kaşımıza çıkan bir isimdir. Dört harften meydana gelen bir isim olmaktadır. Aileler çocuklarına bir isim vermeden önce bu ismin manasını bilme isterler. Çünkü kişilere verilen isimler bir ömür boyu kişiler ile yaşadıkları için anlamları da önem teşkil eder.

Duru ismin anlamları şu şekilde olmaktadır:

  1. Berrak, temiz, bulanık olmayan, saf olan
  2. Pürüzsüz sahip olunan ten
  3. Sade, karışık olmayan, arınmış olan
  4. Katılıktan arınmış, daha sıvı halde olan

Duru İsminin Özellikleri

Duru isminin anlamını öğrendikten sonra bu ismi taşıyan kişilerin özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak daha kolay olmaktadır. Bir ismi taşıyan insanlar genellikle o ismin özelliklerini gösterirler. Duru ismine sahip olan kişilerde sıklıkla görülen özellikler şu şekilde olmaktadır:

  • Duru ismine sahip olan kişiler de en çok gözlenen ortak özellik sahip oldukları özgür ruhtur. Birilerine bağımlı olmaktan hiç hoşlanmazlar. Sadece kişilere değil mekanlara bağımlı olmakta Duru ismine sahip olan kişiler tarafından hoş karşılanmaz.
  • Sabit fikirlere bağımlı kalmadan yeni fikirler ile beraber yenilikler ile iç içe olmayı tercih ederler. Yeni fikirler, yeni insanlar, yeni yerler onları heyecanlandırır.
  • Genellikle kendi işinin patronu olma fikri daha cazip gelmektedir. İş kurmak, girişimde bulunmaktan hoşlanırlar. Bir başkasının yanında çalışırken de özgürlüklerinin kısıtlandığını hissettikleri anda mutsuz ve huzursuz olurlar. Böyle bir ortamda uzun süreli çalışma gösteremeyebilirler.
  • Kıskanç insanlardan hiç hoşlanmazlar. Özgür ruhları ilişkilerinde de kendini gösterir ve herhangi bir kıskançlık ve kısıtlanma durumu sorun yaratabilir.
  • Fikirlerine önem verilen insanlardır. Liderlik yapmayı yeni fikirler sunmayı severler. Kimi zaman liderlik duygusunu abartıp fikir dikte etme durumları oluşabilir. Böyle durumda ise çevrenizden olumsuz tepkiler alabilirsiniz.
  • Duru ismindeki kişiler günlük hayatlarında kararlarında kararsızlık durumu yaşayabilirler. Yaptıklarını doğru yapmak ve en iyi kararı verme istekleri onları kararsız bırakabilir. Bu kararsız durum onları durağan bir hale getirebilir. Karar verme aşamasında en iyi ve doğrusu için ağırdan almayı tercih edebilirler. Tereddüt durumunun sıklıkla yaşanmasının sebebi budur.

Duru İsmi Kuran-ı Kerim’de Geçer mi?

Duru isminin anlamı öğrenip çocuğuna bu ismi vermek isteyen pek çok aile bu ismin Kuran-ı Kerim de geçip geçmediğini merak eder. Duru ismi Kuran-ı Kerim’de geçmez. Fakat geçmese bile Duru isminin güzel manası ile bu ismin çocuklara verilmesi doğru bulunur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Duru Ne Demektir?

Duru ismi; saf, berrak, temiz anlamlarını içermektedir. Ayrıca doğru, ileri gibi anlamlarında bulunmaktadır. Edebiyatta fazlalıktan arındırılmış sözlere verilen isimdir.

Duru İsmi Caiz mi?

Duru ismi içerdiği anlamlar neticesinde herhangi bir şekilde uygun olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Bu nedenle yeni doğan bebelere bu ismin verilmesinde bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Duru İsminin Kökeni Nedir?

Duru ismi köken olarak Türkçe diline ait olan bir isimdir. Ancak hangi tarihlerde isim olarak kullanılmaya başlandığı anlamında bir bilgi bulunmamaktadır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir