E- Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

E- Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

E-devlet nedir; vatandaşlara devlet tarafından sunulan hemen hemen tüm hizmetlerin elektronik ortamdaki karşılığıdır. Kuruluş amacı bireylerin ve kurumların, iletişim teknolojilerini kullanarak devlet kurumları tarafından sununlan hizmetlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesidir. Bu uygulamanın geliştirilmesi ile vatandaşların devlet dairelerinde zaman kaybetmelerinin ve kurumlardaki karmaşanın önüne geçilerek devlet personelinin iş yükü azaltılmıştır. Hizmetlerin tamamının online olarak gerçekleştirilmesi de devletin kırtasiye harcamaları azaltılmıştır.

Tüm bunlara ek olarak sistem ile kurumlar arası bağlantının kolaylığından dolayı tüm hizmet veren kurumların hizmetlerinin, tek bir merkezden yönetilmesi kolaylığını sağlamaktadır. Vatandaşın, kamu ile olan işlerinde elde ettiği hızlı ve güvenli hizmet ile birlikte kamuya olan güveni de artmaktadır. Vatandaş ile devlet arasındaki gelişen güven ortamı da beraberinde toplumun refahını getirmektedir. E-devlet giriş nasıl yapılır konusuna yazımızın devamında değineceğiz.

e devlet girişi nasıl yapılır

E-Devlet Giriş Yapma Seçenekleri Nelerdir?

Sisteme girmek isteyen vatandaşlar, www.turkiye.gov.tr internet sitesi adresine girdikten sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Sisteme Giriş” seçeneğine tıklayıp açılan sayfada TC vatandaşlık numaralarını ve ardından e-devlet şifrelerini girerek sisteme giriş sağlayabilirler. Sisteme giriş için kullanılabilecek ek giriş seçenekleri de bulunmaktadır.

 • Mobil imza ile giriş
 • E-imza ile giriş
 • T.C. Kimlik kartı ile giriş
 • İnternet bankacılığıyla giriş  

Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekranın sol tarafından bulunan hizmetler menüsünden veya arama sekmesinden istedikleri hizmete erişim sağlayabilirler. İhtiyaç duyduğunuz hizmet çeşitlerinden bir tanesini seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

e devlet giriş

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet plaformuna giriş yapmanız için gereken, ilk şifreniz e-devlet sistemi üzerinden verilen hizmetlerin yüksek güvenlik seviyesinden ötürü sadece PTT (Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü) şubelerinden alınabilmektedir. PTT’den alınacak şifreler için başvurular kişinin kendisi ve kimliğiyle birlikte yapılmaktadır. Başvuru sırasında ufak şifre karşılığında bir defaya mahsus da olsa cüzi bir ücret talep edilmektedir. Yaşadığınız il veya ilçenizdeki en yakın PTT bürosuna gidip ilk şifrenizi alabilirsiniz. İlk şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapıp yeni bir şifre oluşturmanız tavsiye edilir. Şifrenizin kaybolması durumunda https://giris.turkiye.gov.tr/Giris adresinde yer alan şifremi unuttum seçeneği ile yeni şifre alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

E-Devlet Sisteminde Verilen Hizmetler

Onaylı bakanlık ve kurumların e-devlet üzerinden verdiği bazı hizmetler aşağıdaki gibidir;

 • Adalet: Adalet Bakanlığı’nın sunduğu tüm online hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Davalarınız ve diğer adli dosyalarınız ile ilgili işlem yapabilir ve dosya detaylarına erişim sağlayabilirsiniz.
 • Çevre, Tarım ve Hayvancılık: Bakanlığın tarım, hayvancılık ve çevre konusunda hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Belge ve evrak talebinde bulunabilirsiniz.
 • Eğitim: Burslar ve sınavlar ile ilgili bilgi ve başvuru hizmetlerinden yararlanabilir ve öğrenim belgesi veya mezuniyet belgesi gibi evrakların online başvurusunda bulunabilirsiniz. Evrakların teslimi dijital ortamda yapılmaktadır.
 • Güvenlik: Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve Askerlik Şube Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Adli sicil kaydı veya askerlik durum belgesi talep edebilirsiniz.
 • Sağlık: Sağlığınız ile ilgili bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Mevcut ilaçlarınızı ve testlerini görebilir, muayene ve randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vergi, Harç ve Cezalar: Harç ödemelerinizi, mevcut para cezalarınızı, vergi, borç ve alacaklarınızı takip edebilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik ve Sigorta: SGK hizmet dökümünüzü sorgulayabilir, sosyal güvenlik ve yardım durumunuzu öğrenebilirsiniz. Mevcut sigortalarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.
E-devlet nedir, ne işe yarar?

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarafından vatandaşlara sunulan hemen hemen tüm hizmetlerin dijital anlamda karşılığıdır. Kurumlarda saatlerce işlem sırası beklemek yerine e-devlet üzerinden kısa bir süre içerisinde istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlete giriş yolları nelerdir?

E-devlete giriş yapabilmek için standart giriş ekranının yanısıra mobil imza, e-imza ve internet bankacılığı ile giriş sağlayabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet’e ilk kez giriş yapacaksanız, PTT (Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü) üzerinden ilk şifrenizi almalısınız. Sisteme giriş sağladıktan sonra dilerseniz şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 38 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir