E-Devlet Şifresi

E-Devlet Şifresi

e-Devlet şifresi alma işlemi artık çok kolay! T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifre ile her türlü işlemin kolaylıkla yapılabildiği bilinmektedir. Sizlerde hemen şifre alım işlemleri tamamlayarak birçok farklı devlet kurumu süreçlerini elektronik ortamda tamamlayabilirsiniz. Hiçbir zahmete girmeden süreçleri noktalayabilirsiniz. Oldukça hızlı ve kaliteli bir hizmet ağına sahip olan e devlet her geçen gün gelişme göstermeye devam etmektedir. Her işlemin kısa yoldan halledilmesi için e devlet kullanımına başlanması yeterlidir. Peki, e devlet şifre alma nasıl olmaktadır?

E-Devlet Şifre Nasıl Alınır?

Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda tüm vatandaşlara sunulmasını sağlayan e devlet şifre alımı PTT şubeleri üzerinden olmaktadır. Şifre alımlarının tamamlanması için kimlik kartı, ehliyet, pasaport ya da kurum kartlarından birine sahip olunması gerekir. Fotoğraflı kimlik kartları geçerli olurken kişinin şahsi olarak başvuru yapması da söz konusudur. PTT şubelerinden şifre işlemleri çok kısa zaman diliminde belirli bir ücret karşılığında tamamlanır. Ancak başkası adına şifre alınması veya başkasının e devlet şifresini alabilmek ise güvenlik gerekçesiyle mümkün olmamaktadır. Kişinin mutlaka kendisinin şubeye gelerek işlemlerini yapması istenir. Bunun haricinde hiçbir şekilde şifre alımı olmayacağı için e devlet uygulamasının kullanımına da başlanmayacaktır. (Vikipedi)

Kişinin yurt dışında bulunuyor olması halinde ise işlemler elçilik ya da konsolosluklar üzerinden yapılır. Böylelikle kimlik bilgilerini gösterir resmî belgelerle konsolosluklarda şifre temini olmaktadır. Çok daha ayrıntılı bilgi için ise bağlı olduğunuz dış temsilciliklerle iletişime geçebilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Alma

Hızlı bir şekilde hemen e devlet şifre alımı sonuçlanırken internet ortamında tek kullanımlık şifreyle hesaba giriş yapılmaktadır. Tamamen kullanıcıya ait bir ortam olmasından ötürü şifrenin kesinlikle kimseyle paylaşılmaması gerekir. Sonrasında ise e devlet şifre değiştirme işlemleri ayarlar üzerinden yapılmaktadır. Yüksek güvenlikli bir şifre kullanılması önemlidir. Kişiye ait çeşitli bilgilerin yer aldığı hesabın zarar görmemesi adına mutlaka çok daha zor tahmin edilebilecek bir şifrenin kullanımı faydalı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

e devlet şifresi alma

E Devlet İşlemleri

Var olabilecek e devlet şifre yenileme işlemleri online olarak yapılır. Bununla birlikte şifrenin unutulması, kaybedilmesi durumlarında ise mail bilgisi ya da telefon numarası üzerinden onaylama süreçleri başlatılır. PTT şubelerin gitmeye gerek kalmadan ücretsiz şekilde hemen, hızlıca e devlet şifre değiştir sağlanır. Zaten ilk girişlerde hemen şifre değiştirme bölümüne yönlendirme söz konusudur. Buradan kayıt sonrasında kişiye özel olacak bir şifre oluşturulması istenir. Şifrenin iki kere girilerek onaylanmasıyla kullanımı başlatılır. Ayrıca her zaman “şifre ve güvenlik ayarlarım” sayfasından şifre işlemlerini gerçekleştirmek de oldukça kolaydır.

E Devlet Hizmetleri

  • Var olan tüm devlet kurumları başvuruları ve sonuçları görüntülenebilir.
  • Eğitim faaliyetleri, diploma alımı, sabıka ve suç kaydı bölümlerine erişim sağlanabilir.
  • Kişiye ait sağlık bilgileri, sigorta işlemleri kontrol edilebilir, düzeltilebilir.
  • Var olan tüm vergi ödemeleri e devlet aracılığıyla güvenli şekilde yapılabilir.
  • Üzerinize kayıtlı mal durumları, velisi olduğunuz çocuklarınıza dair işlemler görüntülenir.
  • Sağlık kaydı, işlemleri ve son dönemde olan tüm durumlara ilişkin bilgiler alınmaktadır.
  • İl ve ilçe belediyelerine ait işlemlerle mahkeme kayıtları ve dava süreçlerinin kontrolleri yapılmaktadır.

E Devlet Şifremi Unuttum

“E Devlet şifremi unuttum/kaybettim/çaldırdım” durumlarına ilişkin olarak şifre yenileme hizmetleri de hemen alınabilir. Doğrudan e devlet şifre uygulaması üzerinden işlemler sonuçlanırken sms gönderimleri için telefon numarasının onaylanmış olması istenir. Ayrıca mail üzerinden yapılacak doğrulama kod gönderimleri içinde onay alımı şarttır. İstenmesi halinde PTT şubelerine giderek yeniden e devlet şifresi talep edilebilir. e-Devlet şifresi alma işlemlerini anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategorisi ile güncel ve toplumsal tüm konulara sitemizden erişebilirsiniz.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet, kamu işlemlerinin bürolara gitmeden internet üzerinden tamamlanabildiği bir teknoloji uygulamasıdır.

E-Devlet Şifre Nasıl Alınır?

E-Devlet şifreleri PTT şubelerinden alınmaktadır. Kimlik kartları ile giden vatandaşlar 10 TL ücret ödeyerek e-devlet şifrelerini alabilmektedir.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E-Devlet şifrelerinizi unuttuysanız uygulama üzerinden kurtarma seçeneklerini deneyebilirsiniz. Ancak kurtarma seçenekleri sonuç vermedi ise tekrar PTT şubelerine giderek yeni şifre satın alabilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir