E Posta Pazarlama Nedir?

E Posta Pazarlama Nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yapma olanaklarının artması, daha fazla bilgiye anında ulaşma imkânı ve çeşitlilik başarısı e-Posta Pazarlama nedir sorusunun sorulmasını sık hale getirmektedir. Hemen herkes tarafından mailing marketing kullanılabilirken sizlerde kolaylıkla ürün veya hizmetlerinizi kullanıcılara bu yolla ulaştırabilirsiniz. Tanıtımların yapılması ve kampanyalarının sunulması adına belirli bir hedef kitle için e-posta yolu kullanılır. Halihazırda e-Posta pazarlama olarak ifade edilen bu süreçte firmalar ya da kişisel hesaplardan atılan pazarlamaya yönelik mesajlarla ürün ve hizmetlerin tanıtımları gerçekleşir. Yeni çıkan ürünler hakkında bilgilendirme maili olabileceği gibi doğrudan düzenlenmiş kampanya içerikleri de mail olarak gönderilebilir.

Gönderilere Dair Raporlama Analizleri

Markalar için çok büyük kazanımları olmakla beraber düşük maliyetli işlemlerden kabul edilmesi ve ölçülebilir olması akla gelen ilklerdendir. Hemen her firma tarafından yapılmaya başlanmış bir uygulamadır. Raporlama durumları hakkında da bilgiler oldukça şeffaf bir şekilde sunulur. Genel çerçevede bakıldığında bir e posta pazarlama işlemiyle gönderilen mail ile ilgili şu bilgilere ulaşılabilir;

 • Kaç kullanıcıya başarılı bir şekilde gönderildiği,
 • Kaç kullanıcı tarafından görüntülendiği,
 • Kaç kullanıcının gönderi linkine tıklayarak baktığı,
 • Kaç kullanıcının mail üzerinden giriş yaparak alışveriş yaptığı,
 • Ne kadarlık bir alışveriş yapılmasını sağladığı,
 • Dönüşüm oranlarına etkisi nasıl olduğu.

E Posta Gönderileri Nasıl Gerçekleşir?

Halihazırda raporlamalar sayesinde firmalar çok daha doğru stratejiler oluşturabilir, geleceğe dair işlemlerin yapılmasında şeffaf veriler kullanabilir. Bununla birlikte marka bilinirliği üzerine de çalışmalarda yine e posta pazarlama nasıl yapılır sorusu önemlidir. Etkin bir tarzda işlemlerin gerçekleşmesi adına şu hususlar belirleyicidir;

 • İzinli kullanıcı verisi oluşturarak mail gönderilecek okuyucu kitlesinin iyi analiz edilmesi,
 • Hedef kitleye uygun ihtiyaçların belirlenmesi, ilgi alanlarına göre maillerin oluşturulması,
 • Mail gönderimleri kadar dil seçimi de önemli olurken uygun tarzda hitap etme,
 • İçerikle uyumlu etkileyici bir başlık olması, her zaman akılda kalıcı bir slogan seçilmesi,
 • Gönderim sıklığı iyi belirlenmeli, çok sık ya da çok seyrek gönderimler yapılmamalı.
e posta pazarlama

Hedef Kitle Belirleme

Doğru hedef kitlenin belirlenmesi adına web site kullanıcılarının bilgilerine erişilmesi gerekir. Hangi sayfalarda gezdikleri, hangi ürünleri aldıkları ve sosyal medya paylaşımlarında neler tercih ettiklerine göre e posta pazarlama mailleri için liste hazırlanır. Ürün ya da hizmetle ilgisi uzaktan yakından olmayan kişilerin mail listesine dahil edilmesi gereksiz olacaktır. Bununla birlikte yalın ve anlaşılır bir dille mail hazırlanmalıdır. Verilmek istenen mesaj net olmalı ve logo, banner ve son olarak da call to action kullanılmalıdır. Hemen satın almak için alışverişe başla ya da uygun fiyatlarda büyük indirimler seni bekliyor tarzı yönlendirici cümleler etkilidir. Her gün yeni mail gönderimi ise kullanıcıların artık sıkılmaya başlamasına neden olabilir. Bundan ötürü çok sık bir şekilde ürünlere dair gönderimler yapılmamalıdır. Daha az sayıda ve etkileyici maillerle potansiyel müşterilerin çekilebileceği unutulmamalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Belirli bir ürün veya hizmet hakkında bilgi vermek ve etkileşim gerçekleştirilmesini sağlamak adına e-posta servisleri kullanılarak yapılan dijital pazarlama hizmetlerine e-posta pazarlama denir.

Mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mailing için daha önceden oluşturulmuş olan bir e-posta listesi gerekmektedir. Bu e-postalar izin alınmış adreslerdir. Daha sonra etkileyici reklam metni ve görseller ile e-postalar oluşturulur ve hedef kitle ile paylaşılır.

E-Posta Pazarlamanın Önemi Nedir?

E-posta servisleri günde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle ilgili hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşabilmek adına büyük bir kolaylık sağlar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir