E-Ticaret SEO

E-Ticaret SEO

Günümüzde çokça yaygın hale gelen e ticaret siteleri özelindeki SEO faaliyetleri birçok açıdan faydalı olmaktadır. Yalnızca belirli taktiklerin kullanılması ve doğru tekniklerin seçilmesiyle potansiyel müşterilerin tamamından yararlanılabilir, hizmet hemen her noktaya ulaştırılabilir. Bu bağlamda yapılması gereken çalışmalar ise belli başlıklar altında toplanır. Öncelikli olarak SEO kavramı üzerinde durulması gerekirken arama motorları tarafından sitenin çok daha bilindik hale gelmesidir. Yapılan taramalara uygun hale gelinmesiyle tüm güvenlik dışı durumlar ortadan kalkar. Böylelikle var olan e ticaret sitesi SEO işlemleriyle çok daha ön sıralarda kendisine yer bulur. Aramalarda tıklanma sayısı artarken ziyaretçilerin satışa yönlendirilmesi, pratiklik ve güvenlik sağlanmasıyla ticaret hacmi arttırmak mümkündür. Peki, e ticaret seo teknikleri nelerdir, nasıl yapılır?

  • Kapsamlı E- Ticaret Anahtar Kelimeler Araştırması

Var olan ilk süreçte sektör ve ürünlerin bilinirliği gelir. Satışı yapılan ürünlerin Google üzerinden aramalarına bakılmalıdır. Bu amaçla farklı eklentilerin kullanımı da söz konusudur. Hangi anahtar kelimelerin çok daha fazla tercih edildiği görülebilir. Mutlaka doğru araştırmalarla popüler anahtar kelime seçimleri yapılmalı ve bu şekilde sanal aleme girilmelidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bulunması ve hedeflenmesiyle aramalarda çok daha iyi bir performansa sahip olunacağı unutulmamalıdır.

  • E-Ticaret Optimizasyon

Ürünlerin Google sıralamasında yer alabilmesi için optimizasyon açısından soruna sahip olmaması istenir. Var olan e ticaret sitesi ürünleri içinde bu durum geçerlidir. Site içi SEO kriterlerine uygun olarak sayfalarda listelenmelidir. Görsellerin optimize edilmesi ve her ürün fotoğrafı için alt etiket bulunması da önemlidir. Görsellerin dosya isimlerini özgünleştirmek de avantaj getirir. Ürün başlıklarında ise mutlaka anahtar kelimelerin geçirilmesine çalışılmalıdır. Ürün açıklamalarında uzun metinler kullanılmalı, basit ve sade bir dil tercih edilmelidir. URL yapıları da yine anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır. Mümkün olan e ticaret seo teknikleri en gelişmiş şekilde bu işlemlerle oluşturulur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

e ticaret seo
  • Hem Kaliteli Hem Doğal Backlink Tercihi

Yapılacak e ticaret seo işlemleri için doğal backlink avantajları saymakla bitmez. Yapılacak backlink satın almaları, ilerleyen süreçlerde çok büyük zarar getirirken spam durumları oluşacaktır. Kalitesiz bağlantıların oluşturulması da faydadan çok zarar getirmektedir. Bunların yerine doğal backlink oluşturulmalıdır. Sektöre uyumlu olan ve ziyaretçilerin paylaşabileceği linkler kullanılmalıdır. Ayrıca ürünlerle ilgili makalelerin oluşturulması da çok daha iyi bir seçim olacaktır. Faydalı olunmasıyla merak edilebilir, doğrudan ücretsiz şekilde kaliteli backlink kazanılmış olur.

E-Ticaret SEO İşlemleri

Var olan site yapısı ve işleyişi de e ticaret SEO işlemleri açısından değerlidir. Ziyaretçilerin çok daha kolay gezebilmesi, aranılan durumların hemen bulunması da değerlidir. Çok karmaşık yapıya sahip olması, yorucu bir menü bölümü içermesi veya içeriklerin çok ortaya dökülmesi de site kalitesi hakkında fikir verir. Daha sade bir görünüm her zaman için tercih edilmektedir. Var olan kelime analizi çerçevesinde de site içerikleri oluşturulabilir, işlemler bu şekilde yapılır. Anlaşılır bir site hiyerarşisi bulunması da online ürün satışlarının daha hızlı ve kolay olmasını sağlar. Ziyaretçileri şüphede bırakacak durumlar olmamalıdır. Ayrıca var olan tüm SEO faaliyetlerine dair rakip analizi yapılabilir, link alımları veya içerik seçimleriyle site yapısının oluşturulması buna göre belirlenebilir.

En uzak erişilebilen içeriğin ana sayfaya üç tık mesafede olması da bir e ticaret SEO ilişkisi açısından değerlidir. Devamlı sayfa üzerine sayfa açılması yorucudur. Google için anlaşılır olabilmesi için de bu duruma dikkat edilir. Yinelenen sayfaların kaldırılması, mobil kullanımı bakımından sorunsuz olması da SEO çerçevesinde değerlendirildiğinde öne çıkmaktadır. Var olan bu hususlara dikkat edilmesiyle sitenin çok daha kısa sürede önemli bir başarı yakalayabileceği söylenebilir. SEO hakkında tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Ticarette SEO Önemi Nedir?

E-Ticaret siteleri git gide yaygınlaşmaya başlayan bir alışveriş modası oluşturmuştur. Bu nedenle rekabet edecek çok firma bulunmaktadır. Bu rekabet içerisinde yer bulabilmek için SEO çalışmalarına önem vermek gerekir.

E-Ticaret Sitesine SEO Yapmak Faydalı mı?

E-ticaret web siteniz için SEO çalışmalarından faydalanarak rakipleriniz arasından sıyrılabilir ve hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Bu sayede gelirinizi arttırabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SEO Teknikleri

SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret siteleri için SEO çalışmaları konusunda sizlere sunmuş olduğumuz blog yazımızdan detaylı bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir