E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri Nelerdir?

E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri Nelerdir?

E-Ticaret siteleri için önemli SEO stratejileri, hem kullanıcılarına hem de E-ticaret sitelerinin iş hacmine olumlu geri dönüşler sağlatmıştır. Online alışveriş konularında artan rekabet durumunda benzer ürün satışı gerçekleştirilen e-ticaret sitelerinde ön plana çıkabilmek SEO çalışmaları ile mümkündür. Arama sonuçlarında elde edilen başarılar sayesinde site trafiğinizi üst noktalara taşıyıp, satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri

E-ticaret siteleri için SEO optimizasyonunu sağlamak hem içerik hem de tekniksel anlamda güç bir işlemdir. Bunun temel sebebi birçok ürünü bünyesinde bulundurması ile sahip olduğu karmaşık yapıdır. E-ticaret sitesi sahiplerin hedeflediği seviyeye ulaşabilmesi için detaylı bir plan oluşturması önemlidir. Yazımızın devamında bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli noktaları, E-Ticaret SEO teknikleri ve pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz.

e ticaret seo stratejileri

E-Ticaret Siteleri için Anahtar Kelimenin Önemi

E-Ticaret anahtar kelimeler, yapacağınız satışın verim yüzdesini belirleyen en önemli etkendir. Hedef kitlenizi belirleyerek uygun anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz. Hedef kitlenizin beklentilerini, isteklerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak içeriklerinize kolayca yön verebilirsiniz. Sosyal medya platformlarında ya da rakiplerinizin sitesinde bu alanda kullanılan terminolojiye hakim olmalısınız. Hedef kitlenizin yönelimlerini ve arama alışkanlıklarını baz alarak anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

 • “Satın al, fiyat, kıyasla ya da incele” gibi eylem belirten anahtar kelimeler kullanınız.
 • Sitenizde yer alan tüm markaların listesini çıkartın.
 • Ürünlerin herkesin kolayca bulabileceği şekilde kategorize edin.
 • Uzun kuyruk anahtar kelimeleri tercih edin. E-ticaret sitelerinde SEO çalışmalarında büyük faydalar sağlayan bu anahtar kelimeler 4-5 kelime uzunluğundadır.

E-Ticaret Siteleri İçin Anahtar Kelime Matrisi’nin Önemi

Anahtar kelime parçalama problemine daha önce denk geldiniz mi? Anahtar kelime parçalama olarak tabir edilen problem, sitede birden fazla sayfa içerisinde aynı odak anahtar kelimenin kullanılmasıdır. Kendi siteniz içerisinde bu problemi aşmak için anahtar kelime matrisi yönetimini kullanabilirsiniz. Bu matrisi oluşturmak için kullandığınız anahtar kelime aracının kelime haritalarından yararlanabilirsiniz. Böylece önem verdiğiniz sayfaların ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri: Site İçi Optimizasyon

E-Ticaret siteleri için SEO optimizasyonu diğer sitelere oranla daha karmaşıktır. Bunun sebebi sahip oldukları binlerce ürün sayfalarıdır. Site içi optimizasyonunu sağlamak işte bu noktada zorlaşır. Çünkü ürün sayfaları için özgün başlıklar, H1 etiketleri ve ürün meta açıklamaları oluşturmak için gerek maddi bütçeye, ekibe ve zamana sahip olmayabilirsiniz. İlk iki adımda bahsettiğimiz anahtar kelime araştırmaları ile zaman ve para yönetiminizi sağlayabilirsiniz. Bu sayede E-Ticaret sitelerinde SEO uyumunu kolayca sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerinde Ürün Detaylarının Ön Plana Çıkarılması

SERP’lerde arama mantığının semantik içerikler üzerinden sağlandığının keşfedilmesi ile E-Ticaret sitelerinde ürün detaylarının ve kullanıcı değerlendirmelerin ön plana çıkarılması önemli hale geldi. Bu anlamda yapılacak olan en makul strateji Schema biçimlendirme kodlarını siteye yerleştirmektir, böylece arama motorlarında kullanıcıların yararına sunulacak bilgilerin sunulmasını sağlayabilirsiniz. 

e ticaret ürün detayları

E-Ticaret Sitelerinde  İçerik Özgünlüğü 

Siteniz içerisinde kullanılan içeriklerin tamamen özgün olduğundan emin olun. Kopya problemi iki alt başlık altında incelenebilir;

Site Dışı Kopya: Farklı sitelerde aynı marka ve modelde ürünlerin satılması nedeniyle oluşan bir mantıksal hatadır. Sonuç itibariyle ürünlerin özellikleri birebir aynıdır ve bunu özgünleştirme durumunuz söz konusu değildir. Fakat birkaç yöntemle bu durumu en aza indirgeyebilirsiniz. 

 • Kullanıcıların görüşlerini daha fazla ön plana çıkarabilirsiniz. Kullanıcı değerlendirmeleri ve ürün yorumları ile bunu sağlayabilmeniz mümkün.
 • Her ürün için soru ve cevap sekmesi oluşturabilirsiniz. FAQ olarak kısalttığımız sıkça sorular başlığını ekleyerek, sayfayı özgünleştirme konusunda anlamlı bir adım atmış olacaksınız. 
 • Yazar ekibinizle birlikte elinizde bulunan ürün sayfaları için özgün açıklamalar oluşturmalısınız. Bunu yaparken diğer sayfaların mevcut durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Site İçi Kopya: Mantığa aykırı şekilde gerçekleştirilmiş site yapılandırmalarından ileri gelen bir hatadır. İçerik yönetim sisteminde yapacağınız iyileştirmelerle giderebilmeniz mümkündür. Bir ürünün birden fazla kategori ile ilişkilendirilmesi ve aynı ürünün farklı çeşitleri için oluşturulmuş sayfalar oluşturulması karşılan en tipik 2 problemdir. 

 • Sitenizin URL bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Aynı ürünün farklı çeşitleri için tek bir URL sayfası sunabilirsiniz. 
 • Kanonlaştırma yöntemi ile kopya içerik yönetiminizi en aza indirgeyebilirsiniz. Yöntemin handikapları kullanıcı deneyimi ve tarama bütçesidir. 

E-Ticaret Sitelerinde Stokta Yer Almayan Ürünler

Ürün yönetimi konusunda en sık karşılaşılan durumlar ürünün stok dışı ve satış kalmasıdır. Bir ürünün temini kısa bir süre için gerçekleştirilemiyorsa, bunun için ürünün yer aldığı sayfayı tümden kapatmanız bir çözüm değildir. Hali hazırda bu gibi durumlar için özel sayfalar oluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

 • Ürünü alışverişe kapatıp temin tarihi hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz ya da kullanıcılarınıza bu konu hakkında bildirim gönderebilirsiniz. 
 • Ürünü satın almak isteyen kişiler için ücretsiz bir şekilde ürünü ayırabilir, temini gerçekleştikten sonra da bildirim göndererek satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz. 
 • Olmayan ürünün benzer özelliklere ve kaliteye sahip alternatiflerini kullanıcılara sunabilirsiniz. 
 • Satışı olmayan ürünün yer aldığı sayfayı 404 sayfası ile arama motoru dizininden kaldırabilirsiniz. Fakat sayfa iyi bir arama sıralamasına sahipse bu fikri göz ardı etmelisiniz. 
 • 301 sayfası olarak bilinen yönlendirme sayfalarından yararlanabilirsiniz. Satış dışı kalmış ürünün sayfasını benzer ürünlerin yer aldığı kategorilere yönlendirebilirsiniz.
 • Satış dışı olan ürün SERP’lerde iyi bir sıralaması varsa sayfasını tutmaya devam edebilirsiniz. Fakat ürünün satışının artık yapılmadığını belirtmelisiniz.

E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri: Mobil Destek

Telefonun kullanım oranı, erişilebilirliğin kolay olmasından kaynaklı diğer cihazların kullanım oranlarına göre daha fazladır. Bu sebeple E-Ticaret sitenizi mobil alana taşımak oldukça mantıklı bir işlemdir. WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız mobile uyumlu ücretli temaları kullanmanız sizin adınıza ekstra bir avantaj olacaktır. Kullanım kolaylığı sağlamak adına yapmanız gerekenler;

 • Sitenizin masaüstü ve mobil versiyonların aynı adres olmasını sağlamalısınız. Kullanacağınız tek bir URL ile cihazlar arası görüntülemeyi kolay bir hale getirebilirsiniz. 
 • Google’ın sunduğu araçlarla sayfalarınızın mobil dostu olup olmadığını kontrol etmelisiniz, iyileştirmeler yaparak kullanımı en kusursuz hale getirebilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri için Önemli SEO Stratejileri Nelerdir, isimli yazımızda başarılı bir E-Ticaret sitesi için uygulamanız gereken birkaç adımdan bahsettik. İlgili konulardaki diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için önemli SEO stratejileri nedir?

E-ticaret siteleri için arama sonuçlarında zirveyi görmek önemlidir. Anahtar kelime çalışmaları, içerik çalışmaları ve sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilecek hamleler SEO adına oldukça önemlidir.

E-ticaret sitelerinin trafiği için SEO stratejileri önemli midir?

E-ticaret sitelerinin satışlarını arttırması için daha görünür bir hale gelmesi gerekir. Gönürünür hale gelebilmesi için site trafiklerinde anlamlı bir artış oluşması gerekir. Bu sebeple de SEO stratejilerini kullanmak zorunlu bir hale gelmiştir.

E-ticaret siteleri için en çok kullanılan SEO stratejisi hangisidir?

E-ticaret siteleri için en çok kullanılan SEO stratejisi hiç kuşkusuz ki anahtar kelime çalışmalarıdır. Bu konuda sıkı araştırmalar yapmak, rakipleri analiz etmek ve anahtar kelime araçlarından yararlanmak gerekir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir