E-Ticaret Pazarlama Teknikleri ile Online Satışı Arttırma Yolları!

E-Ticaret Pazarlama Teknikleri ile Online Satışı Arttırma Yolları!

E-ticaret pazarlama teknikleri ile satış rakamlarınızı kısa süre içerisinde arttırabilmeniz mümkün. Kulağa inanılır gelmese de izleyeceğiniz doğru ve sağlam adımlarla e-ticaret sitenizin SERP’lerdeki başarısını arttırarak görünürlüğünü ön plana çıkarabilirsiniz. Başarının anahtarı iyi bir SEO optimizasyonu sağlamak olsa da, pazarlama teknikleri yalnızca bununla sınırlı değildir. Google arama motorundan çıkıp Instagram, Facebook, YouTube gibi sosyal medya platformlarına hatta kullanıcıların maillerine de ulaşmalısınız. Böylece hedef kitlenizi düşündüğünüzden daha çok genişletebilirsiniz. Yazımızın devamında e-ticaret ve dijital pazarlama konusunda en güncel 20 taktiği sizinle paylaşacağız.

E-Ticaret Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama taktiklerini, belli bir standartta bir düzene oturtup, kontrollü adım atmak oldukça önemlidir. İçerik stratejileri, müşteri ilişkileri ya da site içerisinde gerçekleştireceğiniz köklür reformlar gelişiminiz adına büyük adımlar atmanıza olanak sağlayacaktır.

E-ticaret pazarlaması için sistemli bir plan oluşturun: Her şeyden önce bir çalışma planı oluşturmanız, maddi ve zamansal anlamda kayba uğramanızın önüne geçecektir. Ekibinizle yapacağınız iş planı, kullanacağınız materyaller ve daha pek çok konu üzerinden liste yapmanız akıllıca olacaktır.

e ticaret pazarlama teknikleri

Belli periyotlarda kampanya düzenleyin: İndirimli fiyatlar müşterilerin dikkatini her daim çekmiştir. Siteniz ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden duyurularınızı yapınız. Başka markalarla işbirliği yapıp indirim kuponları gibi kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Teslimat özelliklerini en iyi standarta getirin: Bir e-ticaret sitesinin en önemli bileşeni hiç kuşkusuz ki teslimat kısmıdır. Ürünlerin vaat edilen zamanlarda müşterilere ulaştırılması, profesyonelliğiniz konusunda kitlenizin hem fikir olmasını ve alışverişi sürdürmesini sağlar.

Mobil kullanımı sağlayın: Sitenizi mobil kullanıma uygun hale getirmeniz, potansiyel ziyaretçi sayınızı arttıracaktır çünkü telefon üzerinden erişim daha fazladır.

Giyilebilir teknolojiye odaklanın: Günümüzde saat, gözlük gibi giyilebilir teknoloji ürünlere revaş fazladır. Ürün kataloglarınızın arasına bu teknolojik eşyaları eklemelisiniz. Satış oranlarınızı olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

 Site için bir reklam yüzü yaratın: Siteniz için çizgi film karakteri şeklinde bir maskot oluşturabilirsiniz. Twitter’ın mavi kuşu nasıl akıllarda kalıyorsa sizin maskotunuz da müşterilerinizde iz bırakabilir.

Farklı platformlarda satış yapın: Ürünlerinizi Gittigidiyor, N11 ya da Trendyol gibi bilindik platformlar üzerinden satabilir, bu sayede müşteri profilinizi arttırabilirsiniz.

YouTube’a yönelin: Ürünler hakkında bilgilendirci, kısa ve eğlenceli reklam filmleri çekebilirsiniz. Bu anlamda viral reklamlarda işinizi görebilir.

E-Ticaret Pazarlama Teknikleri: İçerik Yönetimi

Site içerisinde yer alan içeriklerinizi revize ederek, ziyaretçileriniz için sitenizin albenisini arttırın. Doğru tasarlanmış içerikler hem SEO optimizasyonunuzu hem de etkileşimlerinizi anlamlı miktarda arttırmayı sağlayacaktır.

Orjinal içerik stratejileri geliştirin: Taklitler aslını yüceltir sözü kulağa ne kadar klişe gelse de %100 doğrudur. Markanıza münhasır geliştireceğiniz içeriklerle ile akıllarda kalabilirsiniz. Daha önce yapılmamış olanı yapmak için rakip şirketlerin çalışmalarını inceleyin. Blog yazıları, videolar gibi orjinal konsepte sahip içerikler sizi zirveye taşıyacaktır.

Ayrıntılı içerikler üretin: Standart blog yazılarının ötesinde ayrıntılı perspektif yaratan içerik üreticilerini işe alabilirsiniz. 

SSS’lerde yaratıclığınızı konuşturun: Sıkça sorulan sorular kısmı sitenizin SEO optimizasyonu için oldukça önemlidir. Soruları tasarlarken müşterilere empati kurun, sorulması muhtemel soruları ilgili kısımlara ekleyin.

Tüm içeriklere görsel ekleyin: Söz konusu alan ister alışveriş kısmı isterse de blog kısmı olsun, genel görünümü görselden mahrum bırakmayın. İnsanların akıllarında okudukları yazı değil görseller kalır. 

e ticaret pazarlama taktikleri

E-Ticaret Pazarlama Taktikleri: Müşteri ile Kontak Kurma

Sitelerinizin gelişiminde en önemli nokta ziyaretçilerinizle dolayısıyla müşterilerinizle çeşitli yollarla kontak kurabilmek bu sayede mevcut istek ve beklentilerini öğrenebilmektir. Müşteri odaklı yapılan değişiklikler başarınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

E-mail pazarlamasına yönelin: Günümüzde gelen maillerin kontrol edilme sıklığı yüksek oranlarda olması, e-mail marketing yönteminin hala geçerliliğini koruduğunu göstermektedir. Uygun fiyatlandırma yapan servislerle anlaşarak ürünleriniz için e-bülten oluşturabilirsiniz. Yalnız mail ile sınırlı kalmayıp bildirimleri SMS üzerinden de yapabilirsiniz. Bu sayede güncel olarak akılda kalabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Popüler sosyal medya platformlarını kullanın: Sosyal medya platformlarına yönelmek e-ticaret siteleri için hem mantıklı hem de zor bir olaydır. İlk etapta tüm platformlarda markanız için hesap oluşturun fakat zaman içerisinde başarı sağlayamadığınız platformlara zaman ve para yatırımı yapmayı bırakın.

İçerikte interaktif görüşü benimseyin: Müşterinizi pazarlama işine bir bedel karşılığında katmanızın size uzun vadede olumlu getirileri olacaktır. Örnek olarak slogan ve logo tasarım yarışmaları düzenleyebilirsiniz. Sonucunda bir kazananı ödüllendirip ürettiği tasarımı markanın reklamı kullanabilirsiniz.

Alternatif otomatikleşmiş pazarlama tekniklerini araştırın: Müşterilerinize doğum günü ya da yıl dönümü gibi özel günlerde alışveriş yapmaya teşvik edici iletiler gönderebilirsiniz. 

Müşterileri ürün yorumu yapmaları için ikna edin: Ürün yorumu başına vereceğiniz indirim kuponları müşterilerin ilgilerini çekip, yaptıkları alışveriş ile ilgili yorum yapmalarını sağlayacaktır. 

İstatistiklerden Yararlanın

Google içerisindeki hizmetlerden ya da çeşitli araçlardan faydalanarak sitenizin gelişimini matematiksel olarak takip edebilirsiniz. “Verdiğiniz emeğin karşılığını hangi oranda geri alabiliyorsunuz?” ya da “Mevcut e-ticaret pazarlama taktiğiniz işe yarıyor mu?” gibi soruların cevabını alarak, sorunlarınıza çözüm odaklı yaklaşımlar da bulunabilirsiniz. Unutmayın ki matematik yalan söylemez.

A/B testini ödeme süreçleri için kullanın: Bir sayfanın değişiminin basit faktörlerle sağlandığı A/B testinde kontrol tamamen ziyaretçilerinizdedir. Alışveriş süreçlerinde bunu yaparak müşterilerinizin alışverişten neden vazgeçtiğini anlayabilirsiniz.

Ürünlere puanlandırma sistemi oluşturun: Site içerisinde yer alan her ürün için derecelendirme ölçütü koyabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz site içerisindeki etkileşimlerini arttırabilirsiniz.

Arama motorlarına hizmet edin: Siteniz içerisinde gerçekleştireceğiniz SEO çalışmaları ile SERP’lerde zirveye oynayabilirsiniz. Başarılarınızı Google Analytics gibi hizmetler üzerinde sürekli olarak takip edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

E-ticaret pazarlama teknikleri ile satış arttırılabilir mi?

E-ticaret pazarlama taktikleri günümüzde gelişerek geniş bir skala oluşturmuştur. Doğru uygulanan pazarlama taktikleri ile özellikle online satışlar anlamlı bir şekilde artabilmektedir.

En iyi e-ticaret pazarlama taktikleri nelerdir?

En iyi e-ticaret pazarlama taktikleri, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen taktiklerdir. Instagram hikâye paylaşımları, Facebook postları ya da Pinterest paylaşımları bu anlamda oldukça yararlıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

E-ticaret sitelerinde en çok kullanılan pazarlama taktiği nedir?

E-ticaret sitelerinin sıkça kullandığı pazarlama taktiği elbette ki çeşitli platformlardan reklam vermektir. Bütçe dahilinde sosyal medya platformları, Tv, gazete ve dergi gibi yayın organları reklam vermek için seçenekler arasındadır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir