Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

EBA ne demek; “Eğitim Bilişim Ağı” demektir. Eğitim Bilişim Ağı, mevcut pandemi düzeninde Türkiye’nin güncel dijital eğitim platformu olup, binlerce içeriği ile eğitim sürecine yardımcı olmaktadır. İlkokuldan akademik seviyeye değin, geniş bir kitleye hitap edebilmekte ve ders materyallerini bünyesinde barındırmaktadır. Öğrencilerin online olarak ders dinleyebildikleri bu sistemde, derslere TRT vasıtasıyla erişim sağlanabilmektedir. Kısacası EBA; eğitimciler ve öğrencilerin etkileşim kurabildikleri, birçok eğitim materyalini öğrenciye sunan uzaktan eğitimi sağlayan bir dijital platformdur. EBA şifresi nasıl alınır, EBA giriş nasıl yapılır; isimli yazımızda EBA sistemi ile ilgili birçok konuya değineceğiz.

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA şifresi alabilmek için aşağıda bahsettiğimiz birkaç kısa işlem adımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. EBA giriş yapmak ve üyelik oluşturmak için iki farklı şifre oluşturma yöntemi bulunmaktadır.

eba şifresi

EBA Öğrenci Şifre Alma

”EBA Hesabı Oluştur” butonu ile bir defaya mahsus olmak üzere veli ya da öğretmene başvurmadan EBA şifresini belirleyebilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklayınız.
 2. E-okul bilgilerinizi yazarak, “Giriş” tuşuna basınız.
 3. Kendinizin veya velinizin e-posta adresini ve cep telefonunu girerek ve ”Şifre Oluştur” butonunu tıklayınız.
 4. Bilgilerini girmiş olduğunuz cep telefonuna gelen doğrulama kodunu ilgili alana yazarak, gönder butonuna basınız.
 5. Adımlar eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeniz halinde EBA giriş ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekranda TC kimlik numarası ve EBA hesabı için yeni belirlediğiniz şifreyi giriniz.
 6. Güvenlik kodunu girerek, Gönder tuşuna basınız Bunun sonucunda Ana Sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden E-Devlet şifre işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
eba giriş

EBA Veli ya da Öğretmen Yardımı ile Şifre Alma

Veli ya da öğretmenlerden yararlanarak EBA şifresi oluşturabilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. EBA Giriş ekranında Öğrenci – EBA yolunu izleyerek, EBA giriş ekranına yönlendirileceksiniz.
 2. EBA Giriş ekranında T.C. Kimlik numaranızı, veli ya da öğretmeninizden aldığınız tek kullanımlık şifreyi giriniz.
 3. Güvenlik kodunu doğru bir şekilde giriniz ve butona tıklayınız.
 4. Sizin için daha pratik olacağını düşündüğünüz bir aktivitasyon yöntemi seçiniz:

Veli Bilgileri ile Aktivitasyon: Veliniz TC Kimlik numarasını ve ekranda yer alan Güvenlik kodunu girerek Giriş butonuna basınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Posta ile Aktivasyonu: Aktivasyon Kodu Gönder butonuna basınız. Sisteme kayıtlı e-posta hesabına göderilen aktivasyon kodunu ”Aktivasyon Kosunu Gir” bölümüne yazıp, ekrandaki güvenlik kodunu girerek Giriş Yap butonuna tıklayınız.

Cep Telefonu ile Aktivasyonu: Aktivasyon Kodu Gönder butonuna basınız. Sisteme kayıtlı cep telefon numarınza gönderilen aktlvasyon kodunu ”Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu yazıp Giriş butonuna basarak, giriş yapabilirsiniz.

 • Aktivasyon adımını tamamladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda EBA hesabınız için ”Yeni Şifreni Belirle” ve ”Kaydet” butonlarına tıklayınız.
 • Adımları eksiksiz olarak tamamladıysanız EBA Giriş ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda TC Kimlik numaranızı ve EBA hesabız için belirlediğiniz şifrenizi girmelisiniz.
 • Güvenlik kodunu girip ”Gönder” butonuna basmanızın ardından Anasayfaya erişim sağlayabilirsiniz.
EBA nedir, ne işe yarar?

EBA, Türkiye’de kullanılan dijital eğitim platformudur. Öğrencilerin online ders alabildikleri ve ders materyallerinden fayda sağlayabildikleri bir alandır.

EBA şifresi nasıl alınır?

Öğrenciler bir kereye mahsus kendileri şifre alabilir ya da veli veya öğretmenleri aracılığı ile şifre alabilmektedir.

EBA nasıl giriş yapılır?

Şifre işlemlerinizi tamamladıktan sonra, EBA Giriş ekranından TC Kimlik No ve şifre bilgilerini yazarak giriş yapabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 28 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir