Ebelik Maaşları

Ebelik Maaşları

Ebelik günümüzde hemen hemen her üniversitede okutulan önemli bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem özel hem de devlette pek çok çalışma alanları bulunmaktadır. Dünya tarihinin belki de en eski meslekleri arasında ebelik bulunmaktadır. Bizler de bu noktada ebelik maaşları konusuna değinmeden önce, ebelik mesleği hakkında merak edilen pek çok noktaya değineceğiz.

Ebelik Nedir?

Ebelik, gebe olan bir kişiye, normal doğum yaptırmak için görevli olan bir çalışan olarak tanımlanabilmektedir. Bu alanda çalışan kişiler “Ebe” olarak unvan almaktadır. Tarihin hemen hemen her döneminde çalışan önemli bir meslek dalıdır. Ülkemizde ebe olarak sadece kadınlar çalışabilmektedir. Batı ülkelerin bazı yerlerinde erkekler de ebe olarak çalışabilmektedir. Doğum, anne ve bebek sağlığı ile ilgili pek çok konuda yardım alınabilecek kişiler ebe olarak tanımlanmaktadır. Sağlık elemanları olarak karşımıza çıkmaktadır. (Vikipedi)

Nasıl Ebe Olunur?

Her şeyden önce ebe olmak için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Üniversitelere bu meslek için “Ebelik Bölümü” bulunmaktadır. Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Lisans eğitimini tamamlayan kişiler, eğitim dönemi boyunca, mesleklerinde gerekli eğitimi almaktadır. Bunun dışında staj görerek, mesleğe aslında bir adım yaklaşmış olurlar. Sayısal olarak bu bölüme girebilirisiniz. Matematik ve Fen alanında çözülen sorular sayesinde Ebelik bölümünü kazanabilirsiniz.

Bölüme yerleştikten sonra, size sunulan derslerden başarılı olmanız gerekmektedir. Genellikle ebeler için:

 • Riskli gebelik
 • Patoloji
 • Normal gebelik
 • Fizyoloji
 • Anatomi
 • Biyokimya
 • Cerrahi hastalıklar gibi bazı dersler verilmektedir.
ebelik maaşları

Ebelik Mezunu Nerede İş Bulabilir?

Günümüzde ebe olarak mezun olan kişiler, pek çok alanda rahatlıkla iş bulabilmektedir. Sağlık kurumlarında pek çok görevi üstlenen ebelerin pek çok görevi bulunmaktadır. İşte ebenin görevleri:

 1. Gebelerin çeşitli sağlık kontrollerini sağlık merkezlerinde ya da evlerde yapmak.
 2. Doktorun olmadığı yerlerde, hastanedeki doktorlara yardımcı olmak ve gerekli durumlarda doğumlara katılmak.
 3. Gebeliklerin normal dışı durumlarda karşılaştıklarında onları hastaneye yönlendirmek.
 4. Doktorlar birlikte hastaların tedavisi için çalışmak.
 5. Düşük, erken doğum vb. durumlarda doktorla iş birliği içerisinde çalışmak. Aynı zamanda bu durumda bebeklerin ve annelerin bakımını gerçekleştirmek.
 6. Sağlık kurumlarında 6 yaşına kadar olan çocukların aşılarını yapmak.

Ebelik Maaşları

Bu kadar çok görevi bir arada yapan ebelerin maaşları da çok fazla merak edilmektedir. Diğer sektörlere kıyasla, sağlık personellerinin maaşları oldukça dolgundur. Ebe maaşları ortalama 4 bin 500 TL civarındadır. Bazen bu maaşlara ek mesai ya da fazla çalışma ücretleri de eklenebilmektedir. Ancak bu meslekte bu kadar ücret alabilmek için deneyimli ve alanında başarılı olmak gerekmektedir. Deneyim kazandıkça, her meslekte olduğu gibi ebelerin de maaşı yükselmektedir. Ebelerin başlangıç için maaşların 3 bin TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: ATT Maaşları

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ebelik Nedir?

Ebelik, doğum operasyonlarında çalışan kişilere verilen isimlerdir. Normal doğum ve Sezeryan doğumlarda görev alırlar ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmelerine yardımcı olurlar.

Ebe Nasıl Olunur?

Ebe olmak için üniversitelerin belli bölümlerinden ya da sağlık meslek liselerinin bu konu için ayrılmış özel bölümlerinden başarı ile mezun olmak gerekmektedir.

Ebe Maaşı Ne Kadardır?

Ebe maaşları ile ilgili bilgilere sizler için oluşturmuş olduğumuz blog yazımızdan kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz diğer konular ile ilgili detaylı bilgileri blog sayfamızda bulabilirsiniz!

Ebeler Tayin Olur mu?

Ebeler tayin usulüne bağlı olarak çalışmakta olan sağlık personelleri arasında yer almaz.

Ebe Olmak İçin Cinsiyet Fark Eder mi?

Ebe olma bölümlerine erkek öğrenci kaydı yapılmamaktadır. Ebelik mesleği sadece kadınlar tarafından yapılabilmektedir.

Jinekolog Kimdir?

Jinekologlar Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Tüm doğum süreçlerini yakından takip etmektedirler.

Oyun Hileleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir