Edat

Edat

Genel olarak herkesin dilinde edat nedir sorusunun cevabı “tek başlarına anlam ifade etmeyen ancak cümle içerisinde kullanıldığı zaman cümlenin anlamında bazı değişiklikler yaparak farklı anlamlar yükleyen sözcükler” olarak tanımlanır. Bağlaç gibi pek çok şeyler karşılaştırılabilen edatlar, cümle gibi şeyleri birbirlerine bağlamazlar.

Bunlar için örnek vermek gerekirse eğer yalnız, ancak, sadece, tek, için gibi sözcük türleri örneklerini verebiliriz. Elbette bu örneklerin sayısını fazlasıyla artırmak mümkündür. Ancak genel tanımı yaptıktan sonra cümle içerisinde nasıl kullanıldığına bakmak gerekir. (Vikipedi)

Edatların Cümlede Kullanılış Biçimleri

Bu konuyu sanırım en iyi şekilde örnekler yardımıyla sizlere açıklayabiliriz. Aşağıdaki örneklere göre sizlerde bu konu hakkında bir takım bilgilere erişebilirsiniz.

  • Yaşamı boyunca sadece ona hizmet etti. (sadece anlamında)
  • Kalbim bir tek onun için atıyor. (bir tek, sadece)
  • Buradan giderken ancak bir bavul alabilirim. (en fazla)
  • Burada yapacak işimiz çok. Buradan ancak gece ayrılırız. (ihtimal)

Edat kullanım itibari ile gördüğünüz gibi tek başlarına bir anlamı yoktur. “Ancak” kelimesi tek başına bir anlama gelmezken cümle içerisinde kullanıldığı zamanlarda daha fazla bir şekilde anlam ifade etmektedirler.

edat nedir

Edat ve Sık Karşılaşılan Hatalar

Kullanım itibari ile kimi zaman bağlaçlar ile karıştırılan edatlar kimi zamansa zarf öbeği ile karşılaştırılabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına size aşağıda bir takım örnekler vermek istiyoruz.

  • Yalnız ve ancak sözcükleri karıştırılan önemli edatlar arasındadır. Bu edatların karıştırılmaması için yerlerine ‘sadece’ edat sözcüğünün yerine yazarak cümleyi yeniden okumalısınız. Eğer cümlede herhangi bir şekilde anlam ilgisi karmaşası yaşanmıyorsa o zaman doğru yoldasınız ve o bir edattır.
  • Bu kelimelerin yerine ise ama ve fakat gibi sözcükler getirilebiliyorsa o zaman bu kelimeler edat değildirler. Edat bağlaç ile çok sık karıştırıldığı için bu durumlara karşın önlem almak ve dikkatli olmak gereklidir.

Sınavlarda yukarıdaki konulardan dolayı pek çok öğrencinin canı yanmaktadır. Bu konularda canınızın yanmaması için sizlerde yukarıdaki örneklere dikkat etmelisiniz. Bu konulara örnek vermek gerekirse eğer edat örnekleri şu şekilde karşımıza çıkar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Mesaj Gitmiyor Sorunu

  • Ankara’ya kadar yalnız onun için geldim. (Edat = sadece)
  • Ankara’ya geldim yalnız sen beni görmedin. (ama veya fakat, edat değil)

İşte esas farklar buralarda ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde cümleler içerisinde kullanıldığı zaman neler yapmanız gerektiğini de anlatmış olduk. Edatların ne olduğu ve nerelerde kullanıldığı dil bilgisi açısından son derece büyük bir öneme sahip konuların başında gelir. Bu nedenle edatlar konusunun iyi anlaşılması hem günlük kullanımda hem de sınav sorularını doğru yanıtlama açısından önem taşımaktadıdr.

Edatlar genellikle cümleye amaç, maksat, koşul, şart gibi anlamlar katarlar. Eğer cümlede kafanız karıştı ise bu özelliklerin olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede soruyu yine doğru cevaplayabilirsiniz. Edat tümleci gibi özellikleri sorgulayabileceğinizi ve bu konularda elinizdeki tüm bilgileri kullanarak doğru sonuçlara ulaşabileceğinizi unutmayın. Edatların cümlede pek çok manaya gelebildiğini ve bu anlamların yerine yeni kelimeler koyarak çözülebileceğinizi hatırlayın. Sınavlarda karşınıza çıkarsa eğer o zaman bağlaç ve edat arasındaki farka odaklanın. Edat nedir sizlere detaylı olarak açıkladık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir, ne değildir? Tüm merak ettiğiniz konulara bu kategorimiz sayesinde ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Edat Ne Demektir?

Edat Türk dil bilgisinin ana kavramlarından biridir. Diğer ismi ise ilgeçtir. Genellikle farklı kelimeler arasında anlam bağı kurmak için cümle içerisinde kullanılır.

En Çok Kullanılan Edatlar Nelerdir?

Dilimizde en çok kullanılan edat çeşitleri yalnız, ancak, sadece, gibi, ile kelimeleridir. En çok kullandığımız kelime olarak “gibi” gösterilebilir.

Edat Kullanmak Neden Önemlidir?

Edatları cümle içerisinde kullanmak, cümledeki anlam bozukluklarının azalmasını ve anlam bağının güçlenmesinisağlayacaktır. Böylece ifade edilmek istenen durum netlik kazanır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir