Efsane Nedir?

Efsane Nedir?

Kişiden kişiye aktarılarak günümüze kadar gelen efsane çoğu zaman gizliliğini koruyor. Peki efsane nedir? Özellikleri nelerdir? Hadi gelin hep beraber bu kavramı yakından inceleyelim.

Efsane tarih ile gerçek arasında bir yerde bulunan ve kural olarak belirli bir figür veya kişi hakkında olan bir hikaye veya anlatıdır. Geleneksel olarak, bir efsane tarihsel veya coğrafi olarak belirli bir şekle odaklanan ve onun istismarlarını açıklayan bir anlatıdır. Bir efsane genellikle tarihsel boşlukları dolduran etimolojik bir anlatı sağlayabilir.

Efsaneler doğaüstü varlıkları, mitolojinin unsurlarını veya doğal olayların açıklamalarını içerebilirler, ancak belirli bir yer veya kişi ile ilişkilidirler ve tarih meselesi olarak anlatılmaktadırlar.

Efsanenin İşlevi

Literatürde, bir efsanenin işlevi, insan eylemlerinin öyküsünü, izleyici tarafından doğru olarak algılanacak şekilde sunmaktır. Eylemler sanki insanlık tarihinde gerçekleşmiş gibi sunulur. İzleyicileri için, bir efsane olasılık alanının dışında olmayan olayları içermelidir, ancak mucizeler içerebilir. Değişim kesinlikle efsanelerde zamanla meydana gelmiştir ve onlara tazelik, canlılık ve gerçekçi bir tat vermiştir. Aksine, çok sayıda efsane belirsizlik alanında işlev görür; ne inanmış ne de izleyiciler tarafından şüphelenilmiş bir durumada dönüşebilir.

efsane nedir

Efsanenin Özellikleri

  • Efsaneler hikayeler oluşturur.
  • Efsanelerde sözü edilen insanlar son zamanlarda ya da bilinen bir tarihte yaşamışlardır.
  • Efsanelerin belirli bir amaca hizmet etmeleri söylenir ve gerçeklere dayanabilir – ancak tamamen doğru değildir.
  • Bir efsanede bahsedilen insanlar, efsanenin hikayesinin olayını gerçekten yaşamamış olabilirler.
  • Bazı durumlarda, efsaneler tarihi olayları değiştirir.
  • Efsaneler kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarılmıştır.

Edebiyattan Efsane Örnekleri

Faust

Faust, klasik Alman efsanesindeki en önemli karakterdir. Efsaneye göre, Faust memnun olmayan bir bilgindi. Memnun olmaması nedeniyle, ruh karşılığında karşılığında şeytanla bir anlaşma yapar. Anlaşma ona büyük miktarda bilgi ve dünyanın sınırsız zevklerini vaat eder. Ancak, şeytan ölümünden sonra ruhunu aldığından trajik sonuyla tanışır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Aslında Faust efsanesi, dünyevi güçlerin başarısı ve sınırlı bir süre için başarı için ahlaki bütünlüğünü teslim eden aşırı hırslı bir adam sunar. Bu tür bir karakter bize ahlaki bütünlük derslerini ve etik dürüstlüğün değerini öğretir.

Uçan Hollandalı (The Flying Dutchman)

Uçan Hollandalı bir hayalet geminin efsanesidir. Efsaneye göre, Uçan Hollandalı, okyanuslarda sonsuza kadar yelken açmaya mahkum olan, asla limana yanaşamayan bir gemidir. Efsanenin 17. yüzyılın deniz folklorundan kaynaklanmış olması muhtemeldir. Bu efsanenin hayatta kalan en eski versiyonu 18. yüzyılın sonlarına dayanıyor. 19. ve 20. yüzyıllarda, gemiyi hayalet ışıkla parlayan bir gövde olarak görme raporları vardı. Başka bir gemi temas kurmaya çalıştığında, Uçan Hollandalı ekip mürettebatı karaya ya da çok önce ölmüş insanlara mesaj göndermeye çalıştı. Birçok insana göre, Uçan Hollandalı’yı görmek bir kıyamet alametidir. Efsane nedir sizinle tüm detayları ile paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Efsane Ne Demektir?

Efsane, Destansı masallar ile güçlendirilmiş içerisinde, unutulmaz, ölümsüz ve kahraman kişileri barındıran anlatı türüdür. Çoğu zaman bu anlatı türündeki karakter veya öykü “Efsaneleşmiş” olarak neticelendirilir.

Efsane Kime Denir?

Efsane destansı başarıları olan, kahramanlıklar yapmış, unutulmayacak kişilere denir. Günümüzde hemen hemen her yer bu tarz kişilerle karşılaşabiliriz. Efsane Şarkıcı, Efsane Sanatçı, Efsane olay v.b. gibi yakıştırmaları sıkça medyada görmekteyiz

Efsaneler Gerçek mi?

Efsaneler genellikle masalsı anlatı türleridir. Özellikle çocuklar için oluşturulmuş olan masalların daha da gerçek gibi gösterilerek ve başka kurgularla harmanlanarak oluşturulmasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle her efsane gerçek değildir ve aynı zamanda her efsane sahte de değildir

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir