EFT

EFT

Çok daha hızlı para gönderimi sağlayan elektronik fon transferi veya kısa olarak eft nedir sorusu sorulagelir. İlk kez 1992 yılının 1 Nisan günü Merkez Bankası tarafından kullanılmaya başlanan sistem, bugün her saniye işlemler yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Kısa tanımında ise iki farklı banka arasında TL cinsi gönderimlerinin gerçekleşmesi olarak ifade edilmektedir. Bankalar Kanunu çerçevesinde izinli olup aynı zamanda tüm süreçlerin nasıl olması gerektiği de yine kanunlar çerçevesinde oluşturulmuştur. Hızlı bir şekilde gerek bireysel gerek kurumsal müşteriler eft saatleri içinde tüm işlemlerini yapabilmektedir. Telefon ya da internet bankacılığı özelinde de ödemeler tamamlanabilir, borçlar günü geldiğinde yatırılabilir. Farklı nedenlerle para transferleri tek bir hamleyle gerçekleştirilebilir. Peki, eft nasıl yapılır? (Vikipedi)

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Neler?

  • Havale işlemleri aynı banka hesapları arasında yapılırken EFT başka banka hesaplarına gönderimi sağlar.
  • Havale işlemlerinde ücret alımı olmazken eft ücretleri bankalara göre değişkenlik gösterir.
  • Havale için 7 gün 24 saat işlem yapma hakkı tanınır, eft işlemleri mesai saatleri içinde olmaktadır.
  • Eft gönderimlerinde hız noktasında avantaj var olurken aktif tüm banka hesaplarına gönderimler hemen yapılabilir.
eft nedir

EFT Nasıl Yapılır?

Belki de eft ne demek sorusundan çok daha önemli olan işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğidir. Süreçte dört ana unsurdan bahsedilirken gönderen ve alıcı arasında bankalar üzerinden işlemler onaylı olarak tamamlanır. Gönderici ismi, alıcı ismi, gönderici bankası, alıcı bankası gibi bilgilerin doğru şekilde belirtilmesi istenir. Sonrasında yatırılan ve gönderilmesi talep edilen tutar girilir. Burada kontrol edilerek eft gönderimleri yapılmalıdır. Para transferi onayı için hesapta yeterli tutarın olması şarttır. Sistem içerisinde hızlı bir şekilde onay alımı olurken eft ne zaman hesaba geçer sorusu işlem saatleriyle ilgilidir. Hemen görüntülenme olurken hesapta yeterli tutarın olmaması halinde ise ödeme kuyruğunda bekleme alınır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

EFT İşlemleri

Farklı banka hesapları arasında gerçekleştirilecek tüm para transferleri için kullanılan eft işlem saatleri bankalara göre farklılık gösterebilir. Ancak genel itibariyle 08.00 ile 17.30 saatleri arasında işlemler yapılmaktadır. Bununla birlikte prosedürleri açısından da değişkenliklere sahiptirler. Var olan İban ya da hesap numarasıyla işlemler anında yapılırken öğrenmek için ise telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı kullanılabilir. Banka şubeleri aracılığıyla kişilere ait iban bilgileri öğrenilebilir. Ayrıca gönderim hallerinde kesim ücretleri olurken yatırılan tutara göre eft ücretleri değişir. 1.000 TL maksimum limite kadar aynı olurken şubeler aracılığıyla yapılacak eft işlemlerinde masraf çok daha fazladır. Bundan dolayı mobil uygulama ya da internet hesabından yapılması daha mantıklıdır. Tutarın 1.000 TL üzerine çıkmasıyla gönderim ücreti artarken havale ile en büyük farklardan bir tanesi de bu diyebiliriz. Ancak bazı internet siteleriyle ücret ödemeden de işlemler yapılabilmektedir. Dijital bankacılık hizmeti sunan kurumlar değerlendirilebilir. İşlemlerde yanlış hesaba para gönderimi olması durumunda müşteri hizmetleri servisiyle bağlantıya geçilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki ad-soyad ve hesap numaralarının uyuşmaması, eksik bilgi girişi yapılmaması hallerinde tutarlar gönderici hesabına iade edilir. Eft nedir

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel konular ve sosyal hayattan yazılara erişebilirsiniz.

EFT Ne Anlama Gelir?

EFT ; elektronik fatura teminatı anlamında kullanılmaktadır. Bankalar arası işlem yaparken kullanılır. Bir bankadan bir diğer bankaya para gönderme işlemidir.

EFT İşetim Ücreti Var Mıdır?

EFT işletim ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Herhangi bir sabit ücreti bulunmak ancak genelde cüzi miktarlardadır.

EFT İşlemi Ne Zaman Yapılabilir?

EFT işlemleri yanlızca mesai saatleri içerisinde yapılabilir. Mesai işlemleri dışında EFT yapmak mümkün olmayacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir