Egzama Nedir?

Egzama Nedir?

Cilde yönelik en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan egzama nedir? Nasıl tedavi edilir ve belirtileri nelerdir?

Egzama, bebekleri, çocukları ve yetişkinleri etkileyen kronik bir cilt hastalığıdır. Gelip giden cilt lezyonlarının (kızarıklık, kabarcıklar ve kabuklar) ortaya çıkması ile karakterizedir. Egzama aşırı cilt kuruluğuna ve cildin bariyerinde bir değişikliğe neden olur. Ağrılıdır ve aşırı kaşıntılı olabilir. Bu sorunlarda günlük hayatta ciddi zorluklara neden olabilir.

Egzama Türleri

Konumuna ve görünümüne, kişinin yaşına bağlı olarak çeşitli egzama türleri vardır. En yaygın üç egzama türü:

  • Atopik egzama:  Bu egzama formuna iki faktör neden olur: genetik ve çevre. Yaşamın ilk aylarında ortaya çıkabilir ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. Çocukların % 25’i kadar atopik egzama olduğu tahmin edilmektedir. Tedaviyi öğrenerek, atopik egzama kontrol edilebilir.
  • Kronik el egzaması: Bu egzama formu en çok yetişkinlerde bulunur. Ellerin genellikle su veya aşındırıcı kimyasallarla temas ettiği çalışma durumlarından kaynaklanabilir.
  • Doğal olmayan egzama: Yeni kot pantolon, yeni küpeler? Cildiniz ile temas ettikleri yerde kaşıntı ve kızarıklık ortaya çıkıyor mu? Genellikle egzama ile temas bu şekilde ortaya çıkar. Bir nemlendirici uygulayarak ve tahriş edici maddeyle temastan kaçınarak hafifletilebilen alerjik reaksiyona benzer.(Viki)
egzama nedir

Egzama Nedenleri

Birçok cilde zararlı malzeme genellikle egzamaya neden olur. Ve cildinizin durumu, özellikle tahriş edici bir maddeyle temas ederseniz, atopik dermatit geliştirmeye daha yatkın olabilir.

Egzama geliştirme şansınızı artıran risk faktörleri şunları içerir:

  • Kuru cilt: Cildiniz kuruduğunda hassas ve iltihaplanmaya duyarlı olabilir. Cildinizin üst yüzeyindeki yüzeysel nem tabakası, cildin hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. Bu sağlıklı nem bariyerinden daha azına sahip olduğunuzda, cildiniz kolayca yaralanabilir, bu da iltihap ve egzamaya neden olabilir.
  • Aşınma: Cildiniz kolayca aşınabilir. Genellikle küçük sıyrıklar kanama veya kesiklere neden olmaz. Ancak cildinizdeki bu tür mikroskobik yırtıklar, sert, pürüzlü veya düzensiz bir yüzeydeki tekrarlayan hareketler nedeniyle ortaya çıkabilir. Giysiler, battaniyeler veya mobilyalar gibi kaba malzemelerle uzun süreli temas nedeniyle yüzeysel cilt aşınmaları da yaşayabilirsiniz.
  • Terleme: Ter bir çeşit sıvı iken, vücudunuzun teri cildinizin doğal nem bariyeri kadar yumuşak olmayan kimyasallar içerir. Normalde ter buharlaşır veya silinir. Ancak aşırı terlediğinizde veya ter cildinizde kaldığında, nem sıkışabilir (örneğin koltuk altlarınızın altında). Bu nem türü cilt tahrişine ve egzamaya neden olabilir.
  • Sıcak veya soğuk: Çevresel sıcaklığınız ılımlı olduğunda cildiniz en iyi durumdadır. Aşırı soğuk veya ısı cildinizin yüzeyini tahriş edebilir. Bu koşulların her ikisi de egzamayı hızlandırabilir.
  • Stres: Stres hormonlarınızı ve bağışıklık fonksiyonunuzu değiştirir. Bu etkiler cildinizin yüzeyi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde enflamatuar bir süreci tetikleyebilir.

Egzama Tedavisi

Egzamanın henüz bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı kremler ve diğer pomadlar ile, hastanın şikayetleri ortadan kaldırılmaya çalışılabilir. Bazı doğal pomad karışımlarının da egzama şikayetlerine iyi geldiği bilinmektedir. Egzama nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Egzama Ne Demektir?

Kaşıntı, Şişme ve kızarıklık gibi cilt sorunlarını tarif eden ve bir diğer adıda dermatit olan cilt hastalıklarının tümüdür.

Egzama Tedavi Edilebilir mi?

Egzamanın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber, bazen kendiliğinden iyileştiği gibi kimi durumlarda da temizlik alışkanlıklarının değiştirilmesi ile birlikte ortadan kaldırılabilir.

Egzama Neden Olur?

Tahriş edici maddelerin cilt üzerinde çok sık bir biçimde kullanılması, Alerjenler, Mikroplar, Sıcak ve soğuk havaların arışı olarak cilde zarar vermesi gibi durumlarda egzama görünebilir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir