Ekosistem Nedir?

Ekosistem Nedir?

Ekosistem nedir, nasıl oluşur ve bozulması sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir soruları günümüzde oldukça ilgi çekmektedir. Ekosistem ne demek sorusu birçok kişinin sorguladığı fakat cevabı oldukça basit olan bir sorudur. Ekosistem bir bölgede canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu ekolojik sisteme verilen isimdir. Ekosistem süreklilik gösteren bir durumdur, bozulmasına birçok unsur neden olabilmektedir. Karasal ve su olarak ikiye ayrılan ekosistem bir düzeni ifade etmektedir, bu düzeni oluşturan parçalardan birinin ayrılması sisteme olası zararlar verebilir. Çevresel olguyu ifade eden ekosistem terimi içerisinde yaşayan her şeyi kapsamaktadır. Örneğin bir toplumda yaşıyorsanız o topluma aitsiniz demektir, bulunduğunuz yere uyum sağlamanız gereklidir. Ekosistemde aynı bu şekilde işlemektedir, ekosistemi canlı ve cansız topluluklar bir araya getirmektedir. Bu unsurların herhangi birinin eksilmesi durumunda ekosistemde ciddi bozulmalar ortaya çıkabilir. (Vikipedi)

Ekosistemdeki Bozulmaların Çevreye Etkileri

Ekosistemde canlı ve cansız olarak bulunan her türlü varlığın bir görevi bulunmaktadır. Bu görevler doğrultusun da ekosistemin işleyişi belirlenerek düzen oluşumu sağlanır. Herhangi bir varlık görevini yerine getirmezse ekosistemde ciddi bozulmalar görülebilir. Çevre faktörleri ekosistemde bozulmalara neden olabilmektedir. Ekosistem ekoloji oluşumunda büyük görevler üstlenmektedir. İnsanların bilinçsiz şekilde davranması, hayvanları öldürmesi, bitki örtüsüne zarar vermesi ve doğal kaynaklara verilen zararlar sebebiyle ekosistemde ciddi bozulmalar görülebilmektedir. Bu bozulmanın çevreye etkisi oldukça büyüktür. Kontrol altına alınmaması durumunda daha büyük problemler ile karşılaşılabilmektedir.

  • Dünya coğrafyasında ciddi değişiklikler meydana gelmektedir.
  • İklimler değişebilir ve doğa olaylarının sayısı artabilir.
  • Madenlerin azalmasına bağlı olarak enerji seviyesinde düşüşler yaşanabilir.
  • Ekosistemi oluşturan temel faktörlerde ki bozulmalar canlı ve cansız varlık kayıplarına neden olabilir.
  • Deprem, fırtına, kasırga, tsunami, kuraklık gibi doğa olayların görülme seviyesi artabilir.
  • Bitki örtüsünün azalmasına bağlı olarak belirli canlı türlerinde azalmalar görülebilir.
ekosistem nedir

Ekosistem Çeşitleri

Ekosistem iki farklı dalda incelenmektedir. Bunlar kara ekosistemi ve su ekosistemidir. Bu her iki ekosistemin kendine göre özellikleri bulunmaktadır. Kara ekosistemi; orman, dağ, mağara ve vadileri içerisine alır. Karasal ekosistemin bilinen bir diğer adı biyom’dur. Karasal ekosistemi oluşturan alanlar yeryüzünde oldukça fazladır. Çöl alanları da karasal biyom içerisinde yer alarak incelenmektedir.  Su ekosistemi ise tuzlu su ve tatlı sulardan oluşmaktadır. Küçücük bir su alanı dahi su ekosistemine girmektedir. Su ekosisteminde birbirinden farklı canlı ve cansız varlıklar bulunmaktadır. Böcek larvaları, salyangoz, solucan, bakteri, mantar ve hatta virüsler bile su ekosisteminin bir parçasını oluşturmaktadır. Ekosistem nedir kısaca açıklamak gerekirse canlı ve cansızların bir bütün halinde düzeni oluşturduğu ekolojik sisteme verilen isimdir. Ekosistem çeşitlerinin birbirinden farklı gruplarda incelenmesinin sebebi içerisinde ki canlı ve cansız varlıkların incelenmesidir. Bir canlının yaşayabileceği bir ortamda olmasını ifade eden ekosistem doğal dengenin olmasının bir aracıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ekosistem Ne Demek?

Ekosistem, Dünyamızda yer alan tüm canlıların oluşturdukları doğal düzene verilen isimdir. Ağaçların kendini yeniden üretmesi, avcı ve av olan hayvanlar, su kaynaklarının yenilenmesi gibi Dünya için çok önemli olan durumların sürekli olarak kendi düzenleri içinde işlemesi demektir.

Ekosistem Neden Önemlidir?

Ekosistemin alacağı en ufak bir zarar bile Dünyada ki canlı hayatını doğrudan tehdit edecek olan bir duruma dönüşebilir. Canlı hayatı ve dolayısıyla insan hayatı tehlikeye girer ve Dünya önlenemez bir sona doğru yol alabilir.

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma; İnsanlar tarafından Dünyaya verilen kontrolsuz zarar sonucunda, ekosistemin büyük zararlar alması ve Dünya sıcaklık ortalamalarının artması durumudur. Bu durum canlı yaşamını ve ekosistemi doğrudan tehdit eder.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir