Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlük

Ekşi veya ekşi sözlük ülkemizin internet tarihinde çok önemli bir yeri olan katılımcı sözlük sitesidir. Bu site içerisinde birbirinden bağımsız binlerce insanın yer alır. Herk onu hakkında kendi özgür fikirlerini yansıtacak sözleri burada rahatça paylaşabilirler. Tabi site içerisinde yazı yazanların tamamı kendi isimleri dışında yorum yapma imkanı bulabiliyorlar. Farklı bir kullanıcı adıyla yazıları paylaşmaları siteyi daha cazip ve ilginç bir hale getiriyor.

Bu sebepten ötürü birçok sefer mahkemeye verilmiş, birçok yorum silinmiş ve birçok ismin siteden uzaklaştırılması istenmiştir. Siteye yorum yapanlar arasında öğretmenler, iş adamları, sanatçılar yani halkın içerisinde olan herkesin var olduğu bilinmektedir.

Ekşi Sözlük Nedir?

Ekşi sözlük kendine vermiş olduğu “Kutsal Bilgi Kaynağı” sloganıyla hizmet vermektedir. Başlangıçta ticari bir amacı olmayan bir site olsa da ilerleyen süreçte binlerce üyesinin de olmasının da etkisiyle birçok reklam anlaşması yaparak ciddi bir gelir etmeyi başarmıştır.

Site içerisinde yapılan yorumlarda herhangi bir sınırlama yoktur. Herkes her konuda, bir kelime hakkında, saçma gelecek bir süreç hakkında başlık açarak altına binlerce farklı yorum yapılabilmektedir. Kimi yorumlar tamamen kafadan sallama olabilirken kimileri o işin uzmanı olduğu anlaşılan kişiler tarafından kaynak gösterilerek yapılmaktadır. Bu da siteyi ciddi anlamda tam bir bilgi kaynağı haline dönüştürmeyi başarmıştır.

ekşi sözlük

Ekşi Sözlük Kim Tarafından ve Ne Zaman Kuruldu?

Ekşi sözlük 15 Şubat 1999 yılında yayın hayatına başlamıştır. Site 2020 yılına gelindiğinde internet dünyasında 21 yılını geride bırakmıştır. Site o dönemde Sedat Kapanoğlu tarafından kurularak hayata geçirilmiştir. Birçok kişi internetin tam olarak ne olduğunu bilmezken kurulan web sitesi günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Ekşi sözlük sahibi kim sorusuna verilecek cevap günümüzde Sedat Kapanoğlu değil Ekşi Teknolojidir. Çünkü bir şirkete dönüşmüş ve içerisinde birçok siteyi barındırmaktadır. Ekşi şeyler, Pena isimli Youtube Kanalı, sosyal medya kanalları gibi farklı kaynaklarda sitede yapılan yorumlardan oluşan içerikler bulunmaktadır. Ülkemizde neredeyse tüm konular hakkında bir yorum bu sitede bulunmaktadır. Yoksa dahi basit bir başlık açarak buraya yorum yapmak mümkün olabilmektedir. Tabi bunu yapabilmek için üyelik için başvuru yapmanız gerekiyor ve bunun için uzunca bir süre beklemeniz gerekiyor. Site hakkında ilginç istatistikler vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • 1999 yılında 359 “Suser” yani yazarla kurulmuştur.
  • 2020 yılında 160 bine yakın yazarı barındırmaktadır.
  • En Çok ziyaret edilen Türkiye web siteleri sıralamasında ilk 15 içerisinde yer almaktadır.
  • Sitede 100 milyonun üzerinde entry yer alıyor.  
  • 15 Şubat 2020 yılında 21 yaşına girmiştir.

Ekşi Sözlüğün Neden Kapatıldı?

Ekşi sözlük internetin yaygınlaşması ile birlikte birçok insanın dikkatini çekmeye başladı. İçinde bulunan aykırı yorumlar, hatta hakarete varan yorumlar nedeniyle birçok kişinin tepkisi çekmiştir. Site birçok kez engellenmiş ve kapatılmıştır. Ancak günümüzde hala hayatına devam etmektedir.

  • 2006 yılında “Esrar” başlığı altında yapılan yorumlar nedeniyle kapatılmış, aynı yıl tekrar açılmıştır.
  • 2007 yılında Adnan Hoca aşlığı altında hakaret edildiği nedeniyle kapatılmıştır.
  • 2008 yılında üç saatlik bir engelleme yapılmıştır.

Bu engellemelerin ardından siteyi engellemeye yönelik kararlar alınmamış, sitede bulunan yorumların kaldırılması için mahkemeye davalar açılmış ve birçok yorum hareket veya başla nedenlerden ötürü silinmiştir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Ekşi Sözlük Ne Zaman Açıldı?

Ekşi Sözlük, 1999 yılında Sedat Kapanoğlu tarafından kurulmuş olan bir web sitesidir. Web sitesi temel olarak “Katılımcı Sözlük” olarak bilinmektedir. Üye olan tekil kişiler tarafından girilen konular ve yorumlar yapılmaktadır.

Ekşi Sözlük Çaylak Nedir?

Ekşi Sözlüğe yeni üye olan kullanıcılar çaylak olarak kariyerlerine başlarlar. Çaylak yazarlar yalnızca bu kategoride yazı yazabilirler. Çaylaklıktan ne zaman çıkabilecekleri belirsizdir. Bu süre 10 ayda olabilir 2 yılda olabilmektedir.

Ekşi Sözlük Karma Sistemi Nedir?

Ekşi sözlükte yazarlar girdikleri yazılar sonrasında puan kazanırlar. Bu puanlar sonucunda yazarlar belirli bir karmaya ulaşırlar. En düşük karma Müzmin Yedek, En yüksek karma ise Rating Canavarıdır. Tabiki de çaylaklar bu kategoriye dahil olamazlar.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir