Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Elma suyunun fermente edilmesi sonucu elde edilen elma sirkesi, gün içerisinde birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Birbirinden farklı yararları var olurken aynı zamanda mucizevi bir ürün olarak da ifade edilir. Cilt üzerinde kullanılabileceği gibi içilerek de vücut için faydalı olması sağlanabilir.

Elma Sirkesi Yapılışı

Elmaların yıkanması ardından soyma işlemi olmadan küçük dilimler halinde doğranır. Çekirdekleri çıkarılırken temiz ve cam olan bir kavanoz içerisine alınır. Ardından üst bölümünde bir miktar boşluk kalacak şekilde içme suyu doldurulur. Kavanoz içerisine 2 yemek kaşığı bal eklenir. Kavanoz üzeri tülbentle sarılır ve lastikle çevresi sıkılır. Güneş görmeyecek şekilde bir bölüm içerisinde 1,5 ay kadar bekletilmesinin ardından çıkarılır. Bu süre zarfında gün aşırı tahta karışık yardımıyla kavanoz açılarak karıştırılır. Elmaların günden güne çürüdüğü görülecektir. Elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yanıt için çürüme, kokma ve sineklerin olabilmesi gerekir. Bu durum fermente işleminin başladığının habercisidir. Sirkeyi süzdürme işleminin ardından kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Halihazırda elma sirkesi faydaları çok farklı alanlarda kullanımdan kaynaklanır. Yemeklerde ya da salatalarda sos olarak tercih edilebileceği gibi kişinin günlük olarak sade içerek tüketimi de olmaktadır. Sabah saatlerinde çeyrek bardak kadar elma sirkesi hem zihinsel hem de fiziksel açıdan uyarıcıdır. Bunların dışında sürülebilen bir krem olarak da elma sirkesi her açıdan değerlendirilir. Güneş yanıklarının geçirilmesi, vücutta var olan lekelerin giderilmesi ya da tonik görevinde de kullanılmaktadır. Bunların haricinde elma sirkesi nasıl kullanılır sorusuna saçlar içinde yanıt verilir. Şampuan içerisine karıştırılarak banyo yaparken faydalanmak mümkündür. Buzdolabı, mutfak ürünleri ya da klozet ve benzeri yerlerin temizliği amacıyla da elma sirkesini kullanmak söz konusudur. Özellikle mikropları öldürücü olmasından ötürü her zaman için doğal bir asidik özelliği taşır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  • Sabah saatlerinde aç karnına bir tatlı kaşığı kadar elma sirkesiyle alınmasıyla vücuttaki yağların eritilmesi söz konusudur.
  • Yarım bardak su içerisine çeyrek bardak kadar eklenmesiyle kaliteli bir tonik kullanımı elde edebilirsiniz.
  • Dişlerin elma sirkesiyle temizlenmesi, ovunmasıyla çok daha parlak dişler elde edebilirsiniz.
  • Yaz aylarında güneşin sorun çıkarmaması adına kullanılabilir, güneş yanıklarına karşı birebirdir.
  • Tıraş sonralarında losyon olarak da suyla karışım yapılarak elma sirkesi kullanılabilir.
  • Yorgun el ve ayak bölgelerine yapılacak masajlarda da elma sirkesinin faydaları ortaya çıkmaktadır.
  • Çok daha parlak saçlara sahip olmak isteyenlerin kullanabileceği doğal ürünlerinin başında gelir.
  • Yorgunluk ve gün içerisinde görülebilen unutkanlık durumlarına dair elma sirkesi kullanımı faydalı olacaktır.
  • Evcil hayvanlarda da kullanılabilecek elma sirkesi faydası pire durumlarının geçmesini beraberinde getirir.
  • Güzellik, bakım, besleyici olmasının ötesinde temizlik ürünü olarak da birçok farklı bölgede elma sirkesiyle karışımlar hazırlanabilir.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi asidik özellikte olup çok aşırı tüketilmesi vücut için zararlı olabilmektedir. Kişinin alerjik belirtilere sahip olması durumunda mutlak surette kullanımı kesilmelidir. Bununla birlikte vücutla teması da çok yapılmalıdır. Haddinden fazla kullanılması, günlük olarak çok bol oranlarda tüketilmesi halinde ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir. Deri içinde kötü yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nedir?

Mayalanan elma ile sirkenin bir süre birlikte bekletilmesi ve dinlendirilmesi sonucunda, ikisi arasında gerçekleşen fermantasyon durumu elma sirkesini oluşturur. Elma içerisinde bulunan nişasta ve asit kolay bir fermantosyan yaşanmasına olanak sağlar.

Elma Sirkesi Faydalı mı?

Elma sirkesi boğaz ağrısına çok iyi geldiği düşünülen bir besindir. Miğren ağrısına, varis ağrısına iyi gelmektedir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nerelerde Bulunur?

Elma Sirkesi ülkemizde market raflarında kolayca bulunabilecek bir üründür. Ayrıca farklı çeşitleri aktarlarda da bulunmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir