Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Sarı, kırmızı ya da yeşil renkli olabilen elma faydaları ile ayrılırken ekşi, tatlı lezzetleriyle oldukça sevilmektedir. Hemen herkes tarafından tüketilebilir olmasının ötesinde çok kolay bulunması, ülkemizde bol miktarda yetiştirilmesi de faydalarını görme açısından avantajdır.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Beyin, sindirim sistemi ya da karaciğer özelinde faydaları var olurken günde bir elma tokluk hissi vermesi açısından da önemlidir. Enerji sağlaması ve yüksek vitamin deposu olması da belirleyici faktör olan elma sayesinde toksinler çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmaktadır.

  • Beynin İşlevinde Elmanın Faydaları

Yapılan araştırmalarla görülmektedir ki beynin fonksiyonlarının düzenli çalışmasında rol oynar. Düzenli tüketilmesiyle hafıza güçlendirilir. Alzheimer ve diğer beyin hastalıklarının görülme olasılığı da oldukça düşük seviyelere iner. Ayrıca çocuklarda zeka gelişimi noktasında da mutlaka elmadan yararlanılmalıdır.

  • Dolaşım Sisteminde Elma Faydaları

Lifli yapısından ötürü kronik kabızlık sorunlarını geride bırakırken elma çayı da oldukça büyük rol oynar. Ayrıca astım rahatsızlıklarında da yarı yarıya riskler azaltılır. Kanseri önleyen gücüyle mide, akciğer ve gırtlak kanserlerinde oldukça iyi sonuçlar sağlar. Kan şekerinin dengelenmesi de mümkün olmaktadır.

  • Hücre Yenilemede Elma

Kemik erimesi ve ağrıların geçirilmesinde son derece yeterli olan elma tüketimiyle felç olma ihtimali de azaltılır. Bununla birlikte hücre yapısını önemli ölçüde korur. Hücre hasar durumlarında yenileme söz konusu olurken hem lifli olması hem de vitaminlerin birçok yönden zengin olması bu durumu sağlar.

elmanın faydaları

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Kalori yakma ve bununla birlikte kas, kemik, bağışıklık ve kan hücreleri özelinde faydalara sahip olan elma çayı tüketimi her geçen gün artmaktadır. Tarçın ilave edilerek de hazırlanabilirken hemen her gün elma çayı içilebilir. Yeşil ya da kırmızı elmaların dilimlenmesi sonrasında su içinde kaynatılmasıyla elde edilir. İstenmesi durumunda kurutulmuş elma dilimleri kullanılabileceği gibi elma kabuklarıyla da yine elma çayı hazırlamak mümkündür. Ayrıca kış hastalıklarına karşı direncin yüksek tutulması amacıyla portakal kabuğu veya limon kabuğuyla karışım haline de getirilebilir. Kuşburnu ya da bal ilave edilerek de farklı bir tat ortaya çıkarılabilir. Çok sorulan elma çayı zayıflatır mı sorusuna da evet yanıtı verilebilir. Günde üç kez yemeklerden önce içilmesiyle toksinlerin atılması ve tokluk hissi oluşturur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Vücut içerisinde temizlik sağlaması, karaciğer rahatlığı sunması ve böbreklerin daha iyi çalışabilir hale gelmesi de elma çayı faydaları olarak sıralanabilir. Bununla birlikte kadınların menopoz dönemlerinde çekeceği ağrıları hafiflettiği de bilinmektedir. (Vikipedi)

Elmanın Zararları Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü ortaya çıkması ve çok sık görülebilen reflü hastalığını tetiklemesinden ötürü elma tüketimlerine dikkat edilmelidir. Çok aşırı şekilde yenmesiyle elmanın zararları görülebilirken her zaman olduğu gibi fazlası zarardır. Ayrıca mide rahatsızlıklarına sahip kişilerde hazırlayacağı karışımlar için mutlaka doktora danışmalıdır. Aksi halde telafisi bir hayli güç olumsuz durumlarla karşı karşıya kalma riski vardır. Böyle bir durumun yaşanmaması için kişinin kullandığı ilaçların bilinmesi de önemlidir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elma Nedir?

Elma Dünya üzerinde çoğu ülkede yetişmekte olan ve meyve veren bir ağaç türüdür. Yeşil ve Kırmızı, Ekşi veya Tatlı türleri bulunmaktadır. Vitamin bakımından oldukça zengindir.

Elma Faydalı mı?

Elma, içermiş olduğu vitaminler bakımından canlı vücudu için çok faydalıdır. Ayrıca içerisinde bulunan yüksek su miktarı sayesinde, susuzluğa çok faydalı gelmektedir.

Elma Nerelerde Bulunur?

Elma ülkemizde marketlerde, pazarlarda sıklıkla bulunmaktadır. Mevsim itibari ile yaz meyvesi olan elma paketler halinde veya kilo ile satın alınabilmektedir.

Yeşil Elma Faydaları Nelerdir?

Yeşil elma cilde iyi gelir, beslenme dengesi sağlar ve düzenli tüketimde hazım kolaylığı sağlar.

Spor Yapan Bireyler Elma Tüketmeli mi?

Spor yapan bireylerin elma tüketmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Elma vücutta ki asit dengesini sağlar ve kas yapılandırması için önemli işlevler yürütür.

Elma Vitamin Açısından Faydalı mı?

Elma vitamin deposu meyvelerden birisidir. İçerisinde çok sayıda vitamin barındırır. Özellikle C vitamini açısından çok değerlidir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir