EMG Nedir?

EMG Nedir?

Emg nedir, hangi durumlarda neden ve nasıl yapılır soruları merak uyandırıcı sorular arasındadır. Emg vücutta bulunan sinir ve kasların fonksiyonlarının ölçülmesi amacıyla yapılan bir test çeşididir. Bu testin yaptırılabilmesi için gerekli koşullarım sağlanmış olması önemlidir. Elektriksel bir metot ile sinirlerin fonksiyonlarının ölçümü yapılmaktadır. Test yapılacak olan kişiye belirli bir elektrik akımı verilerek, damarların bu akımı ne şekilde ve ne hızla ilettiği kontrol edilmektedir. Elektrotlardan yayılan akım yüksek seviyede olmadığı için kişiyi kesinlikle rahatsız etmemektedir. Birçok kişinin aklında oluşan “canım yanar mı” sorusuna ise net bir şekilde “hayır” demek mümkündür. Vücutta bulunan çevresel sinirlerin işlevlerini yerine getirip getirmediği ile ilgili sonuç veren testin kimlere yapılacağı uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir. Emg ne demek sorusuna verilebilecek en net cevap damar ve kasların fonksiyonların ölçümüdür. (Vikipedi)

EMG Çekimine Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emg çekimi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bu hem testin iyi sonuç vermesi hemde kişinin kendini iyi hissedebilmesi için oldukça önemlidir. Emg çekimleri uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir. Acil bir durum olmaması durumunda randevu ile önceden gün ve saat belirlenerek test yapılmaktadır. Bu sebeple teste gidecek kişi önceden belirli hazırlıklarını yapmalıdır. İşlem yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir, bu süreç tamamen kişinin hareketsiz olarak kalması ve testin başarılı bir şekilde tamamlanması ile ilişkilendirilmektedir.

  • Randevu saatinden en az yarım saat önce hazır halde beklemek gerekmektedir.
  • Kolayca giyilip çıkartılabilecek kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Yüzük, küpe, bileklik veya kolye gibi metal aksesuarların takılmaması gereklidir.
  • Vücudun çeşitli bölgelerine elektrotlardan oluşan küçük yapışkan bantlar yapıştırılmaktadır, bu elektronların en iyi şekilde sonuç vermesi için yapıştırılan bölgenin temiz olması gerekmektedir.
  • Kir veya yağ elektronların işlevini tam olarak yapamamasına neden olduğundan test sonucunu etkilemektedir.
  • Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa bu ilaçlar mutlaka not alınmalı veya emg çekimine getirilerek gösterilmelidir.
  • Bireyin bulaşıcı bir hastalığı varsa bunu önceden mutlaka bildirmelidir.
emg çekimi

EMG Nasıl Çekilir?

Emg nasıl çekilir ve ne kadar sürer soruları emg testi yapacak kişilerin merak ettiği sorulardandır. Emg testi yarım saat veya bir saat süren bir testtir. Bu testin yapılmasına uzman doktor karar vermektedir. Emg istek formu doldurularak istenilen tüm bilgiler eksiksiz olarak girilmelidir. Test derinin üzerine yapıştırılan elektrotlardan elektrik gönderilmesi ile yapılmaktadır. Bu elektrik akımı oldukça küçük bir voltaja sahiptir, bu sebeple testi yaptıran kişiyi rahatsız etmemektedir. Testin amacı damarların elektriği nasıl ilettiğinin kontrol edilmesidir. Bu süreçte derinin temiz olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Uzun süreli bir işlem olması sebebiyle testi yapan uzmanın söylediklerine birebir uyulması testin başarı seviyesini arttırmaktadır. Aksi durumda test süresi uzayabilmektedir. Emg testinin ne şekilde çekileceği, çekilme sebebine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. EMG nedir tüm detayları size aktardık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

EMG Ne Demektir?

EMG vücutta ki sinr sisteminin iletimlerini ve işlevlerini kontrol etmek, duyu ve motor beceri sisteminin stabilliğini ölçmek adına kullanılan bir ölçüm yöntemidir. Belirli hastalıkların tedavisi amaçlanarak kullanılır.

EMG Hangi Koşullarda Kullanılır?

EMG ; fıtıklarda, bel ve boyun bölgesinde oluşan yanma durumlarında, kaslarda yaşanan aşırı kasılmalarda, zaman zaman yaşanan kuvvetsizlik atakları gibi durumlarda hekimler tarafından başvurulan bir inceleme yöntemidir.

EMG Nasıl Uygulanır?

EMG ; Refleskler, Kaslar, Duyu sistemi , Motor beceri sistemi sırasıyla kontrol edilmektedir. Bu konuda ki uzman hekimler tarafından uygulanır ve asla bir hekim tavsiyesi olmadan keyfi olarak yapılmaz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir