Empati Nedir?

Empati Nedir?

Empati nedir ve nasıl kurulur soruları birçok kişi için ilgi çekicidir. Empati yeteneği aslında doğuştan gelen bir yetenektir. Bebekler üzerinde yapılan testler bu durumun doğruluğunu kesin olarak kanıtlamıştır. Bebeklerde empati duygusunun inanılmaz fazla olmasına karşın bu yeteneğin zamanla kaybolması mümkündür. Empati yeteneği özellikle bebeklik döneminden itibaren kaybedilmemesi gereken bir yetenektir. Kişileri daha iyi anlamak için gerekli olan bu yeteneğin sonradan kazanılması da mümkündür. Empati ne demek sorusunun en net cevabı bireyin kendisini karşısında ki yerine koyarak duygu ve düşüncesini algılayabilmesidir.

Bu durum toplumda ki hoşgörü oranının artmasına da olanak sağlamaktadır. Empatinin yeteri olarak algılanmaması veya yanlış olarak algılanması ne yazık ki toplumda ki yanlış anlaşılma oranını arttırabilmektedir. Toplumca çok iyi bilindiği düşünülmesine rağmen empatinin nasıl yapılacağının ve kurallarının ne olduğunun bilinmemesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Kişinin karşısında ki insanın duygularını anlayarak ona göre yorumlar yapabilmesi insanların incitilme oranını da düşürecektir. Empati yeteneğinin gelişmesi kişinin çok daha sakin ve sağduyulu olmasına olanak sağlamaktadır. Oldukça kolay olmasına karşın toplumda empati yapabilenlerin sayısı oldukça azdır.

Empati Nasıl Kurulur?

Bireyin kendisini karşısında bulunan insanın yerine koyması anlamına gelen empati kişilerin birbiri ile olan iletişimini güçlendirmektedir. Empati kurmak toplumda ki iletişim oranını arttırmaktadır. İnsanların birbirlerini daha iyi algılayabilmesi çıkabilecek sorunların önüne geçmektedir. Evliliklerde veya arkadaşlık ilişkilerinde empati kurmak gereklidir. Fakat kimi zaman bu durum zorlaşabilir. Bu durumun önüne geçmek ve kolayca empati kurabilmek için belirli kurallara uyulması gereklidir. Kurallara uyulması empati yapılmasını kolaylaştıracaktır.

  • İnsanları algılamanın en önemli yolu eleştirmeyi bırakmaktır.
  • Bağ kurma yeteneğinin güçlenmesi için iletişim halinde olunması gereklidir.
  • Başka insanların önceliklerine saygı duyulması gerekir.
  • İnsanları algılayabilmenin en iyi yolu onları dinlemektir.
  • Gerekli görüldüğünde kişi kendinden örnekler vererek istediği şeyi açıklamalıdır.
  • Çok soğuk ve çok yakın davranmaktan kaçınılmalıdır.
  • Kişiyi en iyi şekilde anlayabilmek için anlattığı şeyleri dikkatli dinlemek gereklidir. (Vikipedi)
empati nedir

Empati her ne kadar iyi amaçlar için kullanılsada, kötü amaçlar içinde kullanabilmektedir. Karşı tarafın duygu düşüncesine göre kötü niyetli davranılabilir. Bu durum empati değil manipülasyonculuktur. 3 kuralı olan empatini yeteneğinin geneline bakıldığında olumlu sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Hem bireyin hemde karşısındaki kişinin kendini çok daha iyi ifade etmesine olanak sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Empati Ne Demek?

Empati yapmak kişilerin birbirlerini daha iyi anlayarak algılamasına olanak sağlayan bir eylemdir. Bireyin kendini karşısında ki kişinin yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini anlaması ile oluşmaktadır. Empati yapmak iletişim içerisinde her iki tarafın birbirini daha iti anlamasına olanak sağlamaktadır. Çocuklar da empati yeteneğinin geliştirilmesi ilerde oluşabilecek özgüven eksikliğinin önüne geçer. Birçok olumlu etkili bulunan empati eylemi genele bakıldığında olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Empati Ne Demektir?

Empati, kişisel ilişkilerde büyük öenm arz eden, karşıdaki kişinin duygu ve düşüncelerine önem vermek, anlayabilmek ve aynı hisleri bir nevi paylaşabilmek durumuna verilen isimdir.

Empati Yoksunluğu Zararları Nelerdir?

Empati yoksunluğu gibi durumlarda bireylerin ikili ilişkilerinde başarılı ve sürekli olması zorlaşacaktır. Karşımızda ki bireye nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili sınırlar kaybolacak ve ilişki empatiden yoksun olduğu için zorlu süreçlerden geçecektir.

Empati Neden Önemlidir?

Empati var olan insan ilişkilerinin temelini oluşturur. Empati olmadan sağlıklı ve düzeyli bir sohbete girmek bile zor olacaktır. Bu nedenle empati kurmaya önem vermeli ve empati kurmadan empati beklememeliyiz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir