En İyi Animasyon Filmleri

En İyi Animasyon Filmleri

Yalnızca çocuklar değil, her yaştan insanın ilgisini çekme başarısı gösteren animasyon filmleri artık hemen her hafta sinema severlerle buluşuyor. Başta Disney ve Pixar olmak üzere birçok yapım şirketinin öncülük ettiği animasyon dünyasına dair filmler 2020 yılında da kendisini gösteriyor. ABD yapımı filmler çok daha geniş kitlelerce sevilirken Japon anime filmlerinin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Gişe rekorları kırmasıyla bilinen animasyon film önerileri listesini sizler için derledik. Animasyon türüne dair en iyi filmler hangileri?

Ödüllü Animasyon Filmleri

90lı yıllarda başlayan belirgin artışla birlikte günümüzde animasyon filmleri oldukça önemli hale geldi. Kasım 2019 vizyonuyla sinema severlerle buluşan Karlar Ülkesi 2 filminin toplamda 500 Milyon Dolar gişe hasılatı elde etmesi de bu durumu gösterir nitelikte. Yine bir başka yapıt olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi ise 517 Milyon Dolar getirisiyle 2019 yılını dördüncü sırada kapattı. Aksiyon, gerilim, komedi ya da dram filmlerinin hemen birçoğunu geride bırakmasıyla animasyon filmleri hakkında da ipuçları verdi. Buz Devri serisi ödüllü animasyon filmler kategorisinde yer alırken Oyuncak Hikayesi ve Patron Bebek son yılların en iyi animasyon başyapıtları arasında kendisine yer buldu.

  • Toy Story 4 (Oyuncak Hikayesi 4)

İlki 1995 yılında çekilen filmin son serisinde yönetmenlik koltuğunda Josh Cooley oturuyor. Kahramanlar aynı olmakla birlikte kaşıktan yapılma bir oyuncak olarak senaryoya dahil olan Forky ile yeni macera başlıyor.

  • Coco

İMDb puanı 8.4 olan Coco animasyon filmi Pixar imzalı olurken ödüllü filmler kategorisinde. Yanlışlıkla ölüler ülkesine gitmesiyle başlayan macerada kadronun tamamı Meksikalı Latinlerden oluşuyor. Geleneksellik kokan animasyon filmindeki fantastik öğeler ise gerçekçilik algısını bozmuyor. Altın Küre ödülüne layık görülen Coco animasyon filmini izleyebilirsiniz.

  • İnanılmaz Aile 2 (The İncredibles 2)

2004 yılında başlayan heyecan devam etmeye devam ediyor. Toplamda 1,243 Milyar Dolar gibi inanılması güç bir hasılat elde eden İnanılmaz Aile 2, en iyi animasyon film sıralamasında önlerde. Kahramanlık yaparak insanların hayatlarını kurtaran aileye toplumsal bakışın konu alındığı filmde kötülerle mücadele tüm hızıyla sürüyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

  • Örümcek Adam: Örümcek Evreninde

Sony ile Marvel ortaklığında yapıma giriş yapan Örümcek Adam: Örümcek Evreninde animasyon filmi 76. Altın Küre Ödülleri sahibi olmayı başarmıştır. Ayrıca 24. Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülü özelinde En iyi Animasyon Filmi ödülünün sahibi de olurken dünyayı kurtarma macerasına kaldığı yerden devam ediyor. (IMDB Listesi)

en iyi animasyon filmleri

Son Çıkan Animasyon Filmleri

2020 yılının animasyon filmlerinden dikkat çekeni Kaptan Pengu ve Arkadaşları: Mandalina’nın Günlüğü olurken Türk yapımı film halihazırda sinema severler tarafından çokça beğenilmiştir. TRT Çocuk kanalındaki Su Elçileri uyarlaması olurken özellikle sera gazları ve küresel ısınma konularına parmak basıyor. Oldukça eğlenceli animasyon filminde yönetmenlik koltuğunda Nurullah Yenihan ile Engin Baştürk bulunuyor.

Disney ile Pixar ortaklığı olan Hadi Gidelim (Onward) ise oldukça merak edilen 2020 yılı animasyon filmleri arasında. 40 Milyon Dolar ABD İlk hafta gişesi elde edilirken ilerleyen günlerde ise virüs salgını dolayısıyla düşüş yaşaması bekleniyor. Son animasyon filmler arasında ise Kirpi Sonic heyecanlı ve bol kahkaha sunması bakımından izleyicilerden tam not almış durumda.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Animasyon Film Nedir?

Animasyon filmler, çizgi karakterler ile yapılmış olan film türleridir. Gerçek oyuncular yer almaz. Tüm oyuncular bilgisayar yapımıdır. Çizgi filmlerin sinema versiyonlarıdır.

Animasyon Filmleri Nasıl Yapılır?

Animasyon filmleri büyük grafik tasarımları ve uzun süreli bilgisayar çalışmaları neticesinde karakterlerin oluşturulması ve her hareketinin tek tek dizayn edilip çekilmesi ile yapılmaktadır. Diğer sinema türlerine göre daha uzun süreli bir uğraş gerektirir.

En İyi Animasyon Filmleri Hangileridir?

Animasyon filmleri denildiği zaman akla ilk gelen filmlerin başında “Wall-e” sayılabilir. Ayrıca “Kung-fu Panda” animasyon film sektöründe çok büyük başarı kazanmıştır. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir