En İyi Belgeseller

En İyi Belgeseller

Tarihin en iyi belgeseller listesi bu yazıda! Hemen herkes için son derece geri planda kaldığı düşünülse bile izlenmesi gereken belgeseller oldukça cazip haldedir. Son zamanlarda belgesellere dair olan ön yargıların kırıldığı da bir gerçektir. Başta var olan tarihi gelişmeleri konu alan belgeseller olmak üzere doğa belgeselleri ve insanı anlatan belgesellerin sayısı da giderek artmaktadır. Genel anlamda bakıldığında belgesellerin kazanımları da oldukça fazladır. Peki, en unutulmaz belgeseller hangileridir?

En İyi Belgeseller Listesi

Apollo 11

Ay özelinde yapılan yolculuğa dair ayrıntıların verildiği bir belgeselin çok izlenenler arasında olması şüphesiz ki tesadüf değildir. Kaliteli bir anlatıma sahip olunması ve eşsiz kurgusuyla Apollo 11 Ay serüvenini merak edenler için oldukça idealdir. Arşiv görüntülerin ve gerçek ses kayıtlarının sunulması açısından da tarihi belgeseller sınıfındadır. Sonradan yapılmış bir röportaj bulunmazken muhteşem müziklerin katkısı da yadsınamaz.

Honeyland

2019 yapımı olmasının yanı sıra 2020 yılında ilgisini devam ettiren Honeyland dünya çapında bir takdir görmeyi sürdürüyor. Makedonya yapımı olmasının yanı sıra Balkanlara dair tüm güzelliklerin anlatılması, doğanın sunduğu imkanların farkına varılması açısından değerlidir. Doğal ortamların korunmasını öğütleyen en iyi belgeseller listesinde kendisine yer bulurken sizlerde hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

One Child Nation

Çin özelinde toplumsal yapının nasıl olduğu anlatılan belgeselde “Tek Çocuk Yasası” tam anlamıyla konu alınıyor. Nüfus planlaması ve var olan Çin hayatına dair hemen her şeyi bu belgeselde bulmak mümkün. Yakın tarih dersi vermesi açısından da eşsiz bir değere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

American Factory

Hemen herkesin bildiği Çin ile ABD arasındaki rekabetin boyutlarını gözler önüne seren bu belgeselde 2008 kriziyle kapanan Ohio Fabrikası konu alınıyor. Çinli milyarder tarafından satın alınmasının sonrasında var olan ekonomik çarpışmayı konu alması en iyi belgeller arasında yer almasını da mümkün hale getiriyor. Netflix belgeseli olurken hikaye anlatımıyla bir hayli başarılı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

en iyi belgeseller

En İyi Hayvan Belgeselleri

Hiçbir eğitim almadan gittiği Afrika’da doğayla iç içe ve hayvanlarla birlikte yaşayan Jane tarafından ortaya konulan Jane belgeseli izlemeye değerdir. 30 civarında ödül almasının ötesinde doğanın gizemli dünyasına yolculuk yapmak isteyenler için idealdir. Hayvanlarla iletişime girmesi, yüzlerce hayvanın neler yapabildiğini göstermesi açısından da önemlidir.

En İyi Tarihi Belgeselleri

Tarihi açıdan değere sahip Fyre: The Greatest Party That Never Happened ise Netflix özelinde izlenebilir. 2017 yılında gerçekleşen Fryre Festivali Skandalı tüm gerçekliğiyle anlatılıyor. Verilen vaatler ve sonrasında bu vaatlerin neden dolayı gerçekleşmediği de dile getiriliyor. (IMDB List)

Spor dünyasındaki doping olaylarına bakmak isteyenler için hazırlanmış Icarus ise en çok izlenen belgeseller sıralamasında oldukça iyidir. Rus doping skandalları ve sonrasında ortaya konulan araştırmaların gelinen noktayı göstermesi açısından önemlidir. En iyi Belgesel Film başta olmak üzere 3 dalda Emmy adayı olmakla birlikte halihazırda En iyi belgesel Oscar ödülünün sahibi olmayı da başarmıştır Icarus.

Piskolojik Belgeseller

Psikolojik anlamda belki de en iyisi şüphesiz ki Leaving Neverland durumundadır. 2019 yılında yayınlanmasıyla halen etkisini sürdüren belgeselde Michael Jackson tarafında cinsel istimara uğradığı belirtilen iki adamın hayatı konu ediliyor. Çocukken yaşadıkları travma sonrasında gelişimleri ve psikolojik kayıplarına göz atılıyor. Kan donduran iddiaların olduğu 4 saatlik belgeselde 7 ve 10 yaşlarında oldukları sırada yaşadıklarını tüm çıplaklığıyla anlatıyorlar. En iyi Belgesel Dizi Emmy ödülünü kazanması da kalitesini ortaya koyuyor.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Belgesel Nedir?

Belgeseller, dökümanlara ve araştırmalara dayalı olarak hazırlanan, bir bilgi edindirme ve paylaşma amacı güden yapımlardır. Her türlü kategoride belgesel çekilebilir. En popüler belgesel türleri Doğa ve Tarih konulu belgesellerdir.

National Geographic Nedir?

National Geographic, Dünyanın bir numaralı belgesel yapımcılarından biridir. Dünya üzerinde ki hemen hemen her ülke de temsilcilikleri bulunmaktadır ve hemen hemen her kategoride belgesel çekmektedirler.

Türkiye’nin En Büyük Belgesel Kanalı Hangisidir?

Belgeseller Dünya üzerinde çok popüler oldukları gibi ülkemizde de çok popülerdirler. Son zamanlarda ki atılımları ile TRT2 kanalı belgesel türünde her türlü kategoride Dünya klasmanında eserler üretmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Müslüm Gürses

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir