Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri!

Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri!

Para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi içerecek listemizle siz de global anlamda bilgisayardan üzerinden çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. İlk olarak freelancer nedir sorusunu sormak konunun ilgilileri açısından daha yararlı olacaktır. Freelancer kelimesinin Türkçe anlamı serbest çalışandır. Hepimizin sıklıkla duyduğu “Serbest meslek erbabıyım.” Lafının dijital ortama yansıması freelancer meslek kolunu oluşturur desek yanılmış olmayız. Sermayeye sahip olmadan yalnızca bir bilgisayar ve stabil internet bağlantısı ile iyi olduğunuz alanlar üzerinden güzel paralar kazanabilirsiniz. Tasarım, metin, video ya da görsel gibi içerik üretimleri, sanat dalları ya da eğitim gibi pek çok alanda hizmet ve ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Para Kazanabileceğiniz En İyi 10 Freelancer Sitesi Hangileridir?

İşinizi sağlayabileceğiniz en güncel freelancer iş platformlarının bulunduğu listeyi sizler için hazırladık.

1. Upwork

Dünyanın en büyük freelancer çalışma platformlarından biri olan Upwork’te hem iş arayanlar için hem de işverenler için eşsiz bir sistem mevcuttur. Web geliştirme, tasarım, metin yazarlığı, pazarlama, muhasebe ve daha birçok konu üzerinden çalışma imkanı sağlayan geniş bir portföye sahiptir. Kariyer adımlarınızı emin bir şekilde atabileceğiniz yabancı freelance siteleri arasındadır.

2. Freelancer

En iyi freelance siteleri Türkiye içerisinde yer alan Freelancer sitesi ile milyonlarca küçük ölçekli işletme iş fikirlerini gerçeğe kolayca dönüştürebilmektedir. İşverenlerin proje ilan etmesi ve uygun niteliklere sahip çalışanların da başvurmasıyla dönen sistemde web tasarımı, sanal asistanlık gibi pek çok kategoride iş sahibi olmak mümkündür. Fakat siteyi ücretsiz bir şekilde kullanamadığınız da altını çizmek isterim. Belki yeni başlayanlar için uygun olmasa da freelance alanında belli bir standarta gelmiş kişilerce daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ödemelerin ve işlerin sürekliliğinin garantili olduğu bu platforma uğramadan iş arayışınızı sürdürmeyin.

3. Fiverr

Listemize yabancı bir siteden daha devam ediyoruz. Sitenin ilk olarak göze çarpan avantajı kuşkusuz ki kullanıcı dostu arayüzüdür. İşverenin aradığı niteliklere sahip çalışan bulmasını, iş arayanın ise istediği işi bulmasını kolayca sağlayan bu platformda saat başına çalışma ücreti minimum 5 dolardır. Ödeme güvenliği ile de pek çok kişinin kullanmasının en temel nedenidir.

freelancer siteler

4. Elance

Dünyadaki freelancer iş sitelerindeki en büyük pazar payını alan sitelerden biri olan Elance’de çalışan kullanıcılar yılda minimum 1000 dolara kadara para kazanabilmektedir. Yazarlık, web tasarımı ve daha birçok konuda iş imkanı sağlayan bu büyük platformun en büyük handikapı çok sayıda kullanıcıya sahip olması. Rekabet ortamının olağan bir şekilde geliştiği sitede yapılan işlerin ücretleri ne yazık düşürülüyor.

5. oDesk

Freelancer çalışma sistemine yeni başladıysanız oDesk sizin için biçilmiş kaftandır. Birçok alanda iş bulma imkanına sahip olduğunuz sitede ödeme takipleri de sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Bu anlamda çalışanların mağduriyet yaşamayacağı bu sitede işlere düşük ücretle başlamak en büyük handikap olabilir.

6. Instagram

Kurulduğundan bu yana milyonlarca takipçiyi bünyesine almış görsel ve video paylaşımlarının yapılabildiği en popüler sosyal medya platformlarından biri olmuştur. Belli bir takipçi sayısına ulaşan fenomen hesapların ürün tanıtımı, reklamcılık ve dijital pazarlama konularında kolay kazanımlar sağlayabildiğini görebiliriz. Bu anlamda herhangi bir yeteneğe sahip olmanıza da gerek yoktur. Bunun haricinde online butiklerin satıcı profilini genişletmesine büyük katkılar sağlar. Dolayısıyla Instagram para kazanma için eşsiz bir platformdur.

7. YouTube

2004’te kurulan yapı, günümüzde YouTuberlık gibi bir meslek kolunun oluşmasına sebep olmuştur. Türkiye’de de oldukça revaşta kullanılan platform üzerinden devasa paralar kazanan kişileri görmek mümkündür. YouTube’a giriş yapıp sükse kazanmak ne yazık ki eskisi kadar kolay değildir. Üretilen içerik konseptlerinin azalması nedeniyle oluşan rekabet ortamında iyisi olmanız yeterli değildir. En iyisi olmanız gerekmektedir.

8. Udemy

Türk girişimcinin oluşturduğu platformda yazılım, dil gibi pek çok alanda eğitimler verebilirsiniz. Alanında uzman kişilerin video serileri halinde eğitimler hazırlayıp pazarlayabildikleri platformda para kazanabilmek oldukça kolay. Eğitim alanında reform niteliği taşıyan Udemy platformunda eğitimi satan ve eğitimi alan arasında karşılıklı kazanım sağlama durumu söz konusudur. Udemy instatakipci eğitiminede göz atmayı unutmayınız.

9. Linkedin

Linkedin ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir sosyal medya platformudur. Yalnızca freelancer iş alanları değil profesyonel birçok alanda iş sahibi olabilmek mümkün. Kendinize ait CV niteliğinde bir profil oluşturmalısınız. İş arayışlarınız esnasında sektörünüzle ilgili en güncel haberleri de öğrenebilirsiniz.

10. Swagbucks

Swagbucks sitesinde çalışma prensibi anket doldurma, reklam izlemek ve arama motorlarını kullanmak gibi şeylerden oluşmaktadır. Yaptığınız görevler karşılığında sanal paralar kazanabildiğiniz platformda Amazon hedi çekleri ya da PayPal kredilerine bu paraları dönüştürebilirsiniz. Amerika’da sıkça kullanılan platformun Türkiye’deki karşılıkları BanaBak, ÇekKazan gibi uygulamalardır. Tam anlamıyla bir çalışma sitesi olmasa da çeşitli kazanımlar elde edebilirsiniz.

Para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi bulunan listeyi sizin için hazırladık. Uzaktan çalışma mantığı size uygunsa bu siteleri araştırmanız işinize fazlasıyla yarayacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İnternet üzerinden para kazanabilir miyim?

Her alanın dijiatalleşmesi ile birlikte yeni iş kollarının oluşması ve artması söz konusu olmuştur. Eğitim, pazarlama, tasarım gibi pek çok alanda internet üzerinden para kazanabilmek mümkündür.

Sosyal medya platformlarından para kazanabilir miyim?

Instagram, YouTube ve TikTok gibi uygulamalar üzerinden tanınmış bir kişi olmayı başarırsanız reklam alanında ilerleyebilirsiniz. Ya da kendi işletmenizinde ürün ve hizmetleri tanıtabilirsiniz. Bu sayede sosyal medya platformlarından para kazanılabilmektedir.

En iyi freelancer sitesi hangisidir?

Buna doğrudan cevap verebilmek güçtür. Kişinin çalışma alanı, nitelikleri ve istekleri opsiyonları arttırır. Yazımız içerisinde yaptığımız listeden işinize en çok yarayacak freelancer sitesini keşfedebilirsiniz.

Freelancer ne demek ?

Herhangi bir kurumdan bağımsız olarak çalışan , “serbest çalışan” anlamına gelen tabir demektir.

Freelancer ne kadar kazanır?

Sektörden sektöre değişiklik göstermekle beraber , ortalama çalışma süreleri ve bir ayda bitirilen projeler hesaplandığında bir freelancer aylık ortalama 750 $ kazanmaktadır.

UpWork paralı mı?

UpWork fonlarının çekilme ücreti 2.50 $’dır. Serbest çalışanlar, 20 $+para çekme ücretinden daha düşük bir para çekemezler.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben freelancer çalışıyorum. En iyi freelancer çalışma siteleri adlı yazınız sayesinde fazlaca kaynak bulabildim. Çok teşekkürler..