İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri

Para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi listemizle, siz de global anlamda bilgisayardan üzerinden çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. İlk olarak freelancer nedir sorusunu sormak konunun ilgilileri açısından daha yararlı olacaktır. Freelancer kelimesinin Türkçe anlamı serbest çalışandır. Hepimizin sıklıkla duyduğu “Serbest meslek erbabıyım.” lafının dijital ortama yansıması freelancer meslek kolunu oluşturdu diyebilirsiniz. Sermayeye sahip olmadan yalnızca bir bilgisayar ve stabil internet bağlantısı ile iyi olduğunuz alanlar üzerinden güzel paralar kazanabilirsiniz. Tasarım, metin, video ya da görsel gibi içerik üretimleri, sanat dalları ya da eğitim gibi pek çok alanda hizmet ve ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

En İyi 10 Freelancer Sitesi Hangileridir?

İnternet üzerinden, istediğiniz yerden çalışmak mı istiyorsunuz? İşinizi sağlayabileceğiniz en güncel freelancer iş platformlarının bulunduğu listeyi sizler için hazırladık.

UpWork

UpWork dünyanın en büyük freelancer çalışma platformlarından biridir. Hem iş arayanlar için hem de işverenler için eşsiz bir sistem mevcuttur. Web geliştirme, tasarım, metin yazarlığı, pazarlama, muhasebe ve daha birçok konu üzerinden çalışma imkanı sağlayan geniş bir portföye sahiptir. Kariyer adımlarınızı emin bir şekilde atabileceğiniz yabancı freelance siteleri arasındadır.

en iyi freelancer sitesi upwork

Freelancer

En iyi freelance siteleri Türkiye içerisinde yer alan Freelancer sitesi ile milyonlarca küçük ölçekli işletme iş fikirlerini gerçeğe kolayca dönüştürebilmektedir. İşverenlerin proje ilan etmesi ve uygun niteliklere sahip çalışanların da başvurmasıyla dönen sistemde web tasarımı, sanal asistanlık gibi pek çok kategoride iş sahibi olmak mümkündür. Fakat siteyi ücretsiz bir şekilde kullanamadığınız da altını çizmek isterim. Çünkü yeni başlayanlar için uygun olmasa da freelance alanında belli bir standarda gelmiş kişilerce daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ödemelerin ve işlerin sürekliliğinin garantili olduğu bu platforma uğramadan iş arayışınızı sürdürmeyin.

freelancer sitesi

Fiverr

Listemize yabancı bir siteden daha devam ediyoruz. Sitenin ilk olarak göze çarpan avantajı kuşkusuz ki kullanıcı dostu ara yüzüdür. İşverenin aradığı niteliklere sahip çalışan bulmasını, iş arayanın ise istediği işi bulmasını kolayca sağlayan bu platformda saat başına çalışma ücreti minimum 5 dolardır. Ödeme güvenliği ile de pek çok kişinin kullanmasının en temel nedenidir.

freelancer siteler

Elance

Dünyadaki freelancer iş sitelerindeki en büyük pazar payını alan sitelerden biri olan Elance’de çalışan kullanıcılar yılda minimum 1000 dolara kadara para kazanabilmektedir. Yazarlık, web tasarımı ve daha birçok konuda iş imkanı sağlayan bu büyük platformun en büyük handikapı çok sayıda kullanıcıya sahip olması. Rekabet ortamının olağan bir şekilde geliştiği bu sitede yapılan işlerin ücretlerinin ne yazık düşmesini sağlıyor.

oDesk

Freelancer çalışma sistemine yeni başladıysanız oDesk sizin için çok iyi bir tercih. Özellikle birçok alanda iş bulma imkanına sahip olduğunuz sitede ödeme takipleri de sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla bu anlamda çalışanların mağduriyet yaşamayacağı bu sitede işlere düşük ücretle başlamak en büyük handikap olabilir.

odesk

Instagram

Kurulduğundan bu yana milyonlarca takipçiyi bünyesine almış görsel ve video paylaşımlarının yapılabildiği en popüler sosyal medya platformlarından biri olmuştur. Belli bir takipçi sayısına ulaşan fenomen hesapların ürün tanıtımı, reklamcılık ve dijital pazarlama konularında kolay kazanımlar sağlayabildiğini görebiliriz. Bu anlamda, herhangi bir yeteneğe sahip olmanıza da gerek yoktur. Ayrıca Instragram’da satış yapmak isteyen online butiklerin satıcı profilini genişletmesine büyük katkılar sağlar. Dolayısıyla Instagram para kazanma için eşsiz bir platformdur.

YouTube

2004’te kurulan yapı, günümüzde YouTuberlık gibi bir meslek kolunun oluşmasına sebep olmuştur. Türkiye’de de oldukça revaçta kullanılan platform üzerinden devasa paralar kazanan kişileri görmek mümkündür. YouTube’a giriş yapıp sükse kazanmanız ne yazık ki eskisi kadar kolay değil. Üretilen içerik konseptlerinin azalması nedeniyle oluşan rekabet ortamında iyisi olmanız yeterli değildir. En iyisi olmanız gerekmektedir.

Udemy

Türk girişimcinin oluşturduğu platformda yazılım, dil gibi pek çok alanda eğitimler verebilirsiniz. Aslında alanında uzman kişilerin video serileri halinde eğitimler hazırlayıp pazarlayabildikleri platformda para kazanabilmek oldukça kolay. Eğitim alanında reform niteliği taşıyan Udemy platformunda eğitimi satan ve eğitimi alan arasında karşılıklı kazanım sağlama durumu söz konusudur.

udemy

Linkedin

Linkedin ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir sosyal medya platformudur. Yalnızca freelancer iş alanları değil profesyonel birçok alanda iş sahibi olabilmek mümkün. Kendinize ait CV niteliğinde bir profil oluşturmalısınız. İş arayışlarınız esnasında sektörünüzle ilgili en güncel haberleri de öğrenebilirsiniz.

Swagbucks

Swagbucks sitesinde çalışma prensibi anket doldurma, reklam izlemek ve arama motorlarını kullanmak gibi şeylerden oluşmaktadır. Yaptığınız görevler karşılığında sanal paralar kazanabildiğiniz platformda Amazon hediye çekleri ya da PayPal kredilerine bu paraları dönüştürebilirsiniz. Amerika’da sıkça kullanılan platformun Türkiye’deki karşılıkları BanaBak, ÇekKazan gibi uygulamalardır. Bu nedenle tam anlamıyla bir çalışma sitesi olmasa da çeşitli kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Video İndirme Programları
Video İndirme Programları

Günümüzde hemen hemen her an akıllı telefon, bilgisayar ya da tablet kullanıyoruz. Hayatımızın büyük bir kısmını da ya sosyal medyadan ya da farklı pl...

Age of Empires 3 Hileleri
Age of Empires 3 Hileleri

Age of Empires 3 en iyi strateji oyunlarının başında gelmektedir. Kullanıcıların bu tür oyunlardaki en temel amaçlarının başına, oyunlarda verilen gör...

Para kazanabileceğiniz en iyi freelancer siteleri bulunan listeyi sizin için hazırladık. Uzaktan çalışma mantığı size uygunsa bu siteleri araştırmanız işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Dilerseniz ‘İnternetten Para Kazanma Yolları‘ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Her alanın dijitalleşmesi ile birlikte yeni iş kollarının oluşması ve artması söz konusu olmuştur. Eğitim, pazarlama, tasarım gibi pek çok alanda internet üzerinden para kazanabilmek mümkündür.

Instagram, YouTube ve TikTok gibi uygulamalar üzerinden tanınmış bir kişi olmayı başarırsanız reklam alanında ilerleyebilirsiniz. Ya da kendi işletmenizin de ürün ve hizmetleri tanıtabilirsiniz. Bundan dolayı sosyal medya platformlarından para kazanılabilmektedir.

Buna doğrudan cevap verebilmek güçtür. Kişinin çalışma alanı, nitelikleri ve istekleri opsiyonları arttırır. Yazımız içerisinde yaptığımız listeden işinize en çok yarayacak freelancer sitesini keşfedebilirsiniz.

Herhangi bir kurumdan bağımsız olarak çalışan, “serbest çalışan” anlamına gelen tabir demektir.

Sektörden sektöre değişiklik göstermekle beraber, ortalama çalışma süreleri ve bir ayda bitirilen projeler hesaplandığında bir freelancer aylık ortalama 750 $ kazanmaktadır.

UpWork fonlarının çekilme ücreti 2.50 $’dır. Serbest çalışanlar, 20 $+para çekme ücretinden daha düşük bir para çekemezler.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 51 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. seda yılmaz
    seda yılmaz

    Ben freelancer çalışıyorum. En iyi freelancer çalışma siteleri adlı yazınız sayesinde fazlaca kaynak bulabildim. Çok teşekkürler..

  2. Semih
    Semih

    İnternet üzerinden freelancer blog yazıyorum. Bu tarz paylaşımlarınız çok faydalı çok teşekkürler..