İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

En İyi Instagram Pazarlama Stratejileri

Instagram son zamanlarda pazarlama faaliyetlerinin hız kazandığı sosyal bir platformdur. Şirket hesaplarından kişisel satış hesaplarına kadar birçok kullanıcı tipine satış ve pazarlama imkanı sunar. Satışlarını arttırmak isteyen satıcılar için en iyi 10 Instagram pazarlama stratejisi hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik. Ayrıca En iyi Instagram Butiklerini inceleyerek bu hesapların kullandıkları stratejiler hakkında varsayım yapabilirsiniz. Şimdi gelin birlikte en iyi Instagram pazarlama stratejilerini inceleyelim.

Instagram Üzerinden Pazarlama Nedir?

Instagram pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak ve ürünleri paylaşmak için hedef kitlelerine ulaşmak için Instagram’ın gücünden yararlanan markaların sürecini ifade eder. Platform, pazarlamacılara veya işletmelere, ücretli ve ücretsiz seçenekler de dahil olmak üzere, istedikleri kitlelerle bağlantı kurmak için çeşitli yollar sunar.

instagram üzerinden pazarlama

Instagram Pazarlama Neden Önemli?

Instagram 25-34 yaşındakilerin yüzde 32’sine, 35-44 yaşındakilerin yüzde 18’ine ve 45 yaşındakilerin ise yüzde 11’ine hitap ediyor. Yani ortalamaya bakıldığında Instagram, her yaştan kullanıcıya ev sahipliği yapıyor diyebiliyoruz. Instagram platformunu aktif olarak kullananlar 54 yaşındakilere kadar dayanıyor.

Bu rakamlar, hedef kitlenizin Instagram’a giriş yapma olasılığının yüksek olduğunu ve giriş yaptıklarında onları içerikle karşılamanız gerektiğini ortaya koyuyor. Kullanıcıların büyüklüğü ve çeşitliliğine ek olarak, Instagram kullanıcılarının yüzde 90’ı işletmeleri takip ediyor. İşletmelerle olan bu etkileşim, diğer sosyal platformlarla kıyaslandığında çok iyi durumda.

Instagram’ın diğer sosyal medya platformlarına göre bir diğer avantajı da görsel doğasıdır. Ürününüzün tasarımından yararlanan bir işletmeniz varsa veya gözle görülür şekilde fark edilebilir bir sonucu olan bir hizmetiniz varsa, Instagram bu içeriği sergilemek için en iyi platformdur.

Videolar, görseller bu sosyal medya platformuna uyan harika içeriklerdir, ancak pazarlama stratejiniz nihayetinde ne tür içeriğin yayınlanacağını ve ne sıklıkta yayınlanacağını belirleyecektir. Yeni bir sosyal medya platformuna dalmadan önce bir strateji oluşturmak, herkesin işi için ne kadar iyi olursa olsun, hedeflerinize ve en önemlisi hedef kitlenize odaklanmanızı sağlayacaktır.

Instagram, estetik açıdan çekici gönderiler, hikayeler ve reklamlar aracılığıyla markanızın hikayesini hayata geçirmek için mükemmel bir yerdir.

Her ay bir milyardan fazla hesap Instagram kullanıyor. Bir milyar. Instagram, kitlelere neredeyse sınırsız erişim sağlayarak erişiminizi büyük ölçüde genişletmenize olanak tanır.

Yukarıda Instagram’ın markalarla olan yüksek katılım oranlarından bahsetmiştik. Bu rakamın dışında Instagram, pazarlamacılara topluluk üyeleriyle bağlantı kurmak, sohbeti ve etkileşimi teşvik etmek için benzersiz fırsatlar sunuyor.

Şu anda bir strateji olarak Instagram pazarlamasını kullanmıyor olsanız bile, rakiplerinizin büyük olasılıkla yüksek bir şansı var. Rakiplerinizin neler paylaştığını, neyin iyi performans gösterdiğini ve neyin iyi performans göstermediğini değerlendirmek için Instagram’dan yararlanın. Rakiplerinizin hangi konuda başarılı hangi konulardan başarısız olduğunu öğrenin ve ona göre hareket edin.

instagram pazarlama stratejisi

Bir İşletme Hesabı Kullanın

Bir işletme hesabı, aşağıdakiler dahil olmak üzere kişisel bir hesapla kullanamayacağınız özelliklere erişmenizi sağlar:

 • İstatistikleri
 • Instagram Reklamları
 • Instagram Alışverişi
 • İşletme Hesabı Mesajlaşma Kutusu
 • Profilinizdeki İşletmenizin İletişim Bilgileri

Henüz işletme hesabı oluşturmadıysanız hemen oluşturun.

Instagram Pazarlama Hedeflerinizi Açıkça Tanımlayın

Tüm sosyal platformlar birer araçtır. Ancak ne oluşturmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız, bu araçları etkili bir şekilde kullanamazsınız.

Instagram pazarlaması, farklı işletmeciler için farklı şeyler ifade edebilir.

 • İşletmenizi online platformlara taşımak mı istiyorsunuz?
 • Marka bilinirliğini artırmak mı istiyorsunuz?
 • Yeni müşteriler mi arıyorsunuz?
 • Ürünlerinizi online olarak Instagram üzerinden satmak mı istiyorsunuz?

Bu sorulara cevabınız evet ise hemen işe koyulmalısınız.

pazarlama hedefleri

Kitlenizi Tanıyın

Küçük bir ön araştırma, Instagram’da nasıl pazarlama yapacağınızı düşünürken en iyi kime ulaşabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, Instagram demografisi araştırmalar aşağıdakilere ulaşmış.

 • En aktif Instagram kullanıcıları 18 ile 29 yaşları arasındadır.
 • Amerika Birleşik Devletleri en büyük Instagram pazarıdır.
 • Şehirlerde yaşayan insanlar kırsalda yaşayanlara oranla aynı yaşta olsalar bile daha fazla Instagram kullanıyor.

Ancak bu veriler, Instagram’ı yalnızca 20’li yaşlardaki şehirlerde yaşayan Amerikalılara ulaşmak için kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, doğrudan o kitleye hitap eden içerik oluşturabilmeniz için hedef pazarınızı tanımlamanız gerekir. Instagram reklamlarınız için hedef kitlerinizi seçme zamanı geldiğinde de daha kritik hale gelecektir.

instagram hedef kitle belirleme

Profilinizi Optimize Edin

Sadece 150 karakterle Instagram biyografinizin harika bir ilk izlenim bırakması, marka kişiliğinizi aktarması ve insanlara neden Instagram hesabınızı takip etme zahmetine girmeleri gerektiğini söylemesi gerekiyor.

Neyse ki, markanızın neyle ilgili olduğunu göstermek ve insanların sizi bulmasını kolaylaştırmak için Instagram profilinizde birkaç alan daha var.

 • İnternet siteniz: İstediğiniz sıklıkta değiştirebileceğiniz tıklanabilir internet siteniz.
 • İletişim bilgileriniz: Kullanıcılara size nereden ulaşabileceklerini ve bir dükkanınız varsa konumunuzu paylaşabileceğiniz alan.
 • İşletme hesabı mesaj kutunuz: Instagram kullanıcılarına doğrudan profil sayfanızdan sizinle etkileşim kurmaları için bir yol.
instagram profil optimizasyonu

Doğru Profil Fotoğrafını Seçin

Çoğu marka için Instagram profil fotoğrafınız logonuz olmalıdır. Bu, güvenilirlik sağlamaya yardımcı olur ve ziyaretçilerin kim olduğunuzu bir bakışta görmelerini sağlar.

Instagram profil fotoğrafınız 110 x 110 piksel boyutunda ve 110 piksel çapında bir daire şeklinde kırpılmış olarak görüntülenir. Ancak, 320 x 320 pikselde depolanır, bu nedenle Instagram profil resimlerinin görüntülenme şeklini değiştirirse yine de iyi göründüğünden emin olmak için o kadar büyük bir dosya yüklemelisiniz.

Görsel Olarak Çekici İçerik Oluşturun

Instagram görsel bir ortamdır, bu nedenle de gönderilerinizin olabildiğince güzel görünmesi gerekir. Profesyonel fotoğraf makinelerine ihtiyacınız yok, ancak fotoğraf ve videolarınızın en azından net, iyi aydınlatılmış, iyi bir açıyla çekilmiş olması gerekiyor.

Animasyonlar gibi fotoğraf dışında görseller kullanıyorsanız, bunların net, net, okunması kolay ve göz alıcı olduklarından emin olun.

Daha da önemlisi, görsel içeriğinizin ilgi çekmesi oldukça önemlidir. İyi fotoğraf çekiyor olabilirsiniz. Fakat bir hikaye anlatmazlarsa veya izleyicileri heyecanlandırmazlarsa, takipçilerin ilgisini çekmezler.

Ne paylaşacağınızdan emin değil misiniz? İşte birkaç fikir;

 • Kamera arkası paylaşımları: Takipçilerinize ofisinizden veya üretim sürecinizden görseller gösterin.
 • Videolar: Instagram’da bir video gönderisinin maksimum uzunluğu 60 saniyedir, ancak IGTV ile çok daha uzun süre gidebilirsiniz.

İnsanlar haber akışı gönderilerinizi Hikayelerinde paylaşmak için ilham alırlarsa, ilgi çekici içeriğin erişiminizi genişletebileceğini unutmayın. Bu nedenle, işletmenizi Instagram’da nasıl pazarlayacağınızı düşünürken, yalnızca hızlı bir beğeniye değil, paylaşmaya değer içerikler oluşturmaya odaklanın.

instagram güzel içerik oluşturun

Instagram’da Markanızın Nasıl Göründüğüne Göz Atın

Ne tür bir içerik yayınlayacağınıza karar verdikten sonra, nasıl görüneceğine karar vermeniz gerekir. Instagram’daki estetiğiniz marka bilinirliğini etkiler.

Gönderilerinizin Altına Yazdıklarınızı İyi Seçin

Doğru, az önce Instagram’ın görsel bir mecra olduğunu söyledik. Ancak bu, altyazılarınızı ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez. Marka sesiniz, marka görünümünüz kadar önemlidir. Görselleriniz gibi, gönderiler arasında tutarlı olmalıdır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzün sosyal medya ve teknoloji çağı oluşu ile her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme ya da sosyal medya bazında yeni bir güncelleme yaşanabili...

Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram altyazılarınızı en fazla 2.200 karakter uzunluğunda yapmalısınız. Bu nedenle bunları hızlı bir espriden ayrıntılı hikaye anlatımına kadar her şey için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, haber akışında daha fazla dokunmadan yalnızca ilk iki metin satırı görünür.

İnsanlar altyazıları baştan sona okumak yerine tarama eğiliminde olduklarından, tüm önemli bilgileri bu ilk iki satıra almak istersiniz.

Aşağıdaki Instagram altyazı uzunluklarını öneriyoruz;

 • Normal gönderiler: 138–150 karakter
 • Instagram reklamları: 125 karakter

Hashtagleri Akıllıca Kullanın

Hashtag’ler, görünürlüğünüzü ve keşfedilebilir olmanızı artırmak için çok önemlidir.

Bir Instagram gönderisinde en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, muhtemelen bunu yapmak istemezsiniz.

Gönderi başına beş ila dokuz hashtag kullanmanızı öneririz. Bundan daha fazlası, takipçileri kapatan spam içeren bir taktik olan hashtag doldurma. Daha da kötüsü, alakasız veya tekrarlayan hashtagler kullanırsanız, kullanıcılarınızın o etiket için içeriğinizi görmemesine neden olabilirsiniz.

En fazla faydayı elde etmek için faydalı hashtagleri seçin.

Takip veya beğeni alışverişini teşvik etmeyin (Örneğin #takipet #takip)

instagram hashtag kullanın

Instagram Pazarlama için Hikayelerinden En İyi Şekilde Yararlanın

Instagram’daki işletmelerin yarısı Hikayeler kullanıyor. Ve harika sonuçlar elde ediyorlar: En çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri işletmeler tarafından yayınlanıyor. Hikayeler, iyi bir Instagram pazarlama stratejisi için oldukça önemlidir.

 • Instagram Hikayeleri sadece 24 saat sonra kaybolur. Takipçilerle bağlantı kurma ve ilişkiler kurma fırsatı sağlarlar.
 • Hızlı Düşündürün: Birden fazla kısa “sahne” kullanın ve mesajınızı ilk 3 saniyede iletin.
 • Değer Sağlayın: İzleyicilere değerli bilgiler sağlayın veya faydalı kaynaklara bağlantı verin.
 • Neden Yukarı Kaydırmaları Gerektiğini Yazın. Takipçileriniz her zaman paylaştığınız ürünler için küçük “yukarı kaydır” Instagram özelliklerine güvenmiyor. Takipçilere neden kaydırmaları gerektiğini anlatmak için metin kullanın.
 • Tutarlı bir marka kimliği kullanın. Instagram akışınız gibi, Hikayeleriniz de marka sesiniz ve estetiğinizle uyumlu olmalıdır.
 • Aylık bir milyar aktif kullanıcıyla Instagram’ın gücünü ve erişimini inkar etmek mümkün değil. Bir zamanlar basit bir fotoğraf paylaşım uygulaması, kullanıcıların bir şirketin görsel kimliğini keşfetmesine olanak tanıyan sürükleyici bir sosyal deneyime dönüştü.
 • Instagram kullanıcıları yüksek kaliteli içeriğe değer verir. Kitlenize ilginç bilgiler sağlayan veya markanızı yeni ve benzersiz bir şekilde sergileyen görseller oluşturun. İlgi çekici eğlenceli gönderilerinizin altına yazılar yazarak içeriğinizi optimize edin.
 • Markanızın görsel kimliğini yakalayan bir platform oluşturmak ve sürdürmek göz korkutucu olarak görebilirsiniz. Fakat Instagram bunu eğlenceli ve kolay hale getirir.
 • Instagram, sosyal medya dünyasında mutlak bir güç merkezidir. Markalar için, dikkat çekmek, katılımı teşvik etmek, güçlü ilişkiler kurmak ve bu yıllık finansal hedeflerin ötesine geçmek için neredeyse sonsuz miktarda kullanılmayan potansiyel vardır.

Kendi başına uçsuz bucaksız ve korkutucu bir dünya gibi görebilirsiniz fakat yeni şirketiniz için endişelenmemelisiniz. Sürekli izlemeniz, dinlemeniz ve ilerledikçe öğrenmelisiniz. Instagram pazarlama stratejinize bir büyüme zihniyetiyle başlarsanız, ilerledikçe daha kolay ve daha kazançlı hale geldiğini göreceksiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram komisyon ücretleri, ödemelerinizden otomatik olarak düşülür. Instagram komisyon ücreti gönderi başına %5’tir ve ürün kategorisine göre değişiklik göstermez.

Instagram satış ücretine Satış ücretine vergiler ve tüm ödeme işleme maliyetleri dahildir.

Instagram ürün resimleri kare (1:1) formatında görüntülenir.
Instagram, ürün görseli URL’leri için şu dosya türlerini kabul eder: GIF, JPEG, PNG, BMP ve TIFF. Maksimum dosya boyutu 8 MB’dir. Minimum görüntü çözünürlüğü 500 x 500 pikseldir.

Instagram’da görsellik çok fazla ön planda olduğu için görsel seçimlerine özellikle dikkat edilmeli. Bu anlamda da en iyi sonuçlar için 1024 x 1024 piksellik bir görüntü çözünürlüğü önerilir.

Satış yapabilirsiniz fakat müşterileriniz tarafından düşünürseniz eğer işletme hesabı kullanmadan satış yapılan bir yerden alışveriş yapmak istemezsiniz. Güvenilirlik açısından işletme hesabı kullanmanız hem markanız hem de satışlarınız için çok daha önemlidir.

Buna olan cevabımız hayır ya da çok şanslıysanız eğer bir kitle yakalayabilirsiniz. Herhangi bir strateji uygulamadan direkt olarak bu platformda kitle yakalamayı beklemek pek de mantıklı olmaz. Reklamlarınıza ağırlık verebilirsiniz fakat stratejilerinize de önem göstermelisiniz.

Çağatay Özgün

Yazılar: 31

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijital ortamda birçok konuda kaliteli ... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
En İyi Instagram Pazarlama Stratejileri Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 38 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.