En İyi Kovboy Filmleri

En İyi Kovboy Filmleri

İşte en iyi kovboy filmleri listesi. Vahşi Batı tabiri çokça bilinmekle birlikte dönemin etkileyici havasını yaratması açısından kovboy filmleri oldukça önemlidir. Sözleri, davranışları, atları ve entrikalarıyla hemen herkes bir ya da birkaç tane kovboy filmini hatırlar. Büyük sahneleriyle esrarengiz yapılara sahip olan kurgularıyla geriye dönük kovboy filmleri ise bir kültürü yaşatma açısından değerlidir. Şimdilerde de popüler hale gelmiş olan Western filmleri sayıları azımsanmayacak kadar da çoktur.

En İyi Western Filmleri Sıralaması

  • Unforgiven

Bilindik en iyi kovboy filmleri daha ziyade siyah beyaz döneme ait olurken 1992 yapımı Unforgiven baş döndürücü senaryosuyla dikkat çeker. Oldukça gaddar ve hatta sadist olarak da tanımlanabilecek şef olan Little Bill Dagett oldukça tavizsiz yapıdadır. Sahip olduğu kasabada istediğini yapabilme gücüne sahiptir. Ancak silahlı bir soyguncu olarak bilinen Will Munny bir gün isyan bayrağını çeker ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

  • For a Few Dollars More

Birkaç Dolar İçin olarak çevirisi yapılan 1965 yapımı bu filmin kalitesi ise hala cazip olmasını beraberinde getirir. İMDB puanı 8,3 olmasıyla dikkatleri çekerken İyi-Kötü-Çirkin serisinin de ilk filmidir. Bir kanun kaçağının yakalanması için ortak hareket etme kararı alan iki kelle avcısıyla paranın peşinde olan Manco artık bir takımdır. Önlerine çıkan her şeyi aşmaya kararlı olduklarını ise aksiyon sahneleriyle göstermektedirler. Vahşi kovboy filmleri açısından bakıldığında da tarihi önemini korumaktadır.

  • Django Unchained

2012 yapımı Zincirsiz isimli bu filmde ise başrol karakteri Django ile Schultz arasında yapılan iş birliği öne çıkar. Eski sahibini öldürmeye niyetli Schultz, özgürlük adına hamleler yapar. Ancak olaylar çok farklı gelişirken birlikte suçluların peşine düşmeye karar verirler. Macera arayan kovboy filmi tutkunları için oldukça kalitelidir.

  • The Good, the Bad and the Ugly

1966 yapımı olmasının ötesinde halen hafızalardaki yerini koruyan İyi, Kötü ve Çirkin filmi en iyi kovboy filmleri arasında baş sıradadır. 8,8 iMDB puanına sahip olmanın ötesinde tüm zamanların en iyi oyunculuklarını görmek de mümkündür. Silahşörlerin nasıl davrandıkları, neler istedikleri ve nasıl karakterler ortaya koydukları üç farklı isimde hayat bulmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

en iyi kovboy filmleri

Kovboy Filmleri Yeni

Genellikle eski kovboy filmleri izle önerileri çok daha fazla olsa da günümüzde de western türü varlığını devam ettiriyor. 2020 yılının merakla beklenen filmlerinden olan Death Alley Western türündedir. Jamie Bernadette, Delno Ebie, Jake Wasburn gibi isimler oyuncu kadrosundadır. Senaryo ve yönetmeni olan Nicholas Barton ise oldukça iddialı olduklarını söylemeye devam ediyor. (IMDB List)

Bir başka yeni kovboy filmleri listesinde yer alan Jimmy Attiude: Buffalo ise 2020 yılının ikinci yarısında vizyona girmeyi planlıyor. Çok daha başka bir yapıda olması beklenirken hemen herkesin yakından tanıyacağı James Hebert, İlia Volok, Jack Kehler gibi yıldız isimler filmde yer alıyor.

Western özelinde 2020 yılının filmlerinden diğeri ise Bloodslinger. Roberto Miano, Reece Presley gibi isimlerin yer aldığı vahşi kovboy filmleri özelindeki sinemada yönetmenlik koltuğunda ise Chris Power oturuyor.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Kovboy Filmi Nedir?

Kovboy filmleri, ABD’nin genel kültüründen esinlenen ve genellikle vahşi batı hikayeleri içeren film türüdür. Özellikle ’80 ve ’90 yıllarında ülkemizde de bir çok izleyici tarafından severek takip edilmiştir.

Vahşi Batı Nedir?

Vahşi Batı, Amerika kültüründe yer alan, Kovboy filmlerini ilham kaynağı olan Teksas bölgesinin sinema sektörüne yansıyan ismi olmuştur.

Film Puanları Neye Göre Belirlenir?

Film puanları izleyiciler ve işin ehli kimseler tarafından verilmekte olan değerlendirmelere dayanır. Ayrıca filmler aldıkları ödüllere göre de puan skalalarına tabi tutulmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir