En İyi Savaş Filmleri

En İyi Savaş Filmleri

2021 yılı içerisinde savaş filmleri gişe rekoru hedefleri yüksek olurken eleştirmenler birçok filmin çok daha avantajlı olduğunu belirtti. Yakın zamanda vizyona girecek ya da halihazırda vizyona girmiş olan savaş filmlerinin sayısı bir hayli fazla. Son yıllarda güçlü bütçelerle hazırlanan savaş filmlerinde mekan, kostüm ve makyajlar oldukça gerçekçi hale gelmesini sağlıyor. Her biri mutlaka izlenmesi gereken en iyi savaş filmleri listesini sizler için hazırladık.

En İyi Savaş Filmleri Listesi

  • James Bond: No Time to Die

2021 yılının nisan ayında vizyona giren aksiyon ve savaş kategorisinde filmde yine James Bond kalitesi gözler önüne seriliyor. Daniel Craig tarafından hayat verilen Bond, yakın arkadaşı Felix tarafından yeni görev için ikna edilir. Bilim insanını kurtarma planını bizzat kendisi yaparken var olan savaş sahneleri ve patlamalarla filmin kalitesi de kendisini gösterir.

  • Zafer Yolları (Paths of Glory)

Yapım yılı 1957 olmakla birlikte siyah beyaz unutulmaz savaş filmlerinden kabul edilen Zafer Yolları, sahip olduğu konu ve yönetmen başarısıyla hala hafızalardadır. Özellikle savaş filmleri izle önerisi almak isteyenler için tarihi anlamdaki kalite geçmişten gelir. Stanley Kubrick tarafından çekimleri yapılan filmde her ne kadar savaş konu alınmış olsa da insanların çektikleri sıkıntılar dile getirilir. Bu yönüyle savaş karşıtı olurken ne kadar yıkıcı durumların ortaya çıktığı da gözler önüne serilir. Kirk Douglas, Adolphe Menjou, Ralp Meeker gibi isimlerin yer aldığı filmi hemen izleyebilirsiniz.

  • Kıyamet

Tarihi savaş filmleri özelinde simgesel özelliğe sahip Kıyamet, aynı zamanda aldığı Oscar ile de adından söz  ettiriyor. Vietnam Savaşı konu alınırken Marlon Brando, Martin Sheen, Dennis Hooper, Robert Duvall gibi güçlü oyuncular kadroda yer alıyor.

  • Gladyatör

2000 yılında vizyona giren ve halihazırda tüm zamanların en başarılı yapımlarından kabul edilen Gladyatör, savaş filmleri izlemek isteyenler için idealdir. Russell Crowe etkisiyle benzersiz olmasının ötesinde İMDB puanı 8,5 olan filmde var olan sahneler son derece üstün kalitededir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

  • Piyanist

Dram özelinde ilerlese de 2.Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkisini her sahnesinde hissettiren Piyanist filmi de en iyi savaş filmleri listesinde bir hayli önem taşır. Roman Polanski’nin yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde Adrien Brody harika oyunculuğuyla dikkatleri çekmişti. En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olması da bunu gösterir.

en iyi savaş filmleri

Tarihi Savaş Filmleri

Schindler’in Listesi filminde savaş ve beraberinde gelen yıkım gösterilmektedir. 2.Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan sefalet, buhran ve aynı zamanda insanların yaşadıkları bir ton sıkıntının izleri vardır. En İyi Film Oscar ödüllü olmasının ötesinde tarihi savaş filmleri denilince akla gelen ilklerdendir. Son dönemde yapılan yerli savaş filmleri arasında ise Ayla oldukça başarılı izler taşır. Genelde Çanakkale ya da Osmanlı özelinde savaş filmleri görmekteydik. Ancak Güney Kore eksenli savaşta Koreli küçük bir kızın kurtarılmasını sağlayan Türk askerinin verdiği mücadele duygusal anlar yaşatır. Kore savaşının neler yaşattığı da gözler önüne serilir. Bunun dışında Türk İşi Dondurma filmi de savaş filmleri Türk yapımı açısından önem taşırken Avustralya’da bulunan Türklerin İngilizlere karşı Çanakkale benzeri bir direniş ortaya koymaları anlatılır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Savaş Filmi Nedir?

Savaş filmleri genellikle tarihi bir olayı konu alan ve bu olay üzerine senaryolar ve olay örgüleri içeren filmlerdir. Dünya genelinde çok popüler bir film türüdür.

Oscar Nedir?

Oscar, sinema eserlerinin belli kategorilere göre değerlendirildiği ve bu kategoriler çerçevesinde ödüllerin dağıtıldığı Dünyanın en ünlü sinema Ödül Törenidir. ABD’de her sene 1 kez olarak düzenlenmektedir.

Film Puanları Neye Göre Belirlenir?

Film puanları izleyiciler ve işin ehli kimseler tarafından verilmekte olan değerlendirmelere dayanır. Ayrıca filmler aldıkları ödüllere göre de puan skalalarına tabi tutulmaktadır. Ayrıca sosyal medyanın gelişmesi ile beraber filmler sosyal mdeya üzerinden de izleyicileri tarafından çok kolay bir şekilde eleştirilebilmektedir.

IMBD Nedir?

IMBD Evrensel anlamda film yorumları ve puanlamalarının yapıldığı bir web sitesidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Çok Kullanılan Video Düzenleme Programları

James Bond Kimdir?

James Bond dünyanın en çok izlenmekte olan aksiyon ve savaş filmlerinin başında yer alır. Bir film serisidir.

Holywood Nedir?

Holywood ABD yapımı filmlerin stüdyolarının yer aldığı bir cazibe merkezidir. Dünyanın en çok izlenilen filmleri holywood stüdyolarında çekilmiştir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 50 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir