En İyi SEO Araçları

En İyi SEO Araçları

Web sitenin çok daha iyi bir performans ortaya koyması, yüksek trafik kazanması ve arama sonuçlarında iyi bir noktaya ulaşması için Google SEO araçları yardımcı niteliktedir. Kullanılacak doğru araçlar sayesinde hem pratiklik kazanılırken hem de SEO işlemlerinin daha doğru ve kaliteli bir şekilde yapılması sağlanır.

  • Google Web Yöneticisi Araçları

Web site yöneticilerine göre tasarlanmış olup ücretsiz hizmetler sunan Google webmaster tool ya da Türkçesiyle Google Web Yöneticisi Araçları ile birçok işlem yapılmaktadır. Özellikle site URL yapısının şekillendirilmesi, sitemap süreçleri, yönlendirme işlemleri ve var olan durumlara ilişkin haberdar olma hali için kullanılır. Siteye dair tüm kullanıcı işlemleri yapılır. Tarama hataları, tarama istastisliklerine bakılır. Ayrıca kötü niyetli yazılımlarının tespiti amacıyla da Google SEO araçları arasında kullanılmaktadır. Arama sorguları sekmesi üzerinden siteye gelen ziyaretçilerin hangi sorgu kelimeleriyle siteyi bulduğuna bakılmaktadır. Site haritaları ve içerik anahtar kelimeleri sıralaması da söz konusu durumlardandır.

Google Performans Analizi

Sitenizin performans analizini en iyi şekilde takip edebileceğiniz Google araçları. Bu analizleri doğru okumalı ve aksiyon almalıyız.

  • Google Analytics

Var olan Google SEO araçları içerisinde oldukça önemli bir kullanıma sahiptir. Trafik durumuna ilişkin ziyaretçilerin takip edilmesi ve var olan tüm özellikleriyle ilgili analizler yapılmasını mümkün kılar. Sitenin nasıl bulunduğu, siteye girişler nasıl yapıldığı, siteye giriş sonrasında hangi sayfaların ziyaret edildiği, en fazla geri dönüş alan içeriklerin hangileri olduğu ve sitede kalma sürelerine dair unsurlar görülmektedir. Burada Google Analytics denilince iki önemli unsur ortaya çıkar. Birincisi doğrudan site ziyaretçilerine ait bilgilerdir. Bu bilgiler sayesinde sitenin hedef kitlesi belirlenir. Çok daha doğru stratejiler geliştirilebilir. Hedef kitleye yönelik hamleler söz konusu olurken sitenin SEO özellikleri bakımından aldığı trafiğe ilişkin bilgilerde kullanılır. Hangi sayfaların ve içeriklerin daha verimli olduğu sonucu çıkarılır. Böylelikle içerik hazırlama, oluşturma stratejileri buna göre şekil alır. Hangi bölümlerde ne gibi sorunların olduğu ve ziyaretçilerin neden memnun kalmadığı da yine anlaşılanlar arasındadır. Web sitedeki belirli sayfalara kolaylıkla yapılacak eklenti ekleme sonrasında Google Analytics kullanımına başlanılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

google seo
  • Google Search Console

Sitenin hem masaüstü hem de mobil versiyon özelinde performansının kontrol edilmesinde de kullanılan Google Search Console oldukça kapsamlı bir SEO aracıdır. Hangi kısımlarda ve işlemlerde daha iyi, hangi bölümlerde sorunlu performans gösterildiği görülür. İyileştirmelerle site çok daha iyi bir hale getirilebilir. Google aramaları özelinde de her türlü durum bilgisi alınmaktadır. Performans ve URL Denetimi kısımları vardır. Google SEO denilince sayfaların indeksleme durumları, mobil uyumlulukları ve XML site haritanın eklenmiş olup olmadığına bakılır. Her bir sayfasına özel genel performans değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Google SEO Araçları Seçimi

Son derece önemli veri analizler sunan Google SEO araçları nelerdir sorusu bu şekilde yanıtlanırken çok daha farklı eklentiler de yine kullanılabilir. Özellikle güncel popüler durumların öğrenilmesi adına Google Trends tercih edilebilir. İçeriklerin daha kaliteli bir şekilde etkili tarzda oluşturulması adına Google Keyword Planner seçimi yapılmalıdır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile kelime kullanımları şekillenir. Arama hacmi, kullanım sıklığı ve anahtar kelimenin sahip olması gereken özelliklerine göre taramalar yapılır. Filtreleme uygulamalarıyla konuyla ilgili en popüler kelimeler çıkarılır.

Bunların belirli bir sıklıkla kullanımıyla içeriğin çok daha kaliteli olması sağlanır. Arama sonuçların görülme ihtimali arttırılmaktadır. Ayrıca Google Sayfa Hızı Araçları kullanımıyla da web sitenin tüm sayfalarının belirli bir hız limitine ulaşması mümkündür. Böylelikle sayfa açılmalarında bekleme ortadan kalkarken bundan dolayı kullanıcı kaybı yaşanmasının önüne geçilir. Site hızı ve performansında olası eksiklikler büyük kayıpları da beraberinde getirir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google SEO Nedir?

Google arama motorunda daha iyi sıralamalar elde etmek ve daha çok organik trafik kazanmak için özel olarak yapılacak çalışmalara Google SEO adı verilmektedir.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO çalışmaları, Google tarafından sürekli olarak güncellenen parametreler takip edilerek yürütülür. Ayrıca Google SEO araçlarından yararlanarak alınan veriler eşilğinde analizler yapılır ve çalışmalara yön verilir.

Google SEO Araçları Nelerdir?

Google tarafından sunulmakta olan ücretsiz SEO araçları vardır. Bunlar Google Analytics, Google Search Console ve Google PageSpeed Insights olarak ön plana çıkmaktadır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir