En İyi Türk Filmleri

En İyi Türk Filmleri

Son yıllarda çok daha büyük gelişme kaydedilirken yerli Türk filmleri sayısı da giderek artmaktadır. Organize İşler, Recep İvedik, Yol Arkadaşım devam filmlerinin yanında Baba Parası, Mahalleden Arkadaşlar gibi yeni filmlerde gösterime giriyor. Peki, 2020 yılında izlenecek en iyi türk filmleri hangileri? Sizler için derledik.

  • Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı

2020 yapımı olmakla beraber Kamil Aydın tarafından yönetilen Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi savaş ve tarihi özellikleriyle birlikte aksiyon filmleri arasındadır. Fatih Sultan Mehmet’in savaşçı birliklerinden Akıncıların Balkanlarda yaptıklarını konu alınır. Gerçekçi yönü oldukça ağır basarken zulme karşı gösterilen direnişte vardır.

  • Kurtlar Vadisi Irak

Dram-aksiyon türünün en iyi örneklerinden olan Kurtlar Vadisi Irak en iyi türk filmleri listesinin ilk on içerisindedir. 2006 yapımı olmasının ötesinde oldukça pahalı bütçesiyle bilinir. ABD ile süren rekabetin Irak’ta gösterdiği çuval geçirme olayıyla başlar. Irak politikasına eleştiriler sunarken ABD’nin yaptığı insanlık dışı eylemleri göstermesi açısından da tüm dünyada infial yaratmıştır.

  • Nefes: Vatan Sağolsun

Gişe başarısıyla adından söz ettiren Nefes ise Mehmetçik merkezli filmlerin en başarılısı olarak gösterilmeye devam ediyor. Halihazırda Türk sinema filmleri içerisinde önemli bir oyuncu kadrosuna sahip olmasıyla da ayrılır.

  • Fetih 1453

Halihazırda tarihi-kurgu alanında en iyiler arasında gösterilmesinin yanında en yüksek bütçeli Türk filmi olmasıyla da tanınmaktadır. Faruk Aksoy’un hem yönetmen hem yapımcı olduğu filmde Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest başrolde oynamıştır. Kurgusal anlamda tarihi film seyretmek isteyenler için en iyi Türk filmleri arasındadır.

en iyi türk filmleri

En İyi Türk Komedi Filmleri

Burak Aksak tarafında senaryosu yazılan 2015 vizyon tarihli Kara Bela en iyi Türk komedi filmleri arasında oldukça popülerdir. Cem Yılmaz imzalı GORA ve AROG filmleri ise Türk yapım komedi sineması denilince akla gelen başyapıtlardır. Ozan Güven ile harika bir ikili olarak oynayan Cem Yılmaz, halı satan bir esnaf olan Arif’e hayat verir. Uzaylılar tarafından kaçırılmasıyla başlayan macerada birçok komik unsur kendisini gösterir. Bambaşka bir ortamda yaptıkları ise Arif’in neler başaracağını gösterir. Uzaylı bir kıza aşık olunması ve sonrasında birlikte dünyaya kaçma planları ise aksiyonu bol bir komediyi sunar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

En Yeni Türk Filmleri

Son dönemde ise yeni Türk filmler denilince akla Bayi Toplantısı gelir. İbrahim Büyükak imzalı Doğu Demirkol ve Onur Buldu ile Büşra Pekin’in rol oynadığı filmde beyaz eşya firmasının bayilerinin buluştuğu otelde yaşanan ilginç ve komik olaylar anlatılır. Gupse Özay’ın Eltilerin Savaşı da 2020 yılına damgasını vurmuş Türk komedi filmleri arasındaki yerin almıştır. Oldukça başarılı aile içi komedinin örneklerindendir. İnstagram fenomenliği ile tanınan Yasemin Sakallıoğlu ise Zengo filmiyle sinema dünyasına giriş yaptı. Şahan Gökbakar’ın hem yapımcı hem de yönetmeni olduğu filmin gişe başarısı ortalamanın üstünde. (IMDB)

En İyi Romantik Türk Filmleri

Romantik kategorisinde yerli türk filmleri denilince ise Romantik Komedi 1 ve 2 ile birlikte Issız Adam akla gelir. Aşk Tutulması, Celal ile Ceren, Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Bir Avuç Deniz diğerleridir. Özellikle Issız Adam filminde Melis Birkan’ın her şeye yabancı bir adama aşık olması ve sonrasında yaşadıkları oldukça farklı bir porte çizmiştir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Türk Sinemasının En İyi Filmleri Hangileridir?

Türk sinemasının en iyi filmleri arasında Kemal Sunal Filmleri gösterilebilir. Bu fimler 7’den 70’e her kesime hitap ettiği ve yıllardır izlendiği için sinemamızda önemli bir yere sahiptir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Film Puanları Neye Göre Belirlenir?

Film puanları izleyiciler ve işin ehli kimseler tarafından verilmekte olan değerlendirmelere dayanır. Ayrıca fimler aldıkları ödüllere göre de puan skalalarına tabi tutulmaktadır. Ayrıca sosyal medyanın gelişmesi ile beraber filmler sosyal mdeya üzerinden de izleyicileri tarafından çok kolay bir şekilde eleştirilebilmektedir.

IMDB Nedir?

IMDB Dünya genelinde ki en çok kullanılan ve en çok güvenilen film değerlendirme ve film puanlama sistemidir. İnternet sitesi üzerinden Dünya üzerinde ki her türlü film izleyiciler tarafından kolayca eleştirilebilir ve puanlanabilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir