En İyi Üniversiteler

En İyi Üniversiteler

Toplamda 203 olmak üzere 130 devlet üniversitesine sahip olan Türkiye’deki en iyi üniversiteler belli oldu. On teknik üniversiteye sahip ülkemizde bir yüksek teknoloji enstitüsü çalışmalarına devam etmektedir. İki güzel sanatlar üniversitesi var olurken Milli Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi de listede kendisine yer bulmuş durumdadır.

Türkiye’nin en eski üniversitesi ise İstanbul Üniversitesi olurken 1453 yılında kurulduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte Osmanlı Dönemi’nden gelen İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi de kısıtlı sayıda öğrenci kabulü almaktadır. İstanbul’un bir başka devlet üniversitesi ise Marmara Üniversitesi olup kampüsleri farklı noktalardadır. Halihazırda İstanbul’daki devlet üniversiteler listesinde bulunan Medeniyet Üniversitesi en son açılan kurumdur. Ankara’da ise Çankaya Üniversitesi yenilerden olurken en başarılı üniversitelerin başında Hacettepe ve ODTÜ gelmektedir. Peki, en iyi üniversiteler sıralaması nasıl? (Viki)

Türkiye Üniversite Sıralaması

Türkiye en iyi üniversiteler çerçevesinde yapılacak sıralamalarda veriler ışığında değerlendirmeler söz konusudur. Herhangi bir istatistik bulunmaması verilerin havada kalacağını ortaya koyar. Türk üniversiteleri çerçevesinde yapılan sıralama için ODTÜ Enformatik Enstitüsü himayesinde faaliyetlerine aralıksız devam eden University Ranking by Academic Performance Araştırmaları kullanılmıştır. Her yıl devlet üniversiteleri çerçevesinde somut verilerin karşılaştırılması ve ölçülebilir hususlara bakılarak sıralama yapılması bu şekilde olmaktadır.

Üniversite Sıralama Kriterleri

  • Akademik kadro kullanımı
  • Akademik yöntem üniversitelerin üretkenlik durumu
  • Uluslararası çapta başarı durumları
  • Organizasyon ve etkinlik sonuçları
  • Var olan sportif ve sanatsal başarı durumları
en iyi üniversiteler

Türkiye Devlet Üniversiteleri Sıralaması

Bu veriler ışığında en iyi devlet üniversiteleri sıralamasında en üstte Hacettepe Üniversitesi gelir. 800-849 aralığında puan almayı başaran Hacettepe, Ankara merkezli olurken Tıp özelinde en iyilerdendir. Mühendislik ve diğer alanlardaki çalışmalarıyla önemli bir marka haline gelen ODTÜ ise ikinci sıradadır. ODTÜ ile aynı puan aralığına sahip İstanbul Teknik Üniversitesi üçüncü olurken İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ise sonraki sıraları paylaşır. Var olan üniversiteler karşılaştırmalarında yetkinlik ve akademik işleyiş ön plana alınırken imkanlarda değerlendirilmektedir. Bir başka İstanbul merkezli devlet üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi listeye altıncı sıradan giriş yapmıştır. Yedinci sırada ise İzmir Ege Üniversitesi var olurken Gebze Teknik Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile aynı puan aralığındadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

Türkiye Özel Üniversiteler Sıralaması

Var olan özel üniversiteler sıralamasında yine Koç Üniversitesi üstünlüğüne devam etmektedir. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hemen arkasında olurken puan aralığı 650-699 olarak hesaplanmıştır. Uluslararası çapta değere sahip Sabancı Üniversitesi üçüncü sırada var olurken Bez-i Alem Üniversitesi ile aynı puan aralığındadır. Çankaya Üniversitesi 500-549 ile beşinci, Başkent Üniversitesi ise 450-499 puanlıdır. İstanbul’daki özel üniversiteler Acıbadem Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ilk on içinde yer almayı başarmıştır. Halihazırda var olan hesaplamalar sonucunda en kötü üniversiteler ise Haliç Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi olarak listelenmektedir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Üniversite Nedir?

Üniversite,  temel eğitim hayatının en son basamağıdır. Akademik kariyer olarak bilinmektedir. Tercih edilen bölüme göre eğitim süresi farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde 2-4-5-6 yıllık Üniversite eğitim süreçleri bulunmaktadır.

Üniversiteye Nasıl Girilir?

Ülkemizde Üniversite hakkı kazanmak için belirlenmiş olan sınavlara girmek gerekmektedir. Bu sınavlardan tercih edilecek bölüm için gerekli puanları elde etmek gerekir.

En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Ülkemizde ki en iyi üniversitelerin başında Boğaziçi Üniversite, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi gelmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DGS Nedir?

DGS, iki yıllık önlisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin 4 yıllık fakültelere geçmek için girdikleri sınavdır.

YDS Nedir?

YDS, Lise mezunu olan öğrencilerin katılabildikler Yabancı Dil Sınavıdır. Üniversitelerin yabancı dil bölümlerine girmeye imkan tanır.

Üniversite Eğitimleri Kaç Yıllıktır?

Ülkemizde eğitim veren üniversiteler en az 2 yıl olmak şartı ile, 4,5 ve 6 yıllık eğitimler sunmaktadırlar.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir