En Popüler Sosyal Medya Fenomenleri

Günümüzde sosyal medya kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Twitter, Facebook ve Instagram’ın hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya fenomenleri de günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. İnsanlar gün boyu sosyal medya hesaplarından gündemi takip etmekte, çeşitli paylaşımlarda bulunarak olaylara karşı tepki göstermekte ve yakın çevreleriyle aralarında bir iletişim ağı oluşturmaktadır. Sosyal medya fenomenleri tam da bu noktada devreye girmektedir. Bazı fenomenler gündemdeki konulara dikkat çekme amaçlı paylaşımlar yaparken bazıları, insanları ortak paydada buluşturabilecek konularda paylaşımlar yapmaktadır. Bazı fenomenler ise insanları gündelik yaşamın yoğunluğundan ve stresinden uzaklaştıracak, herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği nitelikte komik paylaşımlarda bulunmaktadır. Peki, kim bu fenomenler? Biz onları tanımadan önce neredelerdi? Nerelerde okudular, asıl işleri neydi? İsimlerini hangi sosyal medya aracı ile duyurdular? Hangileri ne kadar başarılı oldu? İşte tüm bu soruların cevapları…

Günümüzde En Popüler Sosyal Medya Fenomenleri

 • Enes Batur

Tam adıyla Enes Batur Sungurtekin, 9 Nisan 1998 doğumludur. Antalya’da yaşamaktadır. “Enes Batur” adlı youtube kanalında yayınladığı komik videolar ile tanınmıştır. İlk videoları bilgisayar ve oyun konsolları incelemesi hakkındadır. Youtube kanalında 8 milyondan fazla abonesi bulunan Batur, sosyal medyada büyük başarı elde etmiştir. 18 Ocak 2018 tarihinde vizyona giren “Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?” adlı filminde kendi yaşamını anlatmış ve başrolü üstlenmiştir.

 

 • Danla Bilic

Danla Bilic 5 Ekim 1994 Kütahya doğumludur. Asıl adı Neslihan Damla Akdemir’dir. Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir. İlk olarak Twitter sayesinde tanınan Danla Bilic, Youtube kanalında çektiği makyaj videoları ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Videolardaki samimi ve doğal davranışları insanları etkilemiş ve yüzlerini güldürmüştür. Videolara verdiği isimler de dikkat çekmesinde büyük rol oynamıştır. “Yeditepe Üniversitesi %50 burslu kız makyajı” adlı ilk videosu ile parlamış ve adını diğer sosyal medya fenomenleri ile aynı derecede duyurmayı başarmıştır. Sosyal medyada başarıyı yakalayan Danla Bilic kendi makyaj markasını oluşturmuş ve internet üzerinden satışlara başlamıştır. “Makyaj Avcıları” adlı yarışma programında jüri üyeliği yapmıştır.

 

 • Kerimcan Durmaz

1994 doğumlu Kerimcan Durmaz akrep burcudur. Çok başarılı bir Make-Up Artist olan Durmaz, liseyi bitirdikten sonra Bakü’ye gitmiş ve orada makyöz olarak çalışmıştır. 2015 yılında Periscope adlı uygulamada yayınladığı videolarla tanınmıştır. Snapchat’te yayınladığı doğal ve samimi videoları sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Renkli bir kişilik olan Kerimcan Durmaz aynı zamanda DJ’lik de yapmaktadır. Twitter, Instagram ve Snapchat’te takipçi sayısı milyonları bulmuştur. 2016-2017 yayın döneminde “İşte Benim Stilim” adlı programda jüri üyeliği yaparak televizyon kariyerine adım atmıştır.

 

 • Orkun Işıtmak

1996 yılında İzmir’de dünyaya gelen Orkun Işıtmak, İzmir Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Eebiyatı Bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. Çocukluğundan bu yana bilgisayar oyunlarına büyük ilgi duyan Işıtmak, Youtube kanalında yayınladığı oyun videoları ile tanınmıştır. 5 milyon abonesiyle birlikte sosyal medya fenomenleri arasındadır.

Bir Zamanlar Popüler Sosyal Medya Fenomenleri

 • Duygu Özaslan

1991 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Duygu Özaslan, İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor. Arkadaşlarının ısrarı ile makyaj, moda ve güzellik konuları hakkında videolar çekmeye başlamış ve çektiği videoları Youtube kanalı üzerinden yayınlamıştır. Hobi olarak başladığı bu işe para kazanarak devam etmiştir. 2017 yılında Altın Kelebek’te, o yıl ilk kez verilecek olan “En iyi Instagrammer/Youtuber” ödülüne aday gösterilmiştir.

 

 • Ekin Beril

Ekin Beril 1993 yılında Çanakkale’de doğmuş, üniversite yıllarına kadar da Çanakkale’de yaşamıştır. Hukuk eğitimi için İstanbul’a gelen Ekin Beril, 2015 yılında Bengü’nün vokalistliğine başlayarak müzik hayatına profesyonel bir adım atmıştır. Instagram’da paylaştığı ve yalnızca dudaklarının göründüğü müzik videoları ile tanınmış, verdiği röpotajlarda videolarda yüzünü göstermemesinin sebeplerinin “gizemli olması” ve “güzellik kaygısına girmek istememesi” olduğunu belirtmiştir. Paylaştığı videolarda; Ben Nasıl Büyük Adam Olucam, Shape Of You, Düşünme Hiç,  Bırak Kadının Olayım, Elephant Gun, Dantel gibi şarkıları kendi tarzında yorumlamış ve bu sebeple büyük beğeni toplamıştır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Hikayesine Nasıl Link Eklenir ?

 

 • Aykut Elmas

1991 yılında Kütahya’da doğmuş, Tavşanlı Atatürk Anadolu Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İzmir’e yerleşmiştir. Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir. Başlarda İbrahim Göker ve Uğur Can Akgül ile kendi aralarında çektikleri videolar ile tanınmıştır. Daha sonra tek başına çektiği Vine videoları ile insanların beğenisini toplarak sosyal medya fenomenleri listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Videolarının başarıya ulaşmasının sebebi, farklı karakterleri başarılı bir şekilde canlandırarak izleyicisini güldürmeyi başarmasıdır. 30 Aralık 2016 yılında vizyona giren “Nasıl Yani” adlı komedi filminde başrol oynayarak oyunculuk kariyerine adım atmıştır.

Fenomenler

 • Ahmet/Karya

İkisi de 1994 doğumlu Ahmet Aksöz ve Karya Çandar birbirlerini çocukluklarından beri tanımaktadırlar. Ankara’da yaşayan bu iki arkadaştan Ahmet Aksöz, Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünde lisans eğitimini sürdürmekte olup yarı profesyonel basketbol oynamaktadır. Çocukluk yıllarından beri sporun çeşitli dallarıyla ilgilenen Ahmet, verdiği röportajlarda, üniversite eğitimi dolayısıyla sporu profesyonel olarak yapamadığını belirtmiştir. Karya Çandar ise Bilkent Üniversitesinde okumakta olup Ankara’da çeşitli mekânlarda sahne almaktadır. Müzisyen bir babanın oğlu olan Karya, müzik hayatına piyano ile başlamış daha sonra gitar ile devam etmiştir. Sporcu ve müzisyen kimlikleri ile ön plana çıkan bu ikili çocukluk dönemlerinden beri süregelen film ve video çekme merakları ile kısa videolar üretmeye başlamıştır. Genelde bir arabanın içinde, kadın-erkek ilişkileri temasıyla çektikleri Vine videolarıyla dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmışlardır. Videolarda Karya masum erkek rolünü üstlenirken Ahmet tripli kız rolünü üstlenmektedir. Genellikle iki sevgilinin tatlı atışmaları şeklinde olan videolar, ikiliyi sosyal medya fenomenleri arasına almayı başarmıştır.

 • Sebile Ölmez

İstanbul doğumu Sebile Ölmez Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Bölümünden 1996 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından çeşitli firmaların satış ve pazarlama departmanlarında çalışmıştır. Daha sonra sinema ve televizyon alanına yönelmiş, 2005-2013 yılları arasında Pana Film bünyesinde Raci Şaşmaz ve Necati Şaşmaz ile birlikte çalışmıştır. El becerisi iyi olan Sebile Ölmez, daha büyük bir kitleye ulaşmak için 5 Mart 2011 yılında ilk blogunu açmıştır. Blogunda ilk paylaşımı ebru desenli ojeler olmuştur. Annesi ismini Sebi ve Bebi olarak kısalttığı için ilk bloguna sebibebi ismini vermiştir. 25 Mart 2011 yılında kendi Youtube kanalını açarak ilk videosunu paylaşmıştır. Makyaj ve güzellik alanlarındaki paylaşımlarıyla Sebile Ölmez de sosyal medya fenomenleri arasındadır.

 

En Çok Kazanan 5 Sosyal Medya Fenomeni

Sosyal medya fenomenleri Youtube, Instagram, Twitter gibi sosyal medya alanlarında yaptıkları paylaşımların reklam ve diğer gelirleri sayesinde para kazanabiliyor. İşte en çok kazanan 5 sosyal medya fenomeni ve aylık ortalama kazançları;

 • Kerimcan Durmaz – 350.000 TL
 • Enes Batur – 300.000 TL
 • Danla Bilic – 250.000 TL
 • Merve Özkaynak – 200.000 TL
 • Orkun Işıtmak – 200.000 TL

En Popüler Sosyal Medya Fenomenleri
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan 2018 Instagram Hashtag Listesi ve Takipçi Arttırma başlıklı makalemizde Instagram Hashtag hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir