Enflasyon

Enflasyon

Var olan fiyatların hissedilir artışını ifade eden enflasyon, milli gelir ile satın alınabilecek mal miktarını tanımlar. Her geçen gün artış göstermesi ise gelir kaybını temsil ederken bu durum ekonomik açıdan yolunda olmayan durumları gösterir. Bilindiği gibi fiyatlar, var olan hizmet ya da ürünün ederini ifade eder. Ekonomide sepetin parasal karşılığı olurken para miktarına göre dengeli şekilde belirlenir. Piyasa dolaşımındaki para ile mal ya da hizmet miktarındaki artışın devamlı paralel ilerlemesi fiyatları aynı seviyede tutmaktadır. Ancak bunlar arasındaki değişim durumları söz konusu olabileceği gibi mal ve hizmet miktarındaki azalışla kıymet durumu yükselir. Enflasyon nedir ile birlikte hesaplama durumlarına dair önemli sorular vardır. (Vikipedi)

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Belirli dönemlerde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon hesaplamalarında sepetler kullanılır. Fiyat durumlarına göre bazı ürünlerin sepetlerdeki oranları değiştirerek enflasyon artışları daha düzenli hale getirilebilir. Bununla birlikte talep şişkinliğinden ötürü ortaya çıkabileceği gibi maliyet masraflarının artışı da enflasyon oranı açısından belirleyicidir. İlk türü olan talep enflasyonu, dolaşımda var olan para miktarının aşırı yükselmesiyle ortaya çıkar. Bu durum paranın değersiz hale gelmesine neden olurken harcamalarda artış durumu ortaya çıkarır. Ürünlere olan talebin yükselmesiyle çok daha pahalı fiyattan alımlar olmaktadır. Bu durum ürün veya hizmetin değerinin üzerinden satın alınmasına neden olur. Enflasyon hesaplama ise mal ve hizmetlerin artış durumlarıyla parasal değerin kıyaslanması sonucunda olur. Aynı ürünün bir sonraki dönem hangi fiyattan alınabileceği önemlidir. Ancak var olan ürünlerin enflasyon artışlarına etkisi değişkenlik gösterir. Temel ürünlerin sepette belirleyici olması sağlanır. Enflasyon çok sert yükselebileceği gibi yavaş ama devamlı olarak on yıllarca yükselmeye devam edebilmektedir. Bu enflasyon modellerine göre farklı önlemler alınmalı ve ekonomi politikalarına buna göre şekillendirilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

enflasyon nedir

Enflasyon Nedenleri

  • Mal ve hizmetlerde maliyetlerin artması,
  • Dış ticaretin kısıtlanması,
  • Devalüasyon yapılması
  • Faiz haddinin limit üstüne çıkması
  • Toplu sözleşmelerle gerçekleştirilen zamlar
  • Gider vergilerinin orantısız artışı
  • Harcama ve ihracat kalemlerinin üretim ve ithalat tutarının aşması.

Enflasyon Etkileri

Aşırı enflasyon, kronik enflasyon, belirsiz enflasyon gibi çeşitleri bulunurken etkileri çok uzun yıllar devam edebilmektedir. Halihazırda 2019 Türkiye enflasyon oranı %11,84 olurken yıllık bazda artışlar ekonomi seyrini gösterir. Gelir kaybına sebep verirken gelir durumunun daha yavaş artması ise fakirin çok daha fakir hale gelmesini kaçınılmaz yapar. Bundan dolayı yıllık ve 5 yıllık kalkınma planları çerçevesinde enflasyon oranları ile mücadele önemli yer tutar. Satın alma gücünün azalmasıyla sosyal olaylar patlak verir. Günlük kayıplar artar ve kazanılan ücretin satın alınabilirlik durumu azalır. Ancak bu durum borçlular için bir avantaj niteliğindedir. Geri ödemesinde kolaylıkla olurken daha az bir değere sahip ücret ortaya çıkar. Üretimlerin düşmesi ve kalite seviyesinin gerilemesi de enflasyon ne demek sorusuna verilebilecek cevaplardandır. Enflasyon nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile tüm güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Enflasyon Ne Demektir?

Enflsayon; bir ekonomi terimidir. Genel anlamda yaşam pahalılığı denilebilir. Ancak ekonomik anlamda, dolanımda olan para ile malların alınabilirliği arasında ki farka denir.

Enflasyon’un Artması Nedir?

Enflasyon artması demek, ekonomik anlamda malların alınabilirliğinin düşmesi anlamına gelmektedir. Daha önceden daha düşük miktarlara alınan ürün, daha fazla miktara alınabilir bir hale gelmiş demektir.

Enflasyon Beklentisi Nedir?

Enflasyon beklentisi, yıl başında belirlenen ve yıl içerisinde güncellenebilecek olan bir yıl sonu tahminidir. Bu tahminler piyasanın hareketliliğine göre değişebilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir