EOS Nedir?

EOS Nedir?

Kan testleri ile alakalı en çok sorulan sorulardan biri şüphesiz ki eos nedir olmaktadır. Eozinofiller (EOS) bir tür beyaz kan hücresidir. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar ve vücudunuzun bağışıklık sisteminde rol oynarlar. Ayrıca birikebilir ve iltihaplanmaya neden olabilirler.

Normalde kanınızda çok sayıda eozinofil yoktur. Vücudunuz aşağıdakilere yanıt olarak daha fazla üretebilir:

  • Alerjik bozukluklar,
  • Cilt durumu,
  • Paraziter ve mantar enfeksiyonları,
  • Otoimmün hastalıklar,
  • Bazı kanserler,
  • Kemik iliği bozuklukları,

Bazı durumlarda, eozinofiller kan dolaşımının dışına çıkabilir ve organlarda, dokularda birikebilir. Bu, yemek borusu, kalp, akciğerler, kan ve bağırsaklar dahil olmak üzere vücudun birçok farklı yerinde olabilir. Eozinofilik bozuklukların tedavisi, nedene ve vücudun hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Steroidler genellikle tedavinin bir parçasıdır. (Vikipedi)

eos nedir

EOS Yüksekliği

Eozinofiller, patojenleri öldürmek için toksik moleküller içeren granüllere sahip olduğundan, kandaki veya dokulardaki yüksek eozinofili zararlı olabilir. Toksik moleküller ayrıca büyük miktarlarda bulunduklarında dokulara da zarar verebilirler.

Nedenleri

Aşağıda gösterilen nedenler genellikle yüksek eozinofiller ile ilişkilidir. Doğru teşhis için doktorunuzla veya başka bir sağlık uzmanıyla birlikte çalışın. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve diğer test sonuçlarınızı dikkate alarak bu testi yorumlayacak ve gerekirse tedavi uygulayacaktır.

Alerjiler

Eozinofiller astım ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıklarda artar. Bir kişi ilaca alerjik bir cevap verdiğinde de artarlar.

Egzama ve Diğer Cilt Hastalıkları

Egzama ve diğer cilt hastalıkları: Ürtiker, kontakt dermatit, egzama ve prurigodaki deri lezyonlarında yüksek düzeyde eozinofil bulunur, ancak her zaman kanda olması gerekmez.

Enfeksiyonlar

Bağırsak kurtları, parazitler, mantarlar ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlar genellikle eozinofil seviyelerinde yükselmeye neden olur.

Otoimmün Hastalıklar

Çölyak hastalığı dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalıkta, mevcut inflamasyonun bir yansıması olarak yüksek eozinofil kan seviyeleri vardır, ancak eozinofiller hastalığa mutlaka katkıda bulunmazlar.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Eozinofiller ayrıca hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolitte inflamatuar bağırsak hastalığında (IBD) artabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği eozinofillerde hafif bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

Addison Hastalığı

Kortizol gibi adrenal hormon eksikliğinin olduğu Addison hastalığı, eozinofil düzeylerini artırabilir.

Kanser

Bazı kanser türlerinde, Hodgkin lenfomada olduğu gibi kanserin bir sonucu olarak yüksek seviyelerde eozinofiller ortaya çıkar.

Diğer vakalarda eozinofiller, akut ve kronik eozinofilik lösemide olduğu gibi ana kanserli hücredir.

  • T hücreli lenfoma
  • Kronik miyelomonositik lösemi

Hipereozinofilik Sendromlar

Hipereozinofilik sendromlar, eozinofillerin sürekli olarak yükseldiği bir grup hastalıktır.

Bu semptomların birçoğu için bilinen bir neden yoktur, bazıları ise genetik olabilir. EOS nedir tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

EOS Ne Demek?

EOS vücuttaki beyaz kan hücrelerinin değerlerine verilen tıbbi bir terimdir. Kan hücrelerinin yüksekliği ve düşüklüğünü belirlemek adına önem arz eder ve tanı,tedavi yöntemleri geliştirmek konusunda kritik değerler sunar.

EOS Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

EOS Yüksekliği, eozinofili hastalığı anlamına gelmektedir. Bu yükseklik enfeksiyon hastalıklarına neden olabilecek bir değerdir. Başlıca nedenleri Parazit, Alerji ve Kanser olarak sayılabilir.

EOS Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

EOS Düşüklüğü, hastalıklar neticesinde yüksek olması gereken değerlerin düşük çıkması anlamına geldiği için bir sorun olduğunu işaret eder. Bu düşüklüğü aşırı alkol tüketimi, aşırı stres gibi etmenler neden olabilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir