Erasmus Nedir?

Erasmus Nedir?

Her üniversite öğrencisinin hayali olan Erasmus, sadece eğitim katmakla değil, aynı zamanda bireye farklı toplum ve kültürleri tanıma fırsatı verir. Peki Erasmus nedir? Nasıl gidilir? Aradığınız tüm cevapları sizler için derledik.

Erasmus öğrencileri, 1980’lerin sonundan beri faaliyette olan iyi desteklenen ve organize bir program olan Erasmus değişim programından yararlanan öğrencilerdir. Öğrencilerin AB üye ülkelerindeki üniversitelerde belirli bir süre boyunca çalışmalarına izin verir.

Erasmus öğrencileri çok çeşitli konuları inceler, ancak çoğu programı uluslararası alanda çalışmak için dil becerilerini geliştirmek için kullanırlar ve ilgilenen herkesin çevrimiçi Erasmus programı hakkında bilgi alması önerilir.

Erasmus’a Nasıl Gidilir?

Erasmus şartları arasında yükseköğretim görmeniz, resmi bir derece veya diploma almanız ve ilk yılınızı başarıyla tamamlamanız gerektiğini belirtilir. Ve sonra, Erasmus’un en büyük yararı, gittiğiniz üniversiteye ekstra öğrenim ücreti ödemeniz gerekmemesidir. İkinci olarak, eğitiminize yerleştirme için başvurabilirsiniz.

Ayrıca, Erasmus programlarını diğerleri kadar popüler olmayan bir ülkede çalışmaya karar veren öğrencilere devlet tarafından belli bir miktar burs ödenir. Doğu Avrupa’yı veya bölgesel yerleri düşünün. Şu anda, bir Erasmus programı kullanarak tam bir akademik yıl kalırsanız, başlangıçta geldiğiniz üniversitenize veya kolejinize öğrenim ücreti ödemekten muaf olursunuz.

erasmus nedir

Erasmus İçin Nereye Gidebilirim?

Erasmus’a yaklaşık 30 Avrupa ülkesi katılıyor. İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, İsveç, Birleşik Krallık ve Hollanda Erasmus için en popüler yerlerdir, ancak Macaristan, Slovakya, Norveç, Kıbrıs, Hırvatistan, Malta ve Romanya gibi yerlerde birçok fırsat bulunmaktadır.

Ülke seçimi çok önemlidir. Öğrenmeye gerçekten ilgi duyduğunuz bir yer bulmanız gerekiyor. Deneyim sadece çalışma ve eğitim ile ilgili olmayacak, Erasmus seçilen ülkeyi ve kültürü normalde bir tatil turunda yapmayacağınız şekilde keşfetmek için zaman, fırsat ve kaynaklar sağlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Erasmus başvuru kendi üniversiteniz / kolejiniz aracılığıyla organize edilir, bu yüzden Erasmus anlaşması olan Avrupa kurumlarını bulmanız gerekir. Herhangi bir şey bulamıyorsanız, üniversiteniz veya kolej Erasmus uzmanınızla iletişime geçebilirsiniz.

Erasmus’un Faydaları

Yurtdışında eğitim ve yaşamak büyük bir adım. Konfor alanınızdan çıkmak her zaman kolay değildir, ancak kişisel ve profesyonel becerilerinizi kesinlikle artıracaktır. Erasmus programı, yurtdışında eğitim almayı veya staj yapmayı seçseniz de yeni deneyimler yaşamanız için harika bir fırsattır. Belki huzursuz hissediyorsun ve Erasmus’a girip girmeyeceğine karar veremiyorsun, ama bu normal. En zor kısım karardır, ancak pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz. Aşağıda Erasmus değişim programının faydalarını sıraladık.

  • Bir ülkede Erasmus yapmak, gelecekte orada yaşamayı düşünme fırsatını doğurur.
  • Erasmus programı ile yurt dışında bir dönem veya staj yapmak istihdam edilebilirliğinizi artıracaktır.
  • Yerel Erasmus destekli kurumlarla farklı öğrenme ve öğretme uygulamalarını deneyimlersiniz.
  • Seçtiğiniz Erasmus destinasyonu etrafında seyahat edebilirsiniz.
  • Bütçeye sadık kalmayı ve mali durumunuzu dengelemeyi öğrenirsiniz.
  • Uluslararası ve kültürlerarası yetkinliklerin yanı sıra kültürel farkındalık kazanınırsınız.
  • Erasmus + finansal destek ile yurtdışında eğitim fırsatı yakalarsınız.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erasmus Nedir?

Erasmus; uluslarası öğrenci değişim programıdır. Ülkemizde ki üniversite öğrencilerinin yurtdışınabelli bir dönem için eğitim almaya gitmesi ya da yurtdışında ki yabancı öğrencilerin belli bir dönem için ülkemize eğitim almaya gelmesi ile gerçekleşir.

Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus yapmak için bağlı olunan yüksek öğretim kurumunda ki erasmus şartlarını tamamlamak gerekir. Bu şartlardan en önemlileri genellikle not ortalaması ve yabancı dil bilgisidir. Bu kriterler uygulandığı taktirde erasmus için başvuru hakkı doğar.

Erasmus Hibesi Nasıl Alınır?

Erasmus kriterlerini karşılayan birden fazla öğrenci olacaktır. Bu nedenle bu öğrenciler arasından en başarılı olanlardan en az başarılı olanlara doğru bir liste oluşturulur. Böylece bu listenin en başında olan öğrenciler hibe alma şansı elde ederler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir