Ergonomi Nedir?

Ergonomi Nedir?

Ergonomi nedir sorusuna şu cevabı verebiliriz: Kelime anlamına bakıldığı zaman Ergon ve Nomos kelimelerini incelemek gerekiyor. Ergon – Çalışma / Nomos – Yasa anlamına gelmektedir. Çalışma yasası olarak tanımlanan ergonomi aslında önemli bir bilim adıdır. Endüstriyel iş ortamındaki hem insan hem de makinelerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ergonominin 3 ayrı alanı bulunmaktadır:

  1. Bilişsel Anlamdaki Ergonomi
  2. Yönetimsel ve Organizasyonel Anlamdaki Ergonomi
  3. Fiziksel Anlamdaki ergonomi

Bu alanlarda çalışan ergonomi, aslında pek çok görevi ve pek amacı da içerisinde barındırmaktadır. Genel olarak iki faktörün uyumlu çalışmasını sağlar. İş, insan, ortam, donanım, makine gibi kavramlar arasındaki ilişkiyi düzenler. Bu sebeple de oldukça önemli bir bilim dalıdır. (Vikipedi)

Ergonominin Görevleri Nelerdir?

Ergonominin pek çok görevi bulunmaktadır. Genel olarak bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sıcak ortamlardaki iş yükünü azaltmak amacıyla kullanılabilmektedir.
  • Kişilerin çalışma pozisyonlarını geliştirmek için kullanılmaktadır.
  • Gereksiz bilgileri önlemek için tercih edilebilir.
  • Doğal reflekslerin daha iyi işlemesi için kullanılabilmektedir.
ergonomi nedir

Ergonominin Amaçları Nelerdir?

Ergonomi içerisinde pek çok amacı barındırmaktadır. Özellikle ışık etüdü yapan bu sistem, dinleme ve çalışma sürelerin belirlenmesi gibi işlevlerde bulunmaktadır. Ergonomi sayesinde işçi güvenliği sağlanır, yorulma ve iş yükü azaltılır, iş gücü kaybı önlenir, verimlilik ve kalite artar. Aslında bütün bunların dışında ergonomi, makine ve insan birleşiminde güvenli alanın yaratılmasını sağlar. Çeşitli alanlarda kullanılan ergonominin pek çok uğraş alanı bulunmaktadır. Makine sistemi, fiziksel ve kavramsal konular, iş yeri tasarımı gibi pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Çalışma Ortamında Ergonomi Kullanılmalımıdır?

Ergonomi ne demek sorusuna kısaca bu cevabı verebiliriz. Çalışma ortamında ergonominin pek çok faydası bulunmaktadır. Bu sebeple de kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Ergonomi eğer iş alanında kullanılmazsa, fiziksel anlamda bazı rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlanmış olur.

Ergonomi kullanıldığı alanda maliyetleri azaltmaktadır. Bunun dışında çalışma ortamında bir risk unsuru varsa, bunu da ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde çalışanların ciddi yaralanmalarını engelleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Kaliteyi yükselten ergonomi, yetersiz kullanıldığı zaman kişilerde, fiziksel anlamda bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu da çalışanların iyi çalışmasını engelleyebilir.

Verimliliği de oldukça fazla arttıran ergonomi, oturularak çalışıldığı bir iş alanında yorulma, boyun ağrısı, kol ağrısı ve sırt ağrısı gibi durumları ortadan kaldırır. Bu sistem daha iyi bir hale getirildiğinde, çalışma ortamlarından yüzde 100 verim alınabilmektedir

Kısaca Ergonomi

Ergonomi nedir kısaca sorusuna fiziksel çevrenin insana göre uyumlaştırılması olarak da cevap verilebilir. Aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi, iş ortamlarının özellikle insana göre uyumlaştırılması ele alınmaktadır. Sadece fiziksel çalışma ortamı değil, aynı zamanda insanların çalışma sırasında kullandığı araçların da insana uyumlu hale getirilmesini amaçlamaktadır. Veri tabanları, web dizaynı, internet ve yazılımlar gibi çeşitli konularda iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Ergonomi Ne Anlama Gelmektedir?

Ergonomi fiziksel ortamların insana uygunlaştırılması ve insan konfor alanının daha yüksek bir seviyeye çıkarılması anlamına gelen bir terimdir.

Ergonominin Bilimsel Anlamları Nelerdir?

Ergonomi amacına uygun olarak fiziksel ortamların insana uygun hale getirilmesi için belirli bilimsel dallarla birlikte çalışmaktadır. Muhendislik, Mimarlık, Psikoloji ve Sosyoloji gibi bilim dalları insan hayatının konforounu arttırmayı temel almaktadır.

Ergonominin Faydaları Nelerdir?

Ergonomi, insan hayatını olumlu yönde etkiler. Konfor alanı arttırılan insanoğlu daha verimli çalışma saatlerine kavuşur ve enerjisi, verimi ve katkısı artar.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir